Незважаючи на виклики та обмеження, пов»язані з війною в Україні, протягом 2023 року відновлення та ревайлдинг мальовничого регіону дельти Дунаю продовжувалися - від відновлення водно-болотних угідь до повернення диких тварин та екоосвіти.
Про підсумки 2023 року розповіла команда Rewilding Ukraine.
Відновлення водно-болотних угідь та озер Дунаю
Нещодавні зусилля у співпраці з Ізмаїльським управлінням водного господарства дозволили відновити зв’язок між річкою Дунай та озером Катлабух через Старонекрасівські плавні, оздоровивши водно-болотні угіддя площею 8 500 гектарів.
Також був покращений водообмін між Дунаєм та озером Картал і прилеглими до нього плавнями та озерами. Це допоможе покращити якість води, сприятиме збагаченню біорізноманіття та пом’якшенню наслідків зміни клімату в регіоні.
Лані і благородні олені повертаються до зовнішньої дельти
Разом із Дунайським біосферним заповідником було випущено 20 ланей і 20 благородних оленів на Білгородський острів площею 2200 гектарів в українській дельті Дунаю.
Ці олені приїхали із Західної України, подолавши близько 1000 км, щоб оселитися в Дунайському біосферному заповіднику, де дельта зустрічається з Чорним морем. Шляхом природного випасу олені допоможуть створити напіввідкритий мозаїчний ландшафт. Крім того, вони виїдатимуть надлишок рослинності, зменшуючи ризик лісових пожеж, що почастішали у зв’язку зі зміною клімату.
Друга група хом’яків оселилася в Тарутинському степу
Rewilding Ukraine прагне відродити Тарутинський степ, зосереджуючи зусилля на поверненні в регіон різних степових видів, один з яких – хом’як звичайний. П’ятнадцять хом’яків, серед яких вісім самок і сім самців, нещодавно оселилися у степу у рамках другого етапу програми з реінтродукції виду в регіоні.
Ініціатива спрямована на відновлення харчових ланцюгів, підвищення біорізноманіття та сприяння природному туризму. У майбутньому плануються подальші випуски, з метою створення кількох колоній хом’яків у Тарутинському степу.
Освітня кампанія поєднує молодь із природою дельти Дунаю
Освітня кампанія «Жива дельта Дунаю», яка охопила 16 шкіл в Україні, Румунії та Молдові, сприяє відновленню зв’язку молоді із природою дельти.
Дітей запрошують до Клубу ревайлдерів дельти Дунаю, який об’єднує учнів, що захоплюються природою дельти. Влітку в Румунській частині дельти відбувся освітній табір «Пелікан», у якому взяли участь понад 50 учасників із чотирьох країн, щоб дізнатися більше про кучерявих пеліканів та ревайлдинг.
Важливий крок до збереження унікального степу
У червні вчені, громадськість та представники влади зібралися на круглий стіл щодо створення Національного природного парку «Буджацький степ» у Тарутинському степу.
Науковці та екологи підготували наукове обґрунтування створення парку, всіляко сприяли процесу громадських консультацій.