На що можуть розраховувати ветерани та їхні родини у Києві?

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  16:52, 9 Лютого 2024

Фінансова допомога, лікування й компенсація за авто

Столиця продовжує підтримувати учасників бойових дій та допомагати матеріально родинам загиблих на війні киян.

Місцеві пільги для киян-учасників бойових дій та ветеранів війни у Києві діють, починаючи з 2014 року. У жовтні того року Київрада ухвалила перше рішення про надання додаткових пільг та гарантій киянам — учасникам антитерористичної операції та членам їхніх сімей, членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО.

Після цього, упродовж останніх майже десяти років, міські депутати ухвалювали цілу низку таких рішень, спрямованих на підтримку громадян, які захищають Україну в складі ЗСУ, інших військових формувань, а також — членів їхніх сімей.

Основним документом, за яким передбачено кошти для виконання рішень міської влади, є цільова програма «Турбота. Назустріч киянам», яка передбачалася на 2022-2024 роки.

Минулого року Київська міська рада ухвалила рішення від 23 березня 2023 року «Про затвердження міської цільової програми „Підтримка киян — Захисників і Захисниць України“ на 2023-2025 роки». Її мета — реформування системи соціального захисту населення міста Києва.

Підтримка киян — Захисників і Захисниць України. Ілюстративне фото: Борис Корпусенко

Журналістка «Вечірнього Києва» поспілкувалася зі спеціалістами інформаційно-консультаційного відділу «Київ Мілітарі Хабу» — центру комплексної підтримки учасників бойових дій, які підпорядковуються Департаменту соціальної політики. Вони докладно розповіли, які наразі пільги мають військові кияни та їхні родини.

ФІНАНСОВА ДОПОМОГА ЗА МІСЬКОЮ ЦІЛЬОВОЮ ПРОГРАМОЮ ДЛЯ КИЯН: ЯК ОТРИМАТИ

Головний фахівець інформаційно-консультаційного відділу Світлана Яцина розповіла про пільги, що стосуються матеріальної допомоги для учасників бойових дій та про розміри виплат сім’ям загиблих захисників.

Головний фахівець інформаційно-консультаційного відділу Світлана Яцина під час інтерв’ю. Фото: Олексій Самсонов

— Пані Світлано, розкажіть які категорії киян-учасників бойових дій мають право на отримання грошової допомоги?

— По-перше, скажу, що матеріальна допомога є щорічна і щомісячна. Щорічна допомога виплачується кожного року. Це пільга передбачена киянам-учасникам бойових дій з інвалідністю І та ІІ групи, членам родин загиблих (померлих) захисників та захисниць України, а саме дружинам, батькам та дітям, які навчаються за денною або дуальною формами у закладах професійно-технічної або вищої освіти, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років, загиблих учасників бойових дій.

Її розмір для інвалідів І групи — 30 тисяч гривень, для ІІ групи — 20 тисяч гривень. Для членів сімей загиблого киянина-учасника бойових дій — 30 тисяч гривень.

А є ще щомісячна адресна матеріальна допомога. Вона надається непрацездатним батькам, дружинам (чоловікам) та повнолітнім дітям з інвалідністю I, II, III групи, малолітнім та повнолітнім дітям віком до 18 років, які навчаються за денною або дуальною формами у закладах професійно-технічної або вищої освіти, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років.

Її розмір на 2023 рік становив 10465 гривень. Щороку ця сума змінюється, залежно від прожиткового мінімуму.

Усі види соціальних допомог надаються також і внутрішньо переміщеним особам, які зареєстровані в органах соціального захисту міста Києва. Тут хочу наголосити, членам родин загиблих (померлих) захисників та захисниць допомога надається, якщо вони були зареєстровані у Києві на момент загибелі (смерті) захисника.

Щоб отримати допомогу від міста потрібно звернутися до органів соціального захисту населення (районних управлінь праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації.

— Яку наразі матеріальну допомогу надає місто на поховання загиблого захисника?

