Десант, війна чи «втеча Росії»? Як Україна повертатиме Крим

Джерело:  ua.krymr.com  /  17:39, 23 Серпня 2024

Який саме зі сценаріїв реалізується у Криму, точно стверджувати неможливо. Але питання звільнення Кримського півострова вже перестало бути фантастичним, як багато хто вважав раніше

Збройні сили України мають «план деокупації анексованого Криму», заявляє головнокомандувач військ Олександр Сирський. У західних медіа обговорюють успішні літні операції ЗСУ у Криму та не виключають подальших успіхів на кримському напрямі. Чи дійсно Україна має шанс деокупувати Кримський півострів під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну і як це може статися, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

Дискусії навколо питання звільнення Криму тривають десятиліття, доки він перебуває під контролем Росії. Більш предметною вона стала від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але тепер обговорюється не лише дипломатичний шлях до цього, а й військовий.

Повернути Крим під контроль України – «це реально», заявив Олександр Сирський в інтерв'ю британському виданню The Guardian.

Олександр Сирський

Олександр Сирський

«Звичайно, це велика військова таємниця. Ми зробимо все можливе, щоб вийти на межі 1991 року», – сказав він.

Олександр Сирський нагадав про знищення близько третини Чорноморського флоту Росії. Внаслідок атак його змушені були повністю вивести з порту Севастополя.

Про успішні удари ЗСУ по російських військових об'єктах пишуть західні медіа, на сторінках яких всерйоз обговорюють варіанти деокупації Криму.

«ЗСУ можуть вразити будь-яку ціль в Криму»

Удари Збройних сил України демонструють вразливість Криму та роблять його «тягарем» для Росії на тлі коштів, вкладених у військову інфраструктуру регіону, пише британське видання The Economist.

Отримання Україною американських ракет ATACMS із дальністю дії до 300 км означає, що ЗСУ можуть вразити будь-яку мету в Криму, зазначає видання.

Інсталяція «10 років разом» у Білогірську на площі Леніна. Крим, березень 2024 року

Інсталяція «10 років разом» у Білогірську на площі Леніна. Крим, березень 2024 року

Метою військової кампанії України в Криму, на думку видання, є його ізоляція, можливість «задушити» його як логістичний центр і таким чином витіснити російські та сили з півдня України.

Воно цитує колишнього командувача Сухопутних військ США в Європі, генерала Бена Годжеса, який каже, що за допомогою супутникової та повітряної розвідки, яку надають Україні союзники з НАТО, власного глибокого знання території та таємних сил на землі, «ніщо не може пересуватися в Криму так, щоби українці про це не знали».

Бен Годжес

Бен Годжес

Про можливість звільнення Криму після передачі Україні американській військовій авіації міркують на сторінках американського журналу Тhe Нill.

«Щоб повернути півострів, Україні довелося б нейтралізувати Чорноморський флот Росії, встановити панування у повітрі та знищити всі основні російські об'єкти в Криму чи поряд із ним. І Київ уже виконав першу з цих трьох необхідних умов», – пише автор.

Видання вважає, що хоча дві третини російського Чорноморського флоту вціліли, «малоймовірно, що флот, що вижив, вийде зі свого притулку, щоб зіграти істотну роль у захисті Криму».

У публікації видання йдеться, що якщо Україна матиме достатньо літаків F-16, щоб домінувати в повітряному просторі над Кримом, «не виключено, що багато російських бойових підрозділів просто здадуться атакуючим українським силам або можуть спробувати втекти на російську територію через Керченський міст, якщо він збережеться».

Український військовослужбовець стоїть поряд з одним із перших винищувачів F-16, наданих союзниками України, 4 серпня 2024 року

Український військовослужбовець стоїть поряд з одним із перших винищувачів F-16, наданих союзниками України, 4 серпня 2024 року

У російських ЗМІ, у свою чергу, також обговорюють можливість, що нібито «НАТО готує Збройні сили України до масованого удару винищувачами F-16 по Криму».

Офіційних заяв про це з боку ЗСУ та НАТО немає.

«Дві стратегічні задачі»

Сценарії, за якими ЗСУ можуть звільнити Крим, озвучуються різні: від руйнування Керченського мосту та ізоляції Кримського півострова до сухопутної операції на кримському напрямі.

Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов вважає, що повернути Крим буде легше ніж відвоювати захоплені Росією території Донецької та Луганської областей.

Кирило Буданов

Кирило Буданов

«У Крим є дві точки входу – з російської сторони та з нашої: Кримський міст та сухопутний перешийок. Питання відвоювання – це наші фронтові операції: з російського боку – шляхом руйнування комунікацій, з нашого – шляхом тиску», – заявив на початку серпня голова української розвідки.

Раніше Кирило Буданов стверджував, що у питанні звільнення Криму необхідно вирішити два стратегічні завдання: відрізати «сухопутний коридор» (війська РФ забезпечують логістику між Кримом та Росією через окуповані південні та східні області України – КР) та знищити Керченський міст.

