Як волонтери рятують покинутих тварин у Києві та чи є надія на їх спасіння після місяця війни

Джерело:  uainfo.org  /  08:08, 24 Березня 2022

Зоопатруль сформувався в перші дні війни. За кілька тижнів до організації доєдналися понад 70 осіб, здебільшого — зі сфери культури: режисери, продюсери, співробітники кіно та музичної індустрії

Через війну мільйони людей були змушені покинути свої домівки для пошуку більш безпечних місць. Водночас тисячі домашніх тварин опинилися в пастках без їжі та води. Для допомоги їм у Києві створили організацію Зоопатруль, волонтери якої щоденно їздять містом, звільняють та годують залишених на самоті улюбленців.

Зоопатруль сформувався в перші дні війни. За кілька тижнів до організації доєдналися понад 70 осіб, здебільшого — зі сфери культури: режисери, продюсери, співробітники кіно та музичної індустрії.

«Десь на другий день війни сусідка попросила мене врятувати кота у квартирі. Ми вирізали двері, а щаслива тваринка на руках надихнула нас і надалі займатися цією справою. Команду зібрали за тиждень і швидко налагодили процеси», — розповів НВ засновник Зоопатруля Дмитро Ревнюк.

Возможно, это изображение (кот)

Возможно, это изображение (1 человек и кот)

Возможно, это изображение (кот и в помещении)

Возможно, это изображение (кот и в помещении)

Возможно, это изображение (кот)

Возможно, это изображение (1 человек и кот)

Возможно, это изображение (3 человека и люди стоят)

Возможно, это изображение (1 человек и животное)

Возможно, это изображение (1 человек, животное и в помещении)

Возможно, это изображение (1 человек и в помещении)

Возможно, это изображение (в помещении)

Зараз Зоопатруль — це 13 виїзних бригад, кожна з яких складається з двох-трьох людей, відділ комунікацій та прихистків, які шукають дім для звільнених тварин. Організації допомагають із кормом, залишки якого волонтери відвозять стареньким та маломобільним людям, які мають домашніх улюбленців. Усіх волонтерів ретельно перевіряють, щоб у лавах Зоопатруля не опинилися мародери. Це важливо, адже організація щоденно має справу з чужою власністю.

Типова заявка про допомогу тваринці в Зоопатрулі виглядає так: до волонтерів надходить дзвінок чи повідомлення від хазяїна тварини, сусідів, друзів, родичів чи знайомих. Далі один із відділів починає роботу з пошуків інформації щодо власника квартири, з яким домовляються про подальші дії. Волонтерам можуть дозволити вибити вічко для дверей, зробити отвір у стіні або зняти двері з петель.

У Зоопатрулі розповідають, що, на жаль, багато людей не готові жертвувати ремонтом задля збереження життя. Дехто просив за будь-яку ціну залишити двері цілими, обережно відчинити та зачинити.

«Професіонали, які займаються роботою із замками та можуть охайно відчинити та зачинити двері, наразі постійно зайняті. Їхні послуги дуже потрібні літнім людям та людям з інвалідністю, які також залишилися зачиненими у своїх домівках. Один раз нам вдалося викликати такого спеціаліста тільки пізно ввечері», — розповідає Софія Садовська, волонтерка та комунікаційниця Зоопатруля.

На початку війни волонтери отримали приблизно 700 заявок, кожну з яких ретельно опрацювали. Наразі ця кількість зменшилася, адже багато тварин вдалося врятувати. Був у досвіді волонтерів і випадок загибелі тварини — папуга, що залишився без води. Однак в організації запевняють, що шанс врятувати покинуту вдома тваринку є й зараз, через чотири тижні з початку війни. Важливим чинником виживання виявилися відчинений унітаз та двері до вбиральні. Саме звідти песик чи кішка можуть отримати необхідну кількість води. Також варто пам’ятати, що не всіх тварин покинули у перші дні війни, багато людей переїхали у безпечні місця через тижні після її після її початку.

«Загалом коти краще за собак переносять такі ситуації. Найвитриваліші - коти без породи, вони виходять із квартир у найкращому стані. Наприклад, Сфінкс, якого ми дістали після тижня самотності, був у жахливому стані, хоча сидів порівняно недовго. Собаки, особливо великі, потребують більше їжі та води, тому їх стан часто гірший», — розповідає Софія.

Складніша історія з гризунами, папугами та іншими тваринами в клітці. Якщо собак та котів можна погодувати через трубку у дверному вічку або звільнити через отвір у стіні, то в цих випадках треба обов’язково потрапити до квартири. Господарі не завжди готові дати дозвіл на відчинення дверей.

Як діяти, якщо ви дізналися про покинуту тварину?

  • Вибити вічко дверей. Якщо тваринка жива, то вона точно голодна і спрагла. Їй потрібно допомогти, дати їжу та воду.
  • Повідомити Зоопатруль. Написати волонтерам про ситуацію, отримати індивідуальні поради про подальші дії.
  • Знайти власників квартири. За це скоріш за все однаково візьметься Зоопатруль, однак разом розшукати власника квартири легше. Господар може дати дозвіл на подальші дії з визволення тварини.
  • Возможно, это изображение (2 человека и телефон)

    Возможно, это изображение (текст)

    Софія Садовська розповідає, що за час роботи із заявками помітила, що здебільшого тварин навмисно залишили у квартирах на самоті. Найбільш розповсюджена причина — власний комфорт.

    «Люди бояться, що тварини сповільнять їх у дорозі. Це підтверджують покинуті на київському вокзалі тварини в переносках. Це суто питання комфорту, яким людина не може пожертвувати заради порятунку життя. Адже буде некомфортно стояти у вагоні з переноскою в руках. Водночас ми бачимо, що відповідальних людей це не зупиняє, вони несуть величезних собак через зруйнований міст в Ірпені на руках», — додає Софія.

    Дівчина Настя, яка рятує собак з інвалідністю з Ірпеня (Фото: Christopher Occhicone / Instagram)

    Дівчина Настя, яка рятує собак з інвалідністю з Ірпеня / Фото: Christopher Occhicone / Instagram

    3 квітня Зоопатруль «відсвяткує» перший місяць свого існування. Кількість тварин, які потребують допомоги, зменшується — починається волонтерська робота з розвезення корму та допомоги літнім людям із тваринками. Організація завжди потребує людей на автівках, які допоможуть і надалі робити добро.

    «Після перемоги я хотів би займатися тим, що робив — знімати рекламні ролики. Можливо, передамо справи надійній організації, яка й надалі надаватиме допомогу тваринам», — додає засновник Зоопатруля Дмитро Ревнюк.

    Вгору