— Витрати на проведення безоплатного поховання загиблих (померлих) здійснюються коштом державного бюджету відповідно до закону. Поховання загиблих (померлих) на військовому кладовищі здійснюється з військовими почестями.

Про допомогу на поховання та компенсацію за надгробки. Ілюстративне фото: Борис Корпусенко

Також місто Київ надає матеріальну допомогу на часткову компенсацію на виготовлення та встановлення надгробків киянам — загиблим на війні. Це компенсація у розмірі 50 тисяч гривень. Тобто, якщо пам’ятник встановили за 30 тисяч, то 30 тисяч і компенсують. Максимально 50 тисяч гривень передбачено.

ЛІКУВАННЯ ТА ОЗДОРОВЛЕННЯ

— Пані Світлано, чи передбачені програмою кошти на лікування?

— Так. У нас є компенсація за дороговартісне лікування учасників бойових дій, якщо воно пов’язане із захистом Батьківщини. Але це має бути відомча клініка, державна чи комунальна. Тільки обов’язково, щоб були документи від лікаря. Лікування у приватних клініках ми не компенсуємо.

— Які є медичні пільги для учасників бойових дій, що отримали поранення, наприклад.

— Це надання коштів на придбання лікарських засобів та медичних виробів при лікуванні в стаціонарних умовах, в тому числі ендопротезуванні, слухопротезуванні, протезуванні ока.

Ветерани користуються медичними пільгами. Ілюстративне фото: Олексій Самсонов

А також — компенсація витрат на придбання лікарських засобів та медичних виробів при лікуванні в амбулаторних та/або стаціонарних умовах, ендопротезуванні, слухопротезуванні, протезуванні ока.

Ця пільга передбачена для киян-учасників бойових дій та членам сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України.

— Чи передбачено програмою забезпечення санаторно-курортним лікуванням для учасників бойових дій та членів їхніх родин?

Діти учасників бойових дій до 14 років мають право на оздоровлення у супроводі дорослих, тобто їм надається путівка на 21 день і вони їдуть на відпочинок з мамою, наприклад. Діти загиблих киян — до 18 років.

Також ми співпрацюємо з фондом ГО «Мрія дітей України», який надає підтримку сім’ям загиблих захисників. Торік вони запропонували відпочинок для дітей, які втратили батька чи матір внаслідок війни. Минулого літа ми відправили п’ять змін у Карпати.

Також нам Польща дуже допомогла з відпочинком. За їхньою програмою учасники бойових дій мали змогу поїхати на відпочинок разом з родиною.

ЯК ПРИДБАТИ ЖИТЛО ВЕТЕРАНАМ ЗА ПРИНЦИПОМ СПІВФІНАНСУВАННЯ: РОЗ’ЯСНЕННЯ

Про компенсації на автомобіль і програму співфінансування житла журналістці «Вечірнього Києва» розповіла спеціалістка, виконуюча обов’язки начальника інформаційно-консультаційного відділу Олена Варишко.

Виконуюча обов’язки начальника інформаційно-консультаційного відділу Олена Варишко. Фото: Олексій Самсонов

— Пані Олено, вже зараз діє програма придбання житла на умовах співфінансування для учасників бойових дій. Як взяти участь у програмі?

— Так, відповідно до рішення Київської міської ради, учасники бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, мають право придбати житло за програмою співфінансування.

За рахунок бюджетних коштів сплачується 50% фактичної вартості 1 кв. м житла. Іншу половину вартості квартири сплачує учасник бойових дій. І тут є ще одна умова — необхідно перебувати на черзі квартирного обліку в районній у місті Києві державній адміністрації за місцем проживання та реєстрації.

— А які подальші кроки слід здійснити для участі в програмі?

— За місцем перебування на черзі квартирного обліку подати відповідну заяву про включення до Списку осіб, які можуть придбати житло на умовах співфінансування.

