Пам'ятаємо, що Нюрнберг готувався задовго до 1945-го року

Джерело:  vchasnoua.com  /  18:11, 21 Листопада 2023

Що відомо про спецтрибунал над путіним та його поплічниками

Передбачається, що спецтрибунал буде враховувати і злочини, вчинені росіянами з 2014 року на Донбасі.

Фото: росЗМІ

У жовтні 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи, визнаючи президента рф володимира путіна диктатором, підтвердила свою рішучу підтримку створення спеціального міжнародного кримінального трибуналу щодо злочину агресії. У відповідній резолюції йдеться, що трибунал необхідний для того, щоб притягнути до відповідальності російське керівництво, в тому числі володимира путіна, за первинний злочин, що робить можливими всі інші воєнні злочини та злочини проти людства.

На якому етапі наразі створення трибуналу, журналістам «Вчасно» в інтерв'ю розповіла народна депутатка України, голова української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева.

Вона пояснює: і путін, і його найближчі поплічники сергій шойгу та сергій лавров мають імунітети найвищих посадовців, до того ж у росії не ратифікований Римський статут — міжнародний договір, заснований Міжнародним кримінальним судом.

Держави стають учасниками Міжнародного кримінального суду, а злочини, скоєні їхніми громадянами або на їхній території — підсудними йому, саме по факту ратифікації Римського статуту. Він був ухвалений на дипломатичній конференції в Римі 17 липня 1998 року та набрав чинності з 1 липня 2002 року.

Україна так і не ратифікувала свого часу Римський статут, а рф у 2016 році відкликала свій підпис. Тому Міжнародний кримінальний суд в Україні володіє юрисдикцією тільки щодо скоєних російськими військами злочинів геноциду, воєнних злочинів і злочинів проти людства. Сам факт агресії росії розслідувати він не може.

«Україна теж не ратифікувала Римський статут, ви можете мені сказати, але якщо ми це зробимо, росія цього його все одно ніколи не ратифікує. Тобто ми не зустрінемось в Міжнародному кримінальному суді для протистояння і вирішення цього кейсу. Нам потрібен новий суд, і ми візьмемо в основу міжнародний договір», — зазначає пані Мезенцева.

За останні місяці ініціатива створення спецтрибуналу отримала підтримку щонайменше 38 держав, включаючи Францію, Німеччину, Норвегію, Гватемалу, Японію, Швейцарію та Канаду. Важливий момент: планується, що спецтрибунал стосуватиметься саме злочину російської агресії. Його, за словами народної депутатки, в нинішніх умовах довести найлегше.

«Агресію довести легше, ніж будь-який воєнний злочин, який, допустимо, пов’язаний з сексуальним насильством. Бо той солдат може вже удобрювати наш чорнозем, або просто бути безвісти зниклим, або повернутися додому. Ми можемо його ніколи не знайти і засудити заочно, що відбувається зараз масово. Тут же ми бачили, хто адресував весь світ о четвертій ранку 24 лютого, ми бачили накази. Ми бачили конкретну форму солдатів російської армії на території нашої суверенної держави», — пояснює вона.

Марія Мезенцева / фото з архіву «Вчасно»

Щодо формату трибуналу: поки що міжнародна спільнота не досягла остаточних домовленостей, як і де судити керівництво рф. Одна з озвучених пропозицій — це гібридний формат, що передбачає суд в Україні проти росії. Однак українська сторона виступає проти — адже існує загроза, що Захід просто не акцептує результатів цього суду.

«Нам пропонують: а чому би гібрид не зробити? Тобто суд в Україні проти росії. Ми кажемо: „Окей, ми засудимо і росію, і путіна, і шойгу, і лаврова, і інших, а чи ви акцептуєте це? Ми сумніваємося“. Тому нашим варіантом залишається розширена коаліція для міжнародного договору», — каже пані Марія.

Передбачено, що трибунал буде враховувати і злочини, вчинені росіянами з 2014 року на Донбасі.

«Асамблея вважає, що міжнародний кримінальний трибунал ad hoc має розслідувати всі події на території України з лютого 2014 року, починаючи з незаконної анексії Криму, війни на Донбасі та збиття рейсу MH17», — йдеться у нещодавній