«ЯМаріуполь» — це рідний дім для кожного маріупольця у столиці України

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  15:23, 29 Грудня 2023

Наші центри, як магніт для переселенців: інтерв’ю з виконавчим директором фонду ЯМаріуполь Ярославом Кільдішовим

Сьогодні у столиці та області живе 20 тисяч тих, хто виїхав з окупованого та зруйнованого Маріуполя, саме для їх адаптації відкрили центри підтримки переселенців ЯМаріуполь.

По всій країні у 16 містах, нині діє 17 центрів ЯМаріуполь, а також п’ять побутових центрів. Як розповів кореспондентці «Вечірнього Києва» виконавчий директор фонду «ЯМаріуполь» Ярослав Кільдішов, нині в них вже зареєстровано понад 60 тисяч мешканців з міста Марії.

Під час відкриття першого центру у Києві, на Антоновича, 39, коридори та кабінети оновленого простору були переповнені людьми, які відрізнялись від всіх з першого погляду. У них були згорьовані, ніби згаслі очі. А після кількох відповідей під час інтерв’ю, важко було втриматись від сліз.

Маріупольці приїздили до Києва, втративши через росію, все, що мали. Але головне — вони бачили, як гинули їх рідні й близькі, просто містяни. Як місто і його людей розстрілювали та знищували.

Перше, що було потрібно тим, хто виїхав з Маріуполя — психологічна допомога, гуманітарна допомога (продукти, одяг, засоби гігієни).

Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко разом з командою ЯМаріуполь.

— Як я помітила, процес підтримки маріупольців у центрах ЯМаріуполь починався, як тільки люди переступали поріг…

— Сам проєкт створили за ініціативою міського голови міста Марії Вадима Бойченка. І правильно зробили, що працювати у центрах з переселенцями почали ті, хто був з Маріуполя. Люди, які потребували допомоги лікарів, юристів, які навіть не мали документів при собі, одразу відчували, що з ними говорить той, хто пережив таку саму біду і відчуває все без слів. Першими психологами для них стали наші адміністратори, які просто говорили й знаходили потрібні слова. Все робилось для того, аби вгамувати страшний душевний біль переселенців.

— Перший центр у столиці відкрили досить швидко, невдовзі з’явився і більш масштабний, на лівому березі. Як це вдалось?

— Взагалі перший Я Маріуполь відкрився у квітні 2022-го у Дніпрі, а потім і у Києві. У це складний час ми тримали допомогу від столичної влади та мера столиці Віталія Кличка. Тут комплексно зосередили все, що може знадобитись людині — фахівці, які допоможуть владнати юридичні моменти, лікар, який обстежить, психолог. Тут є де залишити дитину в ігровій кімнаті. Тут видадуть гуманітарні набори, харчування малятам, одяг, постільну білизну…

Марина Хонда, заступниця голови КМДА та мер Маріуполя Вадим Бойченко у центрі ЯМаріуполь в Києві.

— Вже понад рік, як два центри ЯМаріуполь працюють у Києві. Що змінилось?

— Перш за все, змінилась ситуація з самими маріупольцями. Було завдання їх адаптувати до нової реальності — тому й головний важіль був на психологічну підтримку. Зараз вони вже пройшли через професійних психологів, через тренінги.

Проблеми змістились: тепер найгостріші — це житло та робота. Нині вже понад 3, 5 тисяч переселенців змогли працевлаштувати та перекваліфікувати за допомогою саме центрів ЯМаріуполь. Не забувайте, що у нас більшість працювала або у порту, або в металургії, або в організаціях, які пов‘язані з містоутворюючими підприємствами. А тепер все змінилось і людям потрібні нові навички.

— У Києві, де зараз понад 400 тисяч ВПО, це люди зі сходу та півдня, з північних районів, які постійно під обстрілами, як приживаються маріупольці?

