"Гітлер’югенд по-донецьки": як росіяни створюють фейки про українську скаутську організацію "Пласт"

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:02, 18 Жовтня 2023

Наратив про те, що в Україні “нацистська влада” створює дитячі організації за типом гітлер'югенду, все частіше лунає на російських пропагандистських каналах

Наратив про те, що в Україні “нацистська влада” створює дитячі організації за типом гітлер'югенду, все частіше лунає на російських пропагандистських каналах. Східний Варіант пояснює, чому це фейк та яким цінностям пластунів навчають насправді

Національна скаутська організація “Пласт” була заснована ще у 1911 році. Серед основоположників були українські діячі Іван Чмола, Олександр Тисовський та Петро Франко. За понад сторічну історію скаутський рух виховав не одне покоління пластунів, які брали участь у розбудові та захисті української держави як у XX столітті, так і у наші часи. Проте все, що стосується побудови української національної ідеї та державності, росія використовує задля власної пропаганди. І “Пласт” не став виключенням.

Фейк: український гітлер’югенд

“Україна виховала вже не одне покоління нацистів”, “На Україні створюють дитячі організації “Пласт”, які за формою та змістом нагадують гітлер’югенд Третього Рейху”, “Українських дітей виховують на “кістках” руських солдат”.

пласт Донеччина

Джерело: пропагандистські канали

Такі та інші заголовки нерідко можна побачити на російських пропагандистських каналах. Головна мета – переконати жителів росії, що українців змалечку виховують ненавидіти росіян та усе російське. І саме тому українців потрібно знищувати, навіть маленьких.

Зокрема, російські пропагандисти приділяють увагу скаутському національному руху в Україні, який називається “Пласт” та має понад сторічну історію. За їхніми словами, це український гітлер’югенд, про що каже форма та методи виховання.

Східний Варіант пояснює, чому це фейк та розповідає про роботу скаутського руху на Донеччині та Луганщині

“Пласт” – справжня школа життя

“Пласт” був заснований ще у 1911 році. Відтоді учасники організації активно долучалися до розбудови української державності, були активними учасниками визвольного руху та війн за незалежність УНР та ЗУНР. Молодих вихованців навчали патріотизму, військовим традиціям та моральним принципам.

пласт Донеччина

Андрій Шептицький разом із пластунами у пластовій оселі “Сокіл”. Джерело: Вікіпедія

Після окупації Української Народної Республіки радянським союзом, “Пласт” відновлює діяльність серед української еміграційної молоді в країнах західної Європи. В організації гуртувалися шкільна, селянська та робітнича молодь. Випускалися публікації, книги, газети.

Вже у 1990 році скаутська “Пласт” працював у Донецьку та активно розповсюджувався на інші міста Донеччини та Луганщини. У Сєвєродонецьку рух зародився у 1996 році, в Авдіївці – у 2002 році. Це було новим етапом розвитку скаутського руху.

пласт Донеччина

Пластуни й пластунки у Маріуполі до повномасштабного вторгнення. Фото: “Пласт” Маріуполя у Facebook

Керівниця осередку “Пласту” в Авдіївці Тетяна Переверзєва згадує, як все починалося в їхньому місті. Офіційно була зареєстрована громадська організація “Станиця Авдіївка Пласту — Національної скаутської організації України”. Діяльність починали з освітніх пластових семінарів для дорослих, таборів для дітей, проведення щотижневих занять та участі у соціальних акціях. Серед засновниць організації в Авдіївці була Юлія Хавікова і сама Тетяна Переверзєва. На той час вони обидві працювали в освітній системі міста.

пласт Донеччина

“Першими пластунами й пластунками були діти друзів, учні зі школи, де працювали. Перший час ми не мали місця для проведення занять, то займались у власній квартирі.

Пізніше приміщення надав відділ у справах сім’ї, молоді та спорту Авдіївської міської ради.

Підтримку Авдіївської військової адміністрації маємо і зараз, зокрема в проведенні заходів для громади, в організації пластових таборів та таборів для непластової молоді”, — пригадує Тетяна Переверзєва.

Щорічно станиця проводила табори для дітей різних вікових груп. З 2008 року “Пласт” Авдіївки проводить щорічний захід для жінок та дівчат “Бути жінкою”. Його проводять навіть під час повномасштабної війни у місті Умань, де зараз проживають вимушені переселенці з Авдіївки, розповідає пані Тетяна.

пласт Донеччина

Краматорські пластуни та пластунки до повномасштабного вторгнення. Фото: “Пласт” Краматорську у Facebook

Серед основних освітніх напрямків для пластунів була громадянська освіта, краєзнавство, туризм та культурно-мистецький напрямок. Значну частину часу приділяли й патріотичному вихованню.

