Оподаткування під час війни: всі подробиці, які треба знати

Джерело:  apostrophe.ua  /  09:27, 16 Квітня 2022

Нагадаємо, що в державний додаток "Дія" повернули можливість внесення змін про ФОП та закриття бізнесу. Раніше вони були недоступні через відключення електронних держреєстрів, тепер реєстри в безпеці і знову працюють

Українським фізособам-підприємцям (ФОП) розповіли про зміни в оподаткуванні на період воєнного часу.

Про це повідомляє видання ZN.ua.

19 квітня настане дедлайн для підприємців зі сплати Єдиного соціального внеску за перший квартал 2022 року. Через збільшення мінімальної зарплатні ФОПи мали сплатити щонайменше 4290 гривень, проте у зв'язку з війною можуть сплатити ЄСВ тільки за січень-лютий на суму 2860 гривень.

Оскільки з 1 січня розмір мінімальної зарплатні підвищився до 6,5 тисячі гривень, то рівень мінімального місячного страхового внеску із ЄСВ у першому кварталі становить 6500 х 22% = 1430 гривень. За цей квартал мінімальна сума ЄСВ для ФОПів, незалежно від системи оподаткування та групи - 4290 гривень (1430*3).

Максимальна база для ЄСВ з початку цього року – 97,5 тисячі гривень. Найбільший розмір сягатиме: 97,5 тисячі х 22% = 21,45 тисячі гривень. Таким чином, за перший квартал максимальне ЄСВ до сплати - 64,35 тисячі гривень.

Зміни зі сплати ЄСВ у воєнний час

ФОПів-"єдинників" (як і фізособи-підприємці на загальній системі оподаткування та особи, котрі здійснюють незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства) звільнили від сплати ЄСВ з 1 березня.

Тож ФОПи можуть сплатити ЄСВ тільки за два місяці першого кварталу (січень-лютий) - 2860 гривень. Тоді як у березні мають право не платити.

Можна не платити ЄСВ у разі:

З 1 січня 2021 року фізособи-підприємці на загальній системі оподаткування мають право не платити за себе цей податок, якщо не було прибутку. Вони можуть самостійно визначити базу нарахування, проте не більшу за максимальну величину бази нарахування ЄСВ, однак сума не може бути меншою за мінімальний страховий внесок.

Якщо у конкретні місяці чистого доходу у самозайнятої особи не буде, то дозволено не визначати базу нарахування ЄСВ і не платити податок за цей період.

Якщо фізособи-підприємці(загальні та єдинники) одночасно перебувають у трудових відносинах, то їм дозволено не платити податок за себе. Норма діє і з 1 січня 2021 року, проте, якщо роботодавець за основним місцем сплатив за них ЄСВ не менше мінімального страхового внеску.

Якщо ж менше, то самозайняті особи ЄСВ за себе мають платити (не менше мінімального внеску, а не різниці). Тобто такі фізособи-підприємці мають сплатити за кожен місяць у першому кварталі 2022 року щонайменше 1430 гривень, за винятком березня.

ФОПи мають сплачувати ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Примітно, що під час війни штрафів за несплату Єдиного соціального внеску як фінансових, так і адміністративних не буде.

Рахунки ЄСВ на початку року не змінювали.

Нагадаємо, що в державний додаток "Дія" повернули можливість внесення змін про ФОП та закриття бізнесу. Раніше вони були недоступні через відключення електронних держреєстрів, тепер реєстри в безпеці і знову працюють.

Вгору