Як відеогра про облогу Маріуполя допомагає боротися з фейками росіян

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:36, 28 Лютого 2024

Про трагедію півмільйонного Маріуполя існують десятки творів — поки що здебільшого документальних

Росіяни створюють багато фейків й хибних наративів про війну в Україні. Для цього окупанти знімають фільми, сюжети та серіали, що часто викривлюють трагедію Маріуполя, Бахмута, Авдіївки та інших міст. Українська гра Hollow Home покликана у новому форматі розповісти правду про злочини росіян від початку повномасштабного вторгнення.

Про трагедію півмільйонного Маріуполя існують десятки творів — поки що здебільшого документальних. Серед них, наприклад, номінована на “Оскар” кінострічка Мстислава Чернова “20 днів у Маріуполі” та любительський фільм “Наш будинок горить”, змонтований з фрагментів відеощоденника багатодітного батька Колі Око.

Також є понад десять книжок, здебільшого написаних у форматі щоденників або на основі спогадів маріупольців, що пережили облогу міста — “Маріуполь. Надія”, “Голоси війни. Маріуполь”, “Мандрівка до потойбіччя” та інші.

Проте є ще один вид творів, який поки не сильно розвинений в Україні у сенсі рефлексій на таку чутливу тему, як війна. Це відеоігри. Українська студія розробки відеоігор Twigames працює над створенням гри Hollow Home. Вона розповідає історію облоги українського міста і бере події у Маріуполі, як одну з основ для сюжету оповідання.

Східний Варіант пограв у цю гру та поспілкувався із засновником відеоігрової студії, що працює над розробкою Hollow Home про те, як через ігри можна розповісти світу про війну в Україні та про російські інформаційні атаки на проєкт.

Не “стрілялка”, а чуттєва та детальна історія

Гра Hollow Home — історія облоги українського міста очима 14-річного хлопчика Максима. Ще вчора він прогулював школу із подругою, а найбільшою проблемою були вуличні хулігани, а вже 24 лютого йому доведеться запасатися водою, продуктами та убезпечувати квартиру.

відеогра про облогу Маріуполя антифейк

Скріншот з гри Hollow Home

Події гри розгортатимуться у звичайному районі, де поруч є аптека, магазин, гаражі, спортивний майданчик, будинок культури, лікарня. Схожі райони є не тільки у Маріуполі, а й у багатьох інших українських містах.

У грі не буде бойової системи. Вам не доведеться прицілюватись, стріляти та вбивати ворогів на екрані. Натомість гра побудована на діалогах, а акцент зроблений на сюжеті. Ви зможете взаємодіяти з іншими героями — сусідами, друзями та ворогами Максима. Від побудови цих стосунків залежатиме успіх проходження.

відеогра про облогу Маріуполя антифейк

Скріншот з гри Hollow Home

При цьому, персонажі доволі різні як за віком, так і за інтересами, а іноді й за політичними поглядами. Ось друг вашого батька, який брав участь в АТО, а зараз волонтерить на користь української армії. А ось ваша подруга, чиї батьки загинули ще на початку війни у 2014 році, і вона сама вимушена піклуватись про стареньку бабусю.

Важливо, що ці персонажі дійсно схожі на справжніх людей, їх турбують реальні проблеми простих українців. І це наближення до реальності змусить вас пройнятися долями героїв, співчувати їм і робити щось для них. Або навпаки, уникати їх та неприємностей, які вони можуть принести. Проте, враховуючи сюжет, у якому розгортаються події, хто знає, кого з них ви ще побачите, а кого ні.

У грі є система прокачування навичок. За виконання квестів гравець отримує очки, які можна розподілити на прокачування навичок за власним бажанням. Можна вкладатися в інтелект, харизму, силу, емпатію тощо. Звісно, від рівня тої чи іншої навички залежатиме спосіб виконання та успіх ігрових квестів. Наприклад, деякі конфлікти з іншими персонажами можна буде вирішити за допомогою сили або просто домовитись завдяки високій харизмі.