“Проводилися історичні вишколи, школа громадянської освіти, табори з неформальної освіти, мандрівки місцями, пов’язаними з національними визвольними змаганнями. Проводили соціальні акції в Авдіївці до державних свят. Ми досліджували культурну спадщину міста, знайомилися з декоративно-прикладною творчістю і промислами України, опановували техніки писанкарства, плетіння різдвяних іграшок, знайомство з великодніми, різдвяними традиціями; проводили фольклорних свят», — розповідає Тетяна Переверзєва про активну діяльність “Пласту” Авдіївки.

пласт Донеччина

Тетяна разом із пластунами та пластунками. Фото: Катерина Керч у Facebook

Якщо до повномасштабного вторгнення в “Пласті” Авдіївки було 32 члени, то зараз – 34. За словами пані Тетяни, до руху вдалося долучити дітей з Авдіївки в різних містах України:

“Ми не припиняли своєї діяльності ні під час карантину, ні під час повномасштабної війни. Заняття проводимо онлайн раз на 3-4 місяці. Ми всі зустрічаємось або на мандрівці, або на таборі, або на якихось змаганнях: спілкуємось, надолужуємо освітні втрати як шкільні, так і пластові, відвідуємо історичні місця. Дорослі члени нашої станиці також долучаються до громадської діяльності в громадах тимчасового проживання”.

пласт Донеччина

Авдіївські пластуни та пластунки до повномасштабного вторгнення. Фото: “Пласт” Авдіївки у Facebook

Скаутська організація створює умови та можливості для комплексного гармонійного самовиховання молоді. Пластуни розвивають навички, які корисні сучасній людині: життя в умовах невизначеності, комунікативні, проєктні та лідерські навички, вміння працювати в команді та з інформацією, критичне мислення.

пласт Донеччина

Пластуни та пластунки Сєвєродонецька до повномасштабного вторгнення. Фото: “Пласт” Сєвєродонецька у Facebook

За понад столітню історію “Пласт” зарекомендував себе як знакова організація, що виховує молодь в дусі патріотизму, віри в українську державність та глибокого громадянського духу. “Пласт” є не лише скаутським рухом, але й справжньою школою життя, де діти та молодь навчаються цінностей, які формують активних, відповідальних та здатних лідерів майбутнього.

Чому росіянам важливо створювати фейки про “Пласт”

Саме час спростувати деякі найбільш гучні фейки росіян з приводу українських дитячих виховних організацій. Один з головних – це те, що “Пласт” та йому подібні є нацистськими організаціями, які виховують в дітях нацистів.

Насправді в Україні заборонений нацизм та його символіка на законодавчому рівні. Про це зазначено у Законі “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. Тож офіційна діяльність нацистських, ще й дитячих, організацій у нашій країні просто неможлива.

Розповідаючи про “Пласт”, пропагандисти наполягають, що це аналог гітлер’югендів, які працювали за часів нацистської Німеччини. Але доказів чи підтверджень таким обвинуваченням автори статті не надають, як і притаманно справжній пропаганді.

пласт Донеччина

Джерело: пропагандистські ЗМІ

У статті автор маніпулює, згадуючи, що у “Пласті” українських дітей вчать, як поводитися зі зброєю. Та про такі ж напрямки виховання російської Юнармії автор чомусь не згадує. Мабуть, це щось інше.

Найстрашніше те, що росіяни вірять у це та навіть не намагаються шукати більше інформації у відкритих джерелах. Про це кажуть коментарі, які залишають читачі пропагандистської статті. Там висловлюють такі думки:

“Тепер ми знаємо, чому Німеччина підтримує українців”.

“Зелерюгенд? Сатановський теж помітив багато спільного між Зеленським і Гітлером”.

“Якщо в Україні хтось ще сумнівався в тому, що київський режим та англосаксонські куратори не зачеплять дітей, той, мабуть, жив там із заплющеними очима”.

пласт Донеччина

Джерело: пропагандистські ЗМІ

Тетяна Переверзєва каже, що “Пласт” цікавий російській пропаганді тому, що несе пряму загрозу їхній риториці та політиці:

«Тези московської пропаганди не хочу коментувати. Чому для них «цікаві» патріотичні молодіжні організації, це давно відомо, бо в цьому вони бачать загрозу своїй антиукраїнській політиці».

“Пласт” і далі працює в Україні. Пані Тетяна каже, що вони планують відновити діяльність і в Авдіївці, і на Донеччини. Навіть зараз є запит на створення пластових осередків в Донецькій області. Але це вже буде після війни.

Вгору