Фейкові обіцянки та погрози: міфи окупантів для легалізації мобілізації на ТОТ сходу України

Джерело:  v-variant.com.ua  /  16:40, 10 Жовтня 2024

Перший призов до армії рф на цих територіях відбувся восени минулого року, коли строковикам обіцяли, що їхня служба не буде пов’язана з участю в так званій “спеціальній військовій операції”

На тимчасово окупованих територіях Донеччини та Луганщини триває осінній набір на військову службу в російській армії, що розпочався 1 жовтня. Попри обіцянки загарбників не залучати новобранців до бойових дій, мешканців сходу України залякують, арештовують і навіть катують, змушуючи підписувати контракти на службу в лавах армії окупанта.

Далі у статті Східний Варіант розвіє російські вигадки довкола цієї теми та розповість про справжні методи, які застосовує загарбницька влада для поповнення свого війська.

Наратив: новобранці не будуть залучені до участі у війні в Україні

З початком осіннього призову до російської армії ситуація на тимчасово окупованих територіях сходу України стає дедалі більш напруженою. Кампанія, що триватиме до 31 грудня, має на меті поповнити ряди російських військових щонайменше на 150 тисяч новобранців, серед яких й частина з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Перший призов до армії рф на цих територіях відбувся восени минулого року, коли строковикам обіцяли, що їхня служба не буде пов’язана з участю в так званій “спеціальній військовій операції”. Такий наратив вони поширюють й цього разу.

Однак, яка правда за цим приховується?

мобілізація на ТОТ сходу

Скриншоти росмедіа

Легалізація примусової мобілізації

За даними Центру національного спротиву, на практиці минулих призовів, більшість строковиків з тимчасово окупованих територій, зокрема Луганської та Донецької областей, були змушені підписати контракти з міноборони рф та воювати проти власної країни.

Місцеве населення на тимчасово окупованих територіях вже розуміє, що російський “призов” до армії — це звичайне узаконення примусової мобілізації. Про це повідомив голова Луганської ОВА Артем Лисогор.

“Посилені перевірки чоловіків вже розпочалися. Так, на трасах навколо Луганська зупиняють кожну автівку чи автобус, вимагаючи пред’явити військовий квиток з оновленою позначкою про облік. Її відсутність означає подорож до військкомату. А в гіршому випадку ще й початок процедури позбавлення громадянства рф. Потім — фронт”, — пояснює він.

мобілізація на ТОТ сходу

Фото: NV

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) у своєму звіті зазначає, що російська влада продовжує примусово мобілізувати чоловіків на тимчасово окупованих територіях України. Правозахисники HRW підкреслюють, що російські сили використовують відкритий і незаконний тиск на українських цивільних, які перебувають у безвихідній ситуації. Така практика, за їхніми словами, є серйозним воєнним злочином.

“Російська влада відкрито й незаконно змушує чоловіків на окупованих територіях України воювати проти власної країни. Менш помітною є їхня практика тиску на українських цивільних в ув’язненні, яким немає куди сховатися чи втекти, щоб не приєднуватися до російських військ”, — сказав директор HRW з питань Європи й Центральної Азії Г’ю Вільямсон.

мобілізація на ТОТ сходу

Фото: росмедіа

Окрім того, російські окупанти з початку повномасштабного вторгнення в Україну мобілізували понад 300 тисяч осіб з тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей. Такі дані були представлені у звіті громадських організацій “Східна правозахисна група” та “Інститут стратегічних досліджень та безпеки” (ISRS).

“За наявними даними, які аналітики проєкту отримали від СБУ, станом на червень 2023 року лише на тимчасово окупованій території Донецької області було мобілізовано понад 140 тис. людей. Станом на літо 2024 року загальна кількість мобілізованих, за даними СБУ, становить понад 300 тис. людей. До прикладу, з початку повномасштабного вторгнення з підприємств, що працюють на тимчасово окупованій території Донецької області, мобілізовано майже 75% працівників чоловічої статі”, — йдеться в повідомленні.

мобілізація на ТОТ сходу

Фото: ілюстративне / Getty Images

Аналітики також отримали дані від Головного управління розвідки Міністерства оборони України, які свідчать про те, що окупаційна влада проводила облави за місцем проживання та на підприємствах в тимчасово окупованих районах. Це стосувалося таких підприємств, як “Донецьктепломережа”, “Електроремонт”, Донецький металургійний завод, Єнакіївський металургійний завод, Алчевський металургійний комбінат, Луганський м'ясокомбінат, “Східвугілля”, а також близько 30 вугільних шахт.

“Схема” виряджання строковиків на фронт

Тож, насправді, кампанія російського осіннього призову на тимчасово окупованих територіях створена, в першу чергу, для того, щоб легалізувати примусову мобілізацію й змусити українців воювати проти власної країни. Адже більшість новобранців відразу схиляють до підписання контракту на службу.

З кожним місяцем так званих “добровольців” в російській армії стає все менше, тому окупанти вдаються до насильницьких методів для комплектування своїх рядів. Зокрема, арешти та тортури стали систематичними практиками для примушення мешканців тимчасово окупованих територій України до служби в армії рф. Особливо це стосується тих чоловіків, які отримали російське громадянство, але відмовляються ставати на військовий облік.

***

Примусова мобілізація, яка активно здійснюється окупаційною владою на тимчасово окупованих територіях України, є не лише грубим порушенням міжнародного права, а й безпосередньо воєнним злочином, за який росія повинна понести відповідальність.

Куди звернутися щодо примусової мобілізації на ТОТ

мобілізація на ТОТ сходу_05

Джерело: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

мобілізація на ТОТ сходу_04

Джерело: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Вгору