Після включення до Списку та після виділення з бюджету міста Києва коштів на реалізацію зазначеної Програми подати до Департаменту будівництва та житлового забезпечення заяву про намір укласти договір на придбання житла на умовах співфінансування. За цією Програмою, до речі, вже чимало учасників бойових дій придбали власні квартири.

— Також місто гарантує часткову компенсацію за придбання автомобіля. Для яких категорій громадян? І про який розмір компенсації йде мова?

Так, коштом міського бюджету забезпечується надання часткової компенсації за придбаний автомобіль особам з інвалідністю 1 та 2 групи з-поміж киян-захисників, які внаслідок поранення та/або каліцтва одержаного під час участі у бойових діях отримали ушкодження, що призвели до необоротної втрати верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин).

Кияни-захисники певних категорій мають право на компенсанцію авто. Фото Ілюстративне: Борис Корпусенко

Розмір компенсації становить від 10% до 95% вартості автомобіля, але не може перевищувати 180 прожиткових мінімумів. Обов’язкова умова, щоб транспортний засіб, який придбав ветеран був новий.

— Пані Олено, на які ще пільги можуть претендувати учасники бойових дій та члени їхніх сімей за програмою «Турбота. Назустріч киянам»?

— Це безкоштовне харчування у садочках і школах для дітей загиблих захисників і для дітей учасників бойових дій. Також в «Київ Мілітарі Хаб» активно працює спортивний відділ. Вони налагоджують співпрацю з басейнами, фітнес-центрами, де учасники бойових дій мають право займатися безкоштовно. У Хабі проводяться різні турніри — шаховий, тенісний, футбольний.

Спортивна реабілітація дуже важлива для хлопців і дівчат, які повертаються з фронту. Тому ми їх максимально залучаємо до участі у різних спортивних активностях.

На цей рік у бюджеті Києва закладені гроші на капітальний ремонт нашого приміщення. І ми маємо намір зробити спортзал з тренажерами, а також відкрити спортивні секції. Також у нас в Хабі є ЛФК — там ми плануємо встановити тренажери для реабілітації. Маємо дуже гарного спеціаліста-масажиста, який вже допоміг сотням ветеранів. Для сімей загиблих і учасників бойових дій у нас проходять заняття з йоги. Взагалі маємо багато активностей, про які обов’язково повідомляємо у нашому Телеграм-каналі, Фейсбуці та Інстаграмі.

Тож приєднуйтеся. Ми маємо разом долати проблеми й реінтегрувати наших ветеранів у суспільство.

— Кияни вже знають, що у «Київ Мілітарі Хаб» можна отримати соціальні послуги, безплатну юридичну допомогу та психологічну підтримку, фізкультурно-спортивну реабілітацію, інформацію про працевлаштування. Можливо маєте ще якісь важливі напрацювання за останній час, про які мало хто знає?

— Днями у нас запрацювала Бригада швидкого реагування. На базі нашого центру тепер є два автомобілі. До бригади входить головний спеціаліст, кризовий психолог, соціальний працівник. Ці люди готові виїхати на виклик, якщо учасник бойових дій не може дати собі ради. Вже були кілька виїздів.

Суспільство повинне бути готовим до повернення ветерана. Фото ілюстративне: з відкритих джерел

Спеціалісти надають допомогу на місці, а далі у разі потреби направляють до потрібних медичних закладів. Для подальшої співпраці ми будемо підписувати меморандуми з клініками, щоб у разі потреби направляти туди ветерана. Зараз до нас можна телефонувати за номером 0800300633.

Загалом, ми тут, аби підтримувати своїх захисників і захисниць та допомагати їм.

Хочеться наголосити, що не ветеран повинен готуватися до інтеграції в суспільство, а суспільство повинне бути готовим до повернення ветерана. Тож у силах кожного зробити мінімальні дії. Наприклад, кожен може поцікавитися у знайомого ветерана тим, що його турбує. Порадити центри, якщо йому потрібна допомога, будь-яка: юридична чи психологічна і найголовніше — навчитися коректно висловлювати подяку за їхній внесок у нашу перемогу.

Вгору