відеогра про облогу Маріуполя антифейк

Скріншот з гри Hollow Home

Кожної хвилини Максиму і вам, як гравцю, доведеться робити вибір і приймати складні рішення, які у майбутньому вплинуть на сюжет. Наприклад, вранці 24-го лютого Максиму подзвонить мама, розкаже про початок повномасштабного вторгнення та попросить заклеїти вікна, аби їх не вибило вибуховою хвилею. Проте ви також можете зберегти скотч, оскільки він може знадобитися пізніше в іншій ситуації.

Те саме зі збереженням ресурсів — води, грошей тощо. Вони обмежені, і вам доведеться обирати, де краще їх застосувати.

“Якщо про війну не говоритимуть українці, про неї говоритимуть росіяни”

Як розповідають самі розробники, ідея проєкту Hollow Home народилася навесні 2022 року, коли Маріуполь ще не був повністю окупований російською федерацією. Команда, що працює над розробкою, сприймає свій продукт як ще один спосіб донести світу, що росія та її війська роблять в Україні.

“Історія облоги та окупації Маріуполя — це не тільки велика трагедія, а ще й великий злочин. І є люди, які відповідальні за цей злочин, і їх все ще не покарано. Ми вважаємо, що про це не можна забувати, це варто згадувати при кожній можливості”, — розповідає засновник студії Twigames Валерій Міненко.

відеогра про облогу Маріуполя антифейк

Скріншот з гри Hollow Home

Хоча у самій грі назва міста не звучить, його опис та події багато у чому повторюють історію облоги Маріуполя. Перед початком розробки гри студія звернулась до журналістки, яка зібрала інформацію про те, що відбувалося у блокадному Маріуполі з відкритих джерел — розповідей інших журналістів, офіційних заяв органів влади та публічних соцмереж.

Усі вони лягли в основу сюжету гри та у характери персонажів. Як зазначають самі розробники, герої гри — це збірні образи, які переживають непрості події, й ці події їх змінюють.

відеогра про облогу Маріуполя антифейк

Скріншот з гри Hollow Home

“Я погоджуюсь, що історія, яку ми розповідаємо, дуже важка. І ми ставимося до цього з увагою, але ми вважаємо, що гра може таку історію розповідати, так само як це робить кіно або книга, — зазначає Валерій Міненко. — Важливо розуміти, що якщо про війну в Україні не будуть говорити українці, то про неї будуть говорити росіяни. В тій формі, як їм це комфортно робити”.

Він також запевняє, що на багатьох етапах роботи над проєктом його показують людям, які мають пряме відношення до подій, описаних у грі. Зокрема, до розробки залучений композитор родом з Маріуполя.

Російські інформаційні атаки

Відеогра ще не вийшла офіційно, але вже на моменті розробки стикнулась з російською агресією. Наприклад, в онлайн-магазині Steam користувач із проросійськими поглядами назвав її “хохляцькою” та вніс до списку “нерекомендованих”. Проте, від початку повномасштабного вторгнення багато українських ігор отримують занижені оцінки від російської ігрової спільноти виключно через походження.

Крім того, за словами засновника студії, раніше також було опубліковано кілька постів у російських Telegram-каналах, де гру звинуватили у політичній заангажованості.

відеогра про облогу Маріуполя антифейк

Скріншот з онлайн-магазину Steam

Наразі відомо, що гра точно буде доступна англійською та українською мовами. Проте Валерій Міненко підкреслює, що у грі не буде російського перекладу, тому що на сьогодні студія не бачить у цьому сенсу.

Гра Hollow Home отримала перемогу фестивалю незалежних відеоігор Indie Cup Ukraine 2023 у двох номінаціях: “Вибір критиків” та “Найперспективніша гра”.

відеогра про облогу Маріуполя антифейк

Скріншот з гри Hollow Home

На сьогодні проєкт не має фінансування від донорів чи донаторів, студія вкладає свої ресурси у розробку. Точна дата виходу гри невідома. Проте Валерій запевняє, що студія зацікавлена зробити якісний проєкт, оскільки від цього залежать позиції України у боротьбі за інформаційне поле, де росіяни використовують усі методи, аби створити хибне уявлення про події, винуватцями яких є вони самі.

Світ навколо нас дуже б хотів зайвий раз не згадувати про нашу війну і жити своїм звичним життям. І наша задача — зробити проєкт настільки якісним, щоб люди не могли пройти повз нього”, — резюмує Валерій Міненко.

Вгору