Нещодавно в інтерв'ю Радіо Свобода міністерка соціальної політики України Марина Лазебна заявила, що необхідно спростити для жителів ОРДЛО процес, умови і можливості отримання української пенсії. «Саме тому сьогодні на двох КПВВ в Щасті і Золотому будуть відкриті центри обслуговування. Ми вже знаємо, що там будуть присутні представники Пенсійного фонду», — повідомила вона.
За словами міністерки, якщо людині виповнилося 60 років місяць або три місяці тому, вона працювала і живе зараз на окупованих територіях, їй потрібно приїхати на підконтрольну територію, зайти до Пенсійного фонду і оформити пенсію.
Як роз’яснюють юристи благодійного фонду «Донбас SOS», дійсно, відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на призначення пенсії за віком мають особи, які досягли 60 років, якщо на 1 січня 2021 року їхня страховий стаж становить не менше 28 років. Пенсія за віком призначається з дати відразу після дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією настало не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.
Пенсія виплачується за місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій, або через банківські установи в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки на тимчасово окупованих територіях органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а українські банки не ведуть діяльності, виплата пенсій особам, які мають постійну реєстрацію на тимчасово окупованій території, наразі регулюється Постановою КМУ № 637 від 05.11.2014, яка передбачає необхідність реєстрації як внутрішньо переміщеної особи на підконтрольній Україні території, а також проходження періодичної ідентифікації в відділеннях Ощадбанку (не застосовується на період карантину).
Альтернативою є лише перереєстрація місця проживання (прописка) на підконтрольній території.
Також юристи зауважують, що заява про призначення пенсії подається заявником особисто або на основі нотаріального доручення безпосередньо в управління ПФУ за місцем його проживання. Адреса проживання осіб, зареєстрованих постійно на тимчасово окупованій території — це адреса, вказана в довідці переселенця.
Про внесення змін до даних законодавчих актів в інтерв'ю глави Міністерства соціальної політики не йшлося.
«Ми повністю підтримуємо рішення уряду про створення відділень Пенсійного фонду в безпосередній близькості від КПВВ і з нетерпінням чекаємо внесення змін до нормативно-правових актів, які дозволять оформляти і отримувати особам, які проживають на ТОТ, пенсію без довідки переселенця і з мінімальними бюрократичними процедурами — якщо, звичайно, такі зміни будуть», — йдеться у повідомленні «Донбас SOS».
Однак, зазначають юристи, наразі чинним законодавством не передбачена можливість оформлення/отримання пенсії на тимчасово окупованих територіях без додаткових процедур, зазначених вище. Це можливо тільки в разі внесення відповідних змін до законодавства, відкриття сервісних центрів на КПВВ для цього недостатньо.
Яким чином будуть функціонувати ці відділення Пенсійного фонду на КПВВ, і хто зможе звернутися туди для нарахування пенсії вперше — покаже час.