Кримськотатарський народ «зберігся і житиме вільно», попри намагання позбавити його батьківщини і знищити, заявив президент України Володимир Зеленський 18 травня, у День пам’яті жертв геноциду корінного народу Криму.
«79 років тому в цей день радянська влада почала депортацію кримськотатарського народу. Народу, який хотіли стерти, позбавити дому, позбавити права на життя», – вказує глава української держави.
Зеленський пов’язав меморіальний день із Днем вишиванки, який цього року відзначається також 18 травня (в третій четвер місяця).
«Сьогодні на мені особлива вишиванка – з орнаментами, які символізують єдність українського і кримськотатарського народів. Символи нашої сили і нашого прагнення жити у своєму домі», – наголосив президент.
Верховна Рада у своєму зверненні з нагоди пам’ятної дати вказала, що після окупації півострова в 2014 році Росія «вдалася до старих методів, розпочала системні репресії, «вибіркове правосуддя» кримськотатарського народу».
«І, знову-таки, мета не змінилася — знищити корінний народ України… Лише перемога над абсолютним злом здатна поставити крапку в історії злочинів», – вказано у зверненні.
18 травня 1944 року радянський режим розпочав депортацію всього кримськотатарського народу до Центральної Азії з Криму. Упродовж трьох днів десятками залізничних вагонів було силоміць вивезено близько 200 тисяч людей.
Щороку в Криму з нагоди роковин Дня пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу відбувалися масові заходи, зокрема, жалобний мітинг у центрі кримської столиці. Але після окупації півострова Росією проведення подібних акцій у центрі Сімферополя заборонили.