Брати Байрактары пояснили, чому не продадуть БПЛА Росії навіть за великі гроші

Джерело:  news.obozrevatel.com  /  17:54, 26 Серпня 2022

"Ми поділяємо біль українців": брати Байрактари пояснили, чому не продадуть БПЛА Росії навіть за великі гроші

Власники турецької компанії Baykar, що виробляє безпілотники Bayraktar TB2 заявили про повну підтримку українського народу у війні проти агресора - Російської Федерації. Росії власники компанії, брати Халук та Сельчук Байрактари, не продадуть свої БПЛА за будь-які гроші.

У планах компанії – розширення співпраці з Україною та повернення до планів відкрити на українській території своє виробництво. Про це Байрактари розповіли в інтерв'ю ВВС.

Брати Байрактари – Халук, що обіймає посаду генерального директора Baykar та його брат Сельчук, що є технічним технічним директором компанії та вважається "архітектором дронів" – відкрито підтримують Україну і вже кілька разів безкоштовно передавали дрони українським військовим, а зібрані волонтерами гроші спрямовували на потреби українських біженців.

У розмові з журналістами Халук зазначив, що пишається тим, що розроблені ними технології підтримують Україну у боротьбі за незалежність і що Україна виборює вільний світ. А Сельчук назвав російське вторгнення в Україну "несправедливою та незаконною війною", а український народ– шляхетним.

Халук Байрактар із президентом України Володимиром Зеленським

Видання нагадує, що співпраця Baykar з Україною розпочалася до повномасштабного вторгнення Росії до України. Халук розповів журналістам, що влада України зверталася до багатьох країн із проханням передати безпілотники. Проте, за його словами, лише Туреччина підтримала угоду.

"Системи Bayraktar використовуються в Україні з 2018 року. З Україною підписано дуже важливі проєкти в оборонній промисловості, які сприятимуть нашій співпраці у різних технологічних галузях", – наголосив Халук Байрактар.

Характеристики БПЛА Bayraktar ТВ2

Він також розповів, як фахівці компанії навчали українських військових керувати дроном Bayraktar TB2. З багатьма українцями у ході навчання вони зблизилися. Тож коли нещодавно у боях за Україну загинув офіцер ЗСУ - оператор БПЛА, представники компанії Baykar були на його похороні. А брати хочуть допомогти сім'ї полеглого воїна.

Втім, допомагають брати Байрактари значно більшій кількості українців.

"Коли почалася війна, ми відправили десять вантажівок гумдопомоги - продовольчу допомогу, дитяче харчування, предмети гігієни. Україна - це країна, з якою у нас тісні стосунки. Ми поділяємо біль українців і цінуємо їхній захист своєї землі та героїчну боротьбу", – розповів Халук.

Він також відповів на закиди, що компанію Baykar, мовляв, передусім цікавлять лише гроші та Україна як ринок збуту.

Халук не приховує, що комерційні інтереси є. Але з початку війни компанія доклала багато зусиль для співпраці з Україною.

"Для нас пріоритетом є встановлення міцних відносин та розвиток співробітництва, яке принесе користь обом сторонам", – наголосив він.

За словами Халука Байрактара, з початком російської війни в Україні інтерес до дронів Bayraktar зріс, зросли й продажі. До війни в Україні дрони успішно використовувалися Азербайджаном у війні з Вірменією в Нагірному Карабаху, а також у Сирії та Лівії. І часто на іншому боці конфлікту була Росія.

"Ми компанія, яка розробляє технології. У нас свої цілі. Ми намагаємося зробити внесок у розвиток своєї країни, а також країн, з якими маємо стратегічну співпрацю. Ми не використовуємо ці технології самі. Ми, розробивши, передаємо їхнє використання іншим", – заявив Халук.

Генеральний директор Baykar наполягає, що ніщо не затьмарить співпраці компанії з Україною, і що гроші для власників компанії не першорядні

"Так само, як і з іншими продуктами. Звичайно, на жаль, у російських ЗМІ ми бачимо наклеп, оскільки наші системи знищують їхні ППО та бронетехніку. Але врешті-решт ми компанія, яка надає технології", - каже він, акцентуючи увагу на тому, що українські воїни самі вирішують, коли і як саме використовувати БПЛА турецького виробництва.

При цьому Халук констатує, що безпілотники "Байрактар" роблять "внесок у боротьбу України за незалежність, і ми працюємо над тим, щоб цей внесок було зроблено найкращим можливим способом".

Саме тому, наголошують у Baykar, навіть за великі гроші свої безпілотники Росії там не продадуть.

"Гроші не є для нас пріоритетом. Гроші та матеріальні ресурси ніколи не були метою у нашому бізнесі. З Україною наша дружба та співпраця тривають уже багато років. Тому скільки б грошей нам не пропонували, чесно кажучи, не може бути й мови про те, щоб у цій ситуації передати їм їх (Москві дрони. - Ред.) У цей період вся наша підтримка повністю на боці України, оскільки у нас дуже міцний зв'язок, і Україна зазнає дуже несправедливої, агресивної та необґрунтованої атаки. Ніщо не затьмарить нашої співпраці з Україною, незалежно від того, яку суму буде запропоновано, наша позиція з цього приводу зрозуміла", - запевняє Халук Байрактар.

Також видання повідомило, що питання, кому постачати військові дрони, вирішує і компанія, і держава.

Окрім славнозвісних Bayraktar (що у перекладі з турецької означає "прапороносець"), компанія Baykar також займається розробкою іншого дрону - "Акинджи". У ньому використовують турбіни українського виробництва.

Сельчук Байрактар констатує, що вони вищі на клас - більші й швидші. Однак, попри те, що в них використані українські турбіни, в Україні їх ще немає. А на запитання, чи будуть вони поставлені в Україну, обидва брати відповіли, що українська сторона поки що не зверталася з подібним запитом.

Сільчук Байрактар

Водночас брати розробляють перший турецький надзвуковий безпілотний винищувач "Кизилельма" та працюють над новим бойовим дроном ТВ3. Обидва безпілотники зможуть злітати і приземлятися на гелікоптерні кораблі-доки. У "Кизилельмі" також використовуються українські турбіни.

"Але на цьому співпраця не буде зупинена. Халук зазначає, що у їхніх планах розпочати повне виробництво безпілотних винищувачів на території України та відкрити наукові центри для української молоді. Брати додали, що вже купили місце для створення центру розробки та виробництва дронів, проте через війну роботу довелося призупинити", – резюмує видання.

Нагадаємо, раніше у Туреччині заявили, що не планують виготовляти Bayraktar спільно з Росією. Такою була реакція на повідомлення, що російський президент Володимир Путін звернувся до турецького лідера Реджепа Тайіпа Ердогана із проханням посприяти у відкритті в РФ заводу Bayraktar.

Водночас співпраця компанії Baykar з Україною лише поглиблюється. Згідно з угодою, яку у лютому підписали український та турецький уряди, такий завод має з’явитися в Україні до 2025 року. До його будівництва залучили кошти інвесторів, які прагнуть посилити співпрацю країн в оборонному секторі.

Вгору