Пожежа на Керченському мосту на світанку в Керченській протоці. 8 жовтня 2022 року

Пожежа на Керченському мосту на світанку в Керченській протоці. 8 жовтня 2022 року

Решта, за його словами, буде «питанням часу».

«Півострів буде повернуто», – запевнив Кирило Буданов.

«Спочатку деокупація лівобережжя, потім – Чонгар та Перекоп»

Деокупація Криму супроводжуватиметься сухопутною операцією українських Сил оборони, вважає військовослужбовець ЗСУ, кримчанин Євген Лешан.

«У будь-якому разі, якщо буде операція зі звільнення Криму, то вона не обійдеться лише бомбардуваннями. Обов'язково буде і сухопутна операція: можливо, десантна, можливо просто із заходом через перешийок або комбінація цих двох способів. Але у будь-якому разі це буде жорстко. Це ми бачимо на прикладі тих територій України, на яких зараз триває війна та тягне за собою значні руйнування, втрати», – заявив він в інтерв'ю Крим.Реалії.

Дипломатичний шлях звільнення, на думку Євгена Лєшана, можливий лише у випадку, якщо Росія «раптом провалиться кудись в інший вимір і Крим залишиться без контролю».

Євген Лешан

Євген Лешан

В рамках військової операції ЗСУ можуть зайти на Кримський півострів після деокупації лівобережної частини Херсонської області, вважає Євген Лешан.

«Спочатку деокупація херсонського лівобережжя, доступ до перешийків – до Чонгара та Перекопу. І, відповідно, штурм та вхід (ЗСУ на територію Кримського півострова – КР). Це може поєднуватися з десантною операцією. Союзники нам постійно постачають якісь водні десантні засоби. Але чи це так буде? Потрібно дивитися на загальну військову ситуацію, яка зараз є досить нестійкою», – каже він.

У ЗСУ заявляють, що вже неодноразово заходили на територію Криму, проводячи військові операції.

Пошкоджений обстрілом Чонгарський міст, що з’єднує окупований Росією український Крим із материковою Україною, 23 червня 2023 року.

Пошкоджений обстрілом Чонгарський міст, що з’єднує окупований Росією український Крим із материковою Україною, 23 червня 2023 року.

«Потрібно бути готовим до війни у Криму»

Ознаки швидкої деокупації Криму бачить у військовій операції ЗСУ у Курській області Росії перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.

На його думку, йдеться про конкретні кроки щодо звільнення Криму.

«Розвиток подій, можна сказати, підтверджує озвучене мною раніше попередження мешканцям Криму, насамперед громадянам України – щоб вони не були необачними, щоб не дослухалися мантри окупаційної влади «все гаразд, нічого не бійтеся», – сказав він в інтерв'ю «Голосу Америки».

Наріман Джелял

Наріман Джелял

Курська операція, на думку Нарімана Джеляла, є дуже серйозним сигналом Кремлю про те, що всі запобіжники перестають діяти, і світ вже просто втрачає терпіння і готовий діяти значно серйозніше та гостріше, щоб змусити Росію дотримуватися міжнародного права.

Раніше в інтерв'ю Крим.Реалії перший заступник голови Меджлісу кримських татар заявляв, що Крим буде деокуповано військовим шляхом і ця операція «буде тяжкою».

«Вже ми маємо бути готовими. І не відкидайте цю думку (про ймовірність воєнних дій у Криму – КР). Чи не мрійте. Навіть не мрійте. І це не тому, що Україна цього (деокупації Криму дипломатичним шляхом – КР) не хоче, чи світ цього не хоче. Росія цього не хоче! Тому зрозуміло, що Крим звільнятиметься різними шляхами. І, зокрема, військовим шляхом. І треба бути готовими. І слід розуміти, що будуть жертви. І тому потрібно для себе визначити, як діяти, коли розпочнеться ця військова операція», – упевнений Наріман Джелял.

Росія скептично дивиться на таку перспективу. Російський голова Криму Сергій Аксьонов не вірить у деокупацію півострова. Він пообіцяв гарантувати, що «жодна бендерівська гадина на землю Криму не ступить».

Російська влада вважає Крим «невід'ємною частиною Росії» і обіцяє «належну відповідь» за «будь-які претензії» на неї.

Російський Telegram-канал «Кремлівська табакерка» 18 серпня заявив із посиланням на своє джерело, що Міноборони Росії заборонить писати та говорити про загрозу вторгнення ЗСУ до Криму.

«Після Курської області можливого вторгнення ворога до Криму побоюються навіть представники влади півострова. А попередження про серйозні атаки лунають в етері федеральних каналів. Шкідники розповсюджують вигідну ворогові інформацію, а низка воєнкорів, інші спікери її підхоплюють. «Ми це припинимо, причому ефективно і вже скоро», – сказало наше джерело», – йдеться у повідомленні.

Який саме зі сценаріїв реалізується у Криму, точно стверджувати неможливо. Але питання звільнення Кримського півострова вже перестало бути фантастичним, як багато хто вважав раніше. І Україна, і Росія говорять про це вже як про ймовірність, а не про фантазії.

Вгору