Нове житло від держави: історії жительок Донеччини, які скористалися програмою "єВідновлення"

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:58, 9 Лютого 2024

Вже зараз мешканці регіону можуть податися на державну програму відшкодування за пошкоджене чи зруйноване житло. Докладніше про те, як це зробити, читайте в матеріалі

Минулого року в Україні запрацювала державна програма компенсації за знищене чи пошкоджене через бойові дії житло. Послуга розроблена за ініціативи Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Мінцифрою та проєктом USAID/UKaid TAPAS. Східний Варіант поспілкувався із жительками Донеччини, які вже скористалися програмою та придбали нові домівки за відшкодовані державою кошти. Вони розказали, як працює програма та чи задоволені вони нею.

Донецька область чи не найбільше постраждала від російсько-української війни, зокрема від повномасштабного вторгнення 2022 року. Багато домівок тут зруйновані або сильно пошкоджені. Вже зараз мешканці регіону можуть податися на державну програму відшкодування за пошкоджене чи зруйноване житло. Докладніше про те, як це зробити, читайте в матеріалі

«Отримали житловий сертифікат на 1 мільйон 161 тисячу грн»

Ольга Нечитайло родом із Краматорська. Від мами їй перейшов у спадок дім у Святогірську. Вона позитивно згадує його, як місце, куди вони з родиною могли поїхати на вихідні чи канікули. Але в червні 2022 року дім у Святогірську було зруйновано через активні бойові дії, які проходили поруч.

житло єВідновлення

Зруйнована домівка Ольги у Святогірську. Фото з особистого архіву Ольги Нечитайло

Ольга розповідає, що в літнє приміщення будинку потрапив снаряд, через що стіни обвалилися. У будинку вибило вікна, зірвало дах, пробило стелю. Майже рік приміщення стояло зруйнованим, Ольга не знала, що з ним робити. Аж доки не дізналася про запуск програми «єВідновлення».

«25 червня минулого року я подала в Дію на програму «єВідновлення» заяву. Десь через місяць мені подзвонила представниця з районної адміністрації та сказали, що займатимуться моїм випадком. Попросили всі документи. Я тоді вже проживала в Тернополі. Довелося поїхати туди, щоб комісія зайшла до будинку, подивилася його та зробила фотографії», — розповідає Ольга Нечитайло.

житло єВідновлення

Ольга Нечитайло. Фото з особистого архіву Ольги

Через тиждень після того, як комісія оглянула будинок, Ольга отримала в Дії відмову. На питання «Чому?» отримала відповідь, що їй треба подаватися на зруйноване майно, а не на відновлення. Річ у тім, що будинок Ольги сильно пошкоджений. Його б доводилося зносити й будувати наново. Тому їй запропонували подати нову заяву на отримання житлового сертифіката з подальшою покупкою нового житла замість зруйнованого.

Подати нову заяву Ользі допомогли донька із зятем. Вона зізнається, що на цьому етапі були деякі труднощі, довелося витратити декілька днів, щоб зрозуміти, як правильно це зробити. Але все ж заявка була зареєстрована. Через місяць жінці подзвонив уже інший представник районної адміністрації з проханням ще раз оглянути будинок та зробити фотографії. Через деякий час після цього він зателефонував та повідомив, що заявка Ольги підтверджується.

Тепер потрібно було чекати житлового сертифіката та коштів. На це пішов деякий час. Але коли вони з’явилися в Дії, купівля нової квартири в Тернополі відбулася швидко. Ольга розповідає:

«У грудні сертифікат з’явився в мене в Дії, була кнопка “забронювати кошти”. Я її натиснула, і через три дні вже прийшли гроші — 1 мільйон 161 тисяча гривень».

житло єВідновлення

Фото з особистого архіву Ольги Нечитайло

Деякі труднощі були на етапі пошуку та купівлі житла. Ольга зізнається, що не всі нотаріуси погоджувалися братися за таку угоду, адже програма була зовсім новою в Україні. Обійшовши майже 10 нотаріусів, Ольга все ж знайшла того, хто їй допоміг. Пізніше той нотаріус розкаже їй, що він був першим у Тернополі, хто провів таку угоду.

