Прийняття Конституції України 28 червня 1996 року стало однією з найважливіших віх сучасного українського державотворення.
Вже впродовж 28 років Конституція залишається ядром національної правової системи. У річницю прийняття Основного закону України, «Вечірній Київ» згадує найцікавіші факти про нашу Конституцію:
1. Історія української конституції у часовому просторі охоплює декілька століть. Першим історичним документом у цій сфері вважається Конституція Пилипа Орлика, прийнята 5 квітня 1710 року як договір гетьмана Війська Запорозького зі старшиною та козацтвом Війська, який визначав їхні права та обов’язки.
У 2021 році кияни мали унікальну змогу — побачити оригінал Конституції Пилипа Орлика. Фото: Борис Корпусенко
На думку багатьох істориків, унікальність цього документу полягає в тому, що в ньому вперше у світі встановлювався поділ державної влади на законодавчу, виконавчу і судову, а також запроваджувався принцип делегування прав.
Принципи, закладені в Конституції Пилипа Орлика, свідчили про зародження поглядів на демократичний устрій організації війська та про його національну ідентифікацію у межах суверенної держави вже на початку XVIII сторіччя.
Історичний документ мав чимало прогресивних ідей, що значно випередили свій час, ставши фактично однією з найдавніших конституцій Європи та світу. Проте написана в умовах вигнання, юридичної сили вона так і не набула.
2. Конституція України 1996 року є першою загальновизнаною у всьому світі Конституцією незалежної Української держави.
Підготовчий процес до її прийняття тривав майже шість років. Вважається, що розробка нової Конституції розпочалася одразу після проголошення Декларації про Державний Суверенітет 16 липня 1990 року. Впродовж шість років були створені 15 різних проєктів Основного закону від Конституційної комісії, різних політичних сил та науковців.
Важливим етапом прийняття основного закону став конституційний договір між основними політичними центрами влади — Верховною Радою та Президентом України Кучмою, ухвалений 8 червня 1995 року. Ця угода діяла на період підготовки нової конституції. Також на той час продовжували діяти норми Конституції УРСР 1978 року.
3. Чинна Конституція України складається з Преамбули та 15 розділів.
Преамбула — це вступна частина Конституції, яка містить норми, що проголошують цілі прийняття Конституції, її основні принципи.
14 розділів Основного Закону держави налічують 161 статтю. Останній розділ містить 17 перехідних положень та з’явився в практиці українського законодавства вперше.
У нормах Конституції закріплені правові основи, суверенітет та територіальна цілісність держави, права та свободи громадян, гарантії життя та здоров’я людини, її честь та гідність. Ключовим пунктом Конституції є 5 стаття, за якою «Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ».
Надзвичайно важливим у Конституції є положення про те, що держава зобов’язується сприяти консолідації та розвитку української нації, її історичній свідомості, традицій та культурі, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності усіх корінних народів України.
Конституція України з підписами народних депутатів. Фото з архіву.
4. За переліком гарантованих прав і свобод, Конституція України є однією з найдемократичніших у світі.
Високо оцінила Основний Закон України й міжнародна спільнота:
«Прийняття Конституції є найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини та громадянина, що сприятиме подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені».
5. Процес підготовки Основного закону викликав чимало розбіжностей та дискусій серед українських політиків та суспільства.
Найгострішими питаннями були розподіл повноважень між гілками влади, державна символіка, правовий статус Криму та державної мови.
Значний спротив чинила комуністична партія, яка прагнула зберегти назву УРСР та відновити радянську форму правління, категорично відмовляючись підтримувати тризуб та синьо-жовтий прапор, патріотична частина депутатів не погоджувалася на автономію Криму.
Президент Леонід Кучма та спікер Верховної Ради Олександр Мороз вітають один одного з ухваленням Основного закону. Фото: кореспондент Associated Press Єфрем Лукацький.
Врешті-решт народним обранцям вдалося досягти непростого компромісу, в якому статус півострова обміняли на підтримку символіки. Результатом компромісу різних політичних сил стало визнання української мови єдиною державною, але при цьому гарантувалось і право вільно користуватись мовами національних меншин.
Ухвалити Конституцію вдалося лише на п’ятому році незалежності. Таким чином, наша країна прийняла конституцію останньою з усіх республік колишнього радянського союзу.
Після голосування у Верховній Раді 28 червня 1996 року, на руках носять одного з авторів Конституції депутата Михайла Сироту. Фото: Укрінформ
6. Прийняттю Конституції передувала майже 24 годинна безперервна робота Парламенту України, яка увійшла в історію під назвою «Конституційна ніч».
За свідченням багатьох державних діячів, ніч з 27 на 28 червня належить до найяскравіших та справді епохальних подій в історії нашої незалежності.
Тодішній спікер парламенту Олександр Мороз побоювався, що не зможе зібрати депутатів, тому перед початком засідання оголосив, що робота над прийняттям документа триватиме доти, поки він не буде прийнятий.
Згодом депутати жартували, що за добу вони відпрацювали цілий пленарний тиждень.
Врешті решт, 28 червня о 9.20 ранку, на засіданні Верховної Ради прийняття Нової Конституції підтримали 315 депутатів, з 300 необхідних.
Перша шпальта газети «Вечірній Київ» за 29 червня 1996 року. Фото з архіву видання «Вечрній Київ»
7. «Є — Україна, є — Конституція, є — український народ». З такою назвою промовляла до киян в 1996 році перша шпальта «Вечірки» на наступний день після прийняття нового основного закону.
8. За 26 років з моменту ухвалення до Конституції України було внесено 6 змін.
Востаннє вони були внесені 2 червня 2016 в частині правосуддя. Ще 7 законопроєктів про зміни до Конституції були попередньо схвалені, але не прийняті в цілому як закони або ветовані Президентом, один законопроєкт не розглядався на наступній сесії після попереднього схвалення.
Дискусії щодо необхідності прийняття нових змін активно продовжуються і в наш час…
Один із «батьків» Конституції України, науковець та депутат декількох скликань Віктор Мусіяка (1946-2019) в одному зі своїх інтерв’ю якось зауважив:
«Тоді ми були романтиками та вважали, що ухвалили основний закон, за яким віднині житимуть суспільство і влада. Вийшло ж 20 років боротьби…».
Свої спогади про легендарну «Конституційну ніч» Віктор Лаврентійович розповів ексклюзивно в інтерв’ю для «Вечірнього Києва».
Цей матеріал був вперше опублікований на сторінці інтернет-видання «Вечірній Київ» 28 червня 2022 року.