Екосистема острова Зміїний: наслідки російської окупації

Джерело:  usionline.com  /  07:38, 2 Травня 2023

Зміїний пробув у російській окупації з 24 лютого по 30 червня 2022 року. Вже після звільнення російська армія скинула на острів ще чотири авіабомби

Площа острову Зміїний усього сімнадцять гектарів. Але на цій землі та в акваторії вздовж острова вчені знаходили сотні різних видів рослин і тварин, десятки з яких занесені до Червоної книги України. Зміїний пробув у російській окупації з 24 лютого по 30 червня 2022 року. Вже після звільнення російська армія скинула на острів ще чотири авіабомби. Наразі вчені говорять про те, що чисельність рідкісних представників флори та фауни острову буде значно меншою, ніж до війни.

Українська Служба Інформації поспілкувалась з інженером Інституту морської біології Олександром Куракіним.

Він багато років досліджував острів Зміїний та буде одним з перших вчених, хто потрапить на острів, щойно українські військові дозволять його повноцінно дослідити.

Острів Зміїний розташований у Чорному морі, належить до території України та визначає її територіальні води. До початку повномасштабного вторгнення російської армії та окупації острову там були споруди, які утворюють селище Біле Ізмаїльського району Одещини. Олександр Куракін мінімум п’ятнадцять років бував в експедиціях на Зміїному. Напрямки його робіт найрізноманітніші – іхтіологія, біологія, підводна археологія, встановлення охоронних дощок на кораблях, що затонули.

З біологічної точки зору унікальність острова полягає в тому, що він знаходиться на межі прісних і морських вод, на межі мілководдя та глибини, на межі м’яких ґрунтів та скель. Це визначає його велику біологічну продуктивність. На острові засновано ботанічний заказник, а довкола нього – морський. Він є майданчиком відпочинку для багатьох видів перелітних птахів, що двічі на рік летять через море. З історичної – острів лежить на жвавому морському шляху і навколо нього можна бачити затонулі судна від часів давніх греків до нинішніх, – розповів УСІ Олександр Куракін.

Впродовж багатьох років на території острова Зміїний діяла науково-дослідницька станція. До війни вчені зафіксували там 197 видів рослин, 71 вид лишайників, 241 вид птахів, 2 види рептилій, 3 види амфібій та понад 300 видів безхребетних. Майже 70 видів занесені до Червоної книги України. У морській акваторії поряд з островом зустрічалося 58 видів риб (з яких 12 видів червонокнижні), 3 види дельфінів та 6 видів крабів (4 з яких теж рідкісні та охороняються законом). За словами біологів, острів міг похвалитися унікальними скелями з характерною біотою, що вирізнялася від Криму та Одещини. Частина цих скель зараз фізично знищена. Також Зміїний використовували для перепочинку птахи, зокрема ті, що не залітають на материк.

Навколо острова лежить пояс скель, які відколювалися від острівного урвища протягом десятків тисяч років. Далі тягнеться пісок, ракуша та мул. Причому глибина 30 і більше метрів починається часом за сотню метрів від берега. Підводна частина острова є своєрідною оазою життя на безкрайній пустелі мулистого північно-західного шельфу. Завдяки добрій кормовій базі тут багато мідій, крабів та риб (бички, камбала, ставрида, кефаль). Вони, своєю чергою, служать їжею дельфінів, які влітку часто підходять до острова, – додав науковець.

Бої за острів були досить активними, адже Зміїний мав ключове значення у налагодженні зернового коридору. Зараз ані пана Олександра, ані його колег-біологів на острів не пускають. Надто небезпечно. Ймовірно, повноцінно дослідити наслідки російської окупації буде можливо тільки після перемоги та розмінування острову. До того про стан екосистеми Зміїного та акваторії коло нього можна тільки здогадуватись.

Окрім бійців ЗСУ там ніхто не був. Тому, я думаю, на нас чекає багато «сюрпризів». Сам острів складається з кварциту, який дуже важко пошкодити. Але ось практично весь трав’яний покрив вигорів ущент. Будемо сподіватися, що згодом цей шматок українського степу, закинутий далеко в море, відновиться і знову зазеленіє. Про зміни, які відбулися в морському середовищі навколо острова, ми зараз можемо тільки здогадуватися, адже потрапити туди вчені зможуть лише, коли острів очистять від мін і хоча б частково відновлять інфраструктуру. І слід було б перевірити насамперед справжню перлину Зміїного – затоплене античне судно. Це історична пам’ятка, гідна спадщини ЮНЕСКО, – розповів УСІ біолог.

Давньогрецьке судно Патрокл затонуло коло берегів Зміїного ще в 4 столітті до нашої ери. Цей човен знайшли у 2011 році. Він теж під охороною держави. Про його стан також невідомо

Чисельність популяцій багатьох видів на невеликій площі острову дуже мала, а отже, видові списки для багатьох груп, що зустрічались на Зміїному раніше, з 2022 року будуть значно меншими. Вперше за багато років більшість площі острову вигоріла, вперше в історії на Зміїному вибухали крилаті ракети та інші високотоксичні боєприпаси.

Зараз вчені вивчають порушення екосистем суходолу (як доступніших). Морське середовище вивчають дистанційно (супутникові знімки) і шляхом обробки проб, взятих під час виконання інших завдань (але, повторюся, вони не можуть відображати повну картину). Які саме проблеми будуть згодом, не може сказати зараз ніхто. Але, безумовно, проблеми будуть. Якісь більші (нафтові та хімічні забруднення), якісь менші. Море все це з часом поглине та розчинить (як воно це вже робило неодноразово). Але це буде можливо лише якщо люди не зроблять шаленого кроку за «червону лінію» – застосування ядерної зброї. Чи екоцид це? Нафта розливається, ліси горять, сотні гектарів переорані снарядами та начинені мінами. Що це, як не екоцид? – додав Олександр Куракін.

Фотознімки зі супутника-червень 2022 року

Фіксацією екологічних злочинів, які вчинила російська армія на острові Зміїний, займаються працівники прокуратури, військової адміністрації, спецслужби. Пізніше, коли це буде можливим, до процесу підключаться наукові організації. Вчені збирають факти по супутникових знімках, по пробах води, аби довести вчинений Росією екоцид та притягнути до відповідальності державу-агресорку.

Вгору