Перелік нотаріусів, підключених до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, можна переглянути на сайті Дія.

Не всі продавці нерухомості погоджувалися на продаж майна за житловим сертифікатом. Вони пояснювали це, як каже Ольга, складністю зарахування коштів та валютою перерахунку (кошти надходили в гривнях, а деякі продавці принципово хотіли в доларах чи євро). Але все ж жінка знайшла гарний варіант однокімнатної квартири в новобудові Тернополя.

«Після того, як надійшов житловий сертифікат, усе було швидко. У січня 2024 року ми вже придбали квартиру й зараз маємо житло. Програмою я задоволена. Дуже сподобалося, що мене ніколи не відштовхували й завжди допомагали. Я розумію не всі сучасні технології, тому дзвонила багато разів і до районної адміністрації, і на гарячу підтримку Дії. Усюди мені давали відповіді та пояснення», — розповідає Ольга.

Вона каже, що сума житлового сертифіката змогла повністю покрити зруйноване житло.

За переоформлення документів у нотаріуса та податок за купівлю квартири Ольга сплатила з власних коштів. На це пішло приблизно 31 тисяча гривень. Попри це, вона все одно дуже задоволена та радіє тому, що має, де жити.

«Квартиру в Слов’янську зруйнувала ракета. Ми отримали сертифікат на 1 мільйон грн»

Наталія Кулінічева до повномасштабного вторгнення проживала із чоловіком та синами в Слов’янську за адресою вулиця Лозановича, 22. Родина мала двокімнатну квартиру з гарним ремонтом, меблями та технікою. Житло було повністю облаштоване для комфортного й сучасного житла.

Після початку повномасштабної війни Наталія з родиною виїхали на декілька місяців до Дніпра, а потім — до Білої Церкви, що на Київщині. Майже всі речі та майно залишилися у квартирі в Слов’янську.

житло єВідновлення

Наталія Кулінічева з чоловіком, двома синами та племінником. Фото з особистого архіву Наталії

11 вересня 2022 року в будинок, де була квартира родини, прилетіла ворожа ракета. Один під’їзд було повністю зруйновано. Квартира Кулінічевих була на п’ятому поверсі. Після прильоту частина квартири ще трималася на опорах, але через декілька днів усе обвалилося.

У той же день, як трапилося лихо, Наталія подала інформаційне повідомлення про зруйноване житло в додатку Дія. Фотографії руйнувань із місця подій їй вислали знайомі. Майже рік її заява була замороженою, аж поки в серпні 2023 року не подзвонили зі слов’янської комісії огляду зруйнованого житла та повідомили, що заяву прийнято до розгляду.

«Вони запропонували приїхати та показати їм житло. Я відмовилася. Що там можна було показувати? Там і з вулиці все було видно, що квартири немає. Тож вони робили це самостійно. У вересні мені передзвонили та сказали, що вони вже склали акт на суму приблизно 1 мільйон грн. Сказали, що як тільки програма запрацює, мені підтягнеться житловий сертифікат та я зможу забронювати кошти», — розповідає Наталія.

житло єВідновлення

Квартира Наталії після прильоту. Через деякий час, як було зроблене фото, залишки квартири обвалилися. Фото з особистого архіву Наталії

У жовтні в Дію Наталії підвантажився житловий сертифікат. Але забронювати кошти в мобільному додатку вона змогла тільки 27 грудня. А 31 грудня, за день до Нового року, вона отримала сповіщення, що кошти заброньовані. У родини був місяць для того, щоб знайти житло та придбати його за житловим сертифікатом.

Наталія зізнається, що багато рієлторів відмовлялися працювати з ними через їхній житловий сертифікат. Начебто незрозуміла процедура, ще й кошти приходять у гривнях, коли продавці майна бажали в іноземній валюті. Тоді їм допомогли рієлтори з компанії «Альянс», які були знайомі з програмою «єВідновлення».

«Була ще складність із витягом акту зруйнованого житла. Не було зрозуміло, де його шукати. У Дії писали, щоб я звернулася до нотаріуса. А нотаріус мені сказав, що потрібен спеціальний код, а де його взяти — ніхто не знав. Потім уже зрозуміли, що витяг можна замовити в БТІ за місцем проживання. Я дзвонила в Слов’янськ, замовляла і вони мені прислали цей витяг. Після цього нотаріус уже зміг оформити договір на відмову від зруйнованого майна та купівлю-продаж», — пригадує Наталія Кулінічева.

житло єВідновлення

Зараз домівку у Слов’янську за адресою вулиця Лозановича, 22 відновлюють. Фото: Вадим Лях

Родина Кулінічевих придбала в Білій Церкві половину будинку квартирного типу. Тут є дві кімнати, кухня, ванна та місце для автомобіля. Але ця домівка, на відміну від слов’янської, без ремонту. Нещодавно, каже Наталія, вони провели до будинку воду. Уже купити котел, який скоро налаштовуватимуть для роботи та обігріву дому. Після цього будуть потроху займатися іншими ремонтними роботами.

«Грошей вистачило, щоб купити просто «коробку». На інше вже не вистачило коштів. З власної кишені ми оплатили ще податок на купівлю житла, а також послуги рієлтора та нотаріуса — приблизно 3 тисячі доларів. Але програмою я задоволена. Я не очікувала, що держава у воєнні час буде це реалізовувати. Думала, що вже після війни будуть виплати та все інше. Тепер у нас є своє житло», — каже Наталія.

Як подати заявку на «єВідновлення»?

У рамках «єВідновлення» можна отримати допомогу за пошкоджене житло (яке зазнало руйнувань, але підлягає ремонту), або за зруйноване житло (повністю знищене, не підлягає відновленню).

Якщо житло було повністю зруйновано, компенсацію можна отримати:

Якщо житло зруйновано після 24 лютого 2022 року.

Якщо розміщено на території, яка не була окупована до 24 лютого 2022 року.

Якщо не підлягає відновленню

Що потрібно зробити:

  • Подати повідомлення про зруйноване майно в застосунку Дія.
  • Подати заяву про виплати за зруйноване майно в застосунку.
  • Дочекатися сертифіката.
  • Подати заявку в Дії на бронювання коштів за сертифікатом та отримати підтвердження бронювання.
  • Укласти угоду в нотаріуса. Перед купівлею нового житла необхідно відмовитися від прав на зруйноване житло. Після цього можна укладати договір купівлі-продажу. Заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця майна.

Сертифікат діє протягом 5 років із моменту отримання. За допомогою нього можна придбати житло на первинному чи вторинному ринку, а також інвестувати кошти в об’єкт на етапі будівництва. Гроші можна витратити як на придбання, так і на побудову нового житла.

Докладніше про цей напрям компенсації можна почитати тут.

житло єВідновлення

Джерело: renovation.gov.ua

Якщо житло пошкоджене, але підлягає відновленню, то можна отримати грошову компенсацію для його відбудови. Таку компенсацію можуть отримати власники квартир, приватних будинків, кімнат чи інших житлових приміщень. Кошти можна витратити на придбання будівельних матеріалів або замовлення ремонтних послуг.

Що потрібно зробити для отримання компенсації:

  • Подати заяву на послугу пошкодженого майна в застосунку Дія.
  • Відкрити рахунок єВідновлення в банку.
  • Подати заяву на виплати в Дії.
  • Дозволити огляд майна для встановлення суми компенсації комісією місцевої влади.
  • Дочекатися рішення в Реєстр пошкодженого та зруйнованого майна.
  • Отримати гроші на картку єВідновлення.
  • Подати звіт про використані кошти.

Докладніше про цей напрям компенсації можна почитати тут.

Куди ще можна звернутися за консультацією?

Додатково за консультацією можна звернутися за номером 15-45 та на сайт.

Зауважимо, що деякі рієлтори та нотаріуси можуть пропонувати громадянам завищені ціни на свої послуги через участь у програмі «єВідновлення». Рекомендуємо звертатися на гарячу лінію «єВідновлення» або Дії, щоб отримати додаткові консультації або контакти фахівців, які займаються угодами за даною програмою.

Вгору