Очолював оборону Києва та командував блискавичним наступом на Харківщині

Джерело:  antikor.com.ua  /  13:01, 26 Липня 2023

Сім фактів про генерал-полковника Сирського, який святкує 58-річчя

26 липня, свій 58-й день народження відзначає Командувач Сухопутних військ Збройних сил України Олександр Сирський. Військового називають найуспішнішим воєначальником сучасності та обличчям українського контрнаступу, а за плечима у нього успішна оборона Києва та визволення Харківщини.
Сім фактів про генерал-полковника Сирського, який святкує 58-річчя: Очолював оборону Києва та командував блискавичним наступом на Харківщині
Сьогодні генерал-полковник керує операцією на сході, перебуваючи в "гарячих" точках фронту. OBOZREVATEL зібрав сім фактів, які найкраще характеризують генерала.

1. Звання Героя України за оборону Києва

Саме Сирський командував обороною Києва у перші критичні тижні вторгнення РФ та відіграв незаперечну роль у протистоянні російським окупантам на українській землі. Після втечі загарбників з області президент України Володимир Зеленський удостоїв генерала звання Героя України.

Сирський організував два кільця оборони Києва: одне на зовнішніх околицях та одне в межах столиці. Водночас він прагнув, щоб зовнішнє кільце було подалі від внутрішнього, що дало б шанс захистити центральну частину міста від обстрілів і не дозволити росіянам битися на підступах до Києва.

За розпорядженням генерал-полковника, приблизно за тиждень до вторгнення захисники Києва та області перемістили ключові командні пункти "у поле" за можливим напрямом настання росіян, поставили артилеристів на оборонні позиції за межами столиці, а за день до нападу розмістили низку об’єктів ППО в районі Києва , тому їхня дислокація залишилася невідомою для росіян.

І підготовчі зусилля, і знакові рішення Сирського при обороні столиці, і відвага рядових захисників відіграли свою роль, і вже у квітні 2022 року російські окупанти залишили регіон. Через лічені тижні після того, як загрозу від Києва вдалося відвести, генерал знову повернувся до пекла бойових дій: його було призначено командувачем оборонної операції на сході України.

2. Співавтор перемог України на сході

Ім’я Сирського також серед творців нових перемог ЗСУ у всіх напрямках - "атлантів, які тримають операцію на своїх плечах". Заступник міністра оборони Ганна Маляр називала його одним із чотирьох командувачів, які на сході та півдні країни точно та цілеспрямовано б’ють російських загарбників.
Очолював оборону Києва та командував блискавичним наступом на Харківщині: сім фактів про генерал-полковника Сирського, який святкує 58-річчя qhtikziqxiqant

"Оскар військової слави належить саме їм", – переконана Маляр.

Сирський, зокрема, підняв український прапор у відвойованій Балаклії – першому звільненому великому місті під час наступальної операції у Харківській області. Далі були Куп’янськ та Ізюм. У міжнародних ЗМІ поширюється версія про те, що 57-річний воєначальник нібито став одним із тих, хто запропонував ключові ідеї прориву українських військ у Харківській області.

Як розповів керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов у документальному фільмі "Рік" Дмитра Комарова під час Харківського контрнаступу військовим командуванням України було створено умови для ворога, щоб він не розумів, що відбувається.

Сирський поділився, що ідея контрнаступу на Харківщині народилася, коли ворог перекинув частину сил на південь.

"Основний акцент було зроблено на швидке просування вперед. Було передбачено спецпідрозділи, які займали територію", – сказав він.

Генерал розумів, що Сили оборони не можуть дозволити собі лобові атаки з великими втратами. Тому вирішив прориватися через фронт та оточувати населені пункти, змушуючи ворога відступати. Одним із головних факторів для успішної реалізації задуму була швидкість. Якби росіяни встигли підтягнути резерви з-за кордону, сили України, що контратакують, виявилися б відрізаними – у ворога в тилу.

3. На фронті з перших днів війни

Сирський очолив штаб АТО від початку військового конфлікту на сході України у 2014 році. Був одним із командирів під час боїв під Дебальцевим, у Вуглегірську, селах Рідкодуб та Логвино.

У 2016-2019 роках очолював почергово Об’єднаний оперативний штаб ЗСУ (двічі на різні періоди), командування Антитерористичною операцією та Операцією об’єднаних сил (ООС) у Луганській та Донецькій областях (у травні – серпні 2019 року).

Очолював оборону Києва та командував блискавичним наступом на Харківщині: сім фактів про генерал-полковника Сирського, який святкує 58-річчя
За бої на Дебальцевському плацдармі Сирського нагородили орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.

4. Військова справа – спосіб життя

Сирський регулярно їздить на передову та відвідує гарячі ділянки зони бойових дій, щоб на місці проаналізувати тактику бою, визначити проблемні питання та підтримати бійців. Для цього генерал використовує спеціальний командирський автомобіль, на якому зверху встановлено потужний кулемет, а усередині великий екран відображає кілька прямих відеотрансляцій поля бою із сотнями дронів.

Очолював оборону Києва та командував блискавичним наступом на Харківщині: сім фактів про генерал-полковника Сирського, який святкує 58-річчя
Іноземні видання, зокрема, The Guardian та BBC писали, що Сирський користується величезною повагою в армії, а свій авторитет заробив цілеспрямованістю, рішучістю та хитрістю. Найближчі помічники командувача описують його як "військового до мозку кісток". Він мало цікавиться матеріальними благами, мало спить і щодня займається фізичними вправами перед робочим днем. Читає історичну військову літературу та давньогрецьких філософів.

5. Сімейний стан

Генерал одружений і має двох синів.

6. Нагороди та відзнаки

Крім звання Герой України з врученням ордена "Золота Зірка" за оборону Києва, генерал має ще низку відзнак. Серед них, зокрема:

– Хрест бойових заслуг (27 липня 2022 р.) – за видатні особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народу, вірність військовій присязі;

– Орден Богдана Хмельницького І ст. (11 грудня 2022 р.) – за особисту мужність та самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі;

– Орден Богдана Хмельницького ІІ ст. (18 березня 2022) – за особисту мужність та самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі;

– Орден Богдана Хмельницького ІІІ ст. (14 березня 2015) – за особисту мужність та високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.

7. Служба до початку війни в Україні

Свою першу військову освіту Олександр Сирський отримав ще за радянських часів у Москві, де у 1982 році закінчив Московське вище загальновійськове командне училище. Видання Spiegel назвало цю деталь його біографії "однієї з гірких іроній нинішньої війни".

Сирський служить в Україні з перших років незалежності. Вже 1996-го майбутній командувач Сухопутними військами закінчив Академію Збройних сил України, а 2005-го – Національну академію оборони України, обидва вузи – з найвищим результатом.

Всі ці роки Сирському крок за кроком довіряли все більш масштабні та відповідальні завдання: він пройшов шлях від командира взводу до однієї з ключових постатей під час АТО/ООС, та був і під час повномасштабного наступу Росії.

Незадовго до революції гідності саме Сирський був серед ключових воєначальників української армії, які відповідали за її співпрацю з НАТО та майбутні реформи ЗСУ. Його залучали до участі у розробці стратегії переходу ЗСУ на стандарти Альянсу.

Вгору