— Взагалі багато людей втратили повністю своє житло у Маріуполі. Воно або повністю зруйноване, або пошкоджене. І ті, хто має амбіції жити у столиці, намагаються влаштуватись. Тут багато вихідців з різних регіонів, тут швидше йде інтеграція. Київ — дуже демократичне місто, це відчувається. І ті, хто тут починає жити, люблять його. Дорослі інтегруються через волонтерство, роботу, а діти йдуть у школи й садочки. Наші переселенці вже потроху стають киянами, приживаються тут.

— Потік маріупольців до столиці зараз зменшився?

— Так, з самого Маріуполя до України зараз складно виїхати. Але є ті, хто повертається з-за кордону, є програми, які допомогають цим людям.

— Я спілкувалась з психологами київськими, які нині пройшли підготовку за ізраїльською програмою по роботі з травмою. Вони мені розповіли, що їх першим і найбільшим викликом було, коли з Маріуполя приїхала платформа залізнична і там було майже три сотні жінок. І психологи мали їм всім допомогти. Зараз такого вже немає?

— Ні, зараз таких потоків масових немає. Зараз стоїть завдання допомагати на місцях. Ми дуже вдячні за постійну співпрацю з міською владою, Марина Петрівна Хонда, а також департамент соціальної політики, департамент молоді та спорту — наші перші помічники. Ми дуже вдячні й за допомогу у відкритті центру на Антоновича, 39.

— У центрі ЯМаріуполь — великий простір, де є все для того, аби вирішити навіть побутові потреби, це зробили на ваше прохання?

— Я Маріуполь — це центри, котрі, як магніт притягують переселенців з міста Марії. Вони тут можуть і стрижку зробити, прання, зробити манікюр, отримати послуги стоматолога та швачки. Це також втілення ідеї нашого міського голови Вадима Бойченка та всієї команди маріупольської міської ради. Але важливо, що тут організовують і постійні екскурсії по Києву, знайомство зі столицею. Вони відкриваються для себе цей цивілізаційний та культурний центр, вони по-іншому сприймають життя у Києві. Зрештою, з ними просто поговорять і дадуть життєво-важливу пораду. Це їх дім поза рідним містом.

Маріупольці — волонтери у центрі підтримки переселенців ЯМаріуполь.

— Люди сюди ходять часто і постійно?

— Багато маріупольців приходять волонтерити, допомагати. Раз на місяць тут переселенці отримують гуманітарні набори. Департамент культури Маріупольської міськради разом з директорами центрів проводить чимало культурних заходів в усіх містах України, де є ЯМаріуполь. Люди відчувають, що вони не самі по собі, не самотні.

— Маріупольці часто згадують Маріуполь?

— Вся наша сила — в людях. Центри ЯМаріуполь нам необхідні, щоб не розгубити людський потенціал. Місто своє ми відбудуємо, коли повернемось. У нас є проєкт «Mariupol Reborn», до якого залучені найкращі архітектори світу, які зараз працюють над тим, яким буде Маріуполь після звільнення. Але ми повинні зробити все, щоб не розпорошити наших людей.

***

Варто знати, що до війни у Маріуполі жило 500 тисяч мешканців. На цей час, за підрахунками Маріупольської міської ради, загинуло понад 20 тисяч містян.

За останні роки перед широкомасштабним вторгненням рф, понад 200 мільйонів євро було проінвестовано у розвиток міста Маріуполь.

Зараз більш як 50% Маріуполя зруйновано.

У Києві у листопаді 2022 року презентували проєкт з відбудови Маріуполя «Mariupol Reborn» після деокупації. За попередніми підрахунками, на відновлення міста знадобиться не менше 14,5 мільярдів доларів США. Ініціативу погодились підтримати USAID, ЄБРР, Світовий банк, а також компанії SCM та Метінвест.

Читайте також:

«У Києві відкрили унікальний заклад для переселенців з Маріуполя».

«ЯМаріуполь» — це рідний дім для кожного маріупольця у столиці України, тут зібрані всі необхідні служби для переселенців.

«У Києві відкрили другий центр підтримки переселенців „ЯМаріуполь“». Він надаватиме комплексну підтримку та допомагатиме вимушеним переселенцям адаптуватися до нових умов життя.

Вгору