Останні молдавські школи Одеської області перейменували рідну мову на румунську

Джерело:  dumskaya.net  /  07:55, 14 Січня 2024

Найбільше представників молдовської національної меншини в Україні проживають в Одеській області.Із 700 закладів загальної середньої освіти різних типів і форм власності у 16 освітній процес провадився українською і молдовською мовами

Останні три молдавські школи Одеської області перейменували мову, якою в них проводиться навчання поряд з українською, на румунську.

Про це повідомило Міністерство освіти і науки України.

Таким чином, словосполучення «молдавська мова» більше не застосовується в жодній із 16 молдавських шкіл регіону. В інших місцях компактного проживання молдаван воно зникло ще раніше.

Щоб здійснити такий перехід, школам довелося змінювати статути і назви освітніх програм.

Згідно з даними останнього перепису населення, проведеного 2001 року, в Одеській області мешкає 123,8 тис. молдаван і 724 румуни. У 16 школах донедавна повністю або частково освітній процес вівся мовою, зазначеною в документах як молдавська.

Лінгвісти та політики сперечаються щодо того, чи є молдовська окремою мовою, чи це діалект румунської — однієї з мов Європейського Союзу.

У декларації про незалежність Молдови від 1991 року державною проголосили румунську мову. Тим часом конституція РМ, ухвалена 1994 року, оголосила такою молдовську, що функціонує на основі латинської графіки (за царських і радянських часів використовували кирилицю).

5 грудня 2013 року конституційний суд республіки ухвалив, що юридично декларації про незалежність і конституція являють собою єдине ціле і в разі різночитань перша має вищу юридичну силу. Таким чином, державною мовою РМ є саме румунська. Однак парламент так і не вніс зміни до конституції і там досі згадується молдовська мова.

Частина українських молдаван поділяє позицію конституційного суду Молдови і деякі організації навіть судилися з Міністерством освіти України, вимагаючи внести зміни до відповідних навчальних програм для національних шкіл і перейменувати мову викладання. Без цього, казали вони, у випускників виникають проблеми, наприклад, під час вступу до вишів Румунії: потрібно отримувати додаткові сертифікати про володіння румунською мовою.

З ними згодні далеко не всі. Так, зареєстрована в Одесі Всеукраїнська національно-культурна молдовська асоціація (голова Анатолій Фетеску) обстоює самобутність молдовської мови і вимагає її збереження в школах регіону.

Хай там як, «румунізація» молдавських шкіл відкриває перед їхніми учнями додаткові можливості — крім вступу до вишів Румунії. Оскільки румунська — одна з мов Євросоюзу, то, відповідно до нещодавно ухваленого закону про врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах, представники таких меншин, які розпочали навчання до 1 вересня 2018 року, мають право завершити повну загальну середню освіту рідною мовою, якщо це одна з мов ЄС.

Закон визначає перелік предметів, які представники національних меншин зобов'язані вивчати державною мовою. Окрім, власне української та української літератури, це історія України та захист України.

Вищі навчальні заклади України приватної форми власності мають право вільного вибору мови навчання, що є офіційною мовою Європейського Союзу, із забезпеченням при цьому вивчення особами, які навчаються в таких закладах, державної мови як окремої навчальної дисципліни.

Довідково:

В одеських закладах освіти всі учні можуть опановувати освітню програму державною мовою. Водночас для представників національних меншин діє оптимальна модель використання мов в освітньому процесі. Ця модель передбачає навчання двома мовами, коли певний відсоток предметів вивчається українською, а решта — рідною мовою національної спільноти.

16 березня 2023 року парламентом Республіки Молдова було ухвалено закон про заміну в усіх нормативних актах країни поняття «молдовська мова» на «румунська мова». Органи виконавчої влади України, зокрема МОН, у відносинах з Республікою Молдова використовують лише поняття «румунська мова».

Пізніше ЄС вилучив із переліку офіційних мов молдовську, згодом уряд України ухвалив рішення щодо використання поняття «румунська мова» замість поняття «молдовська мова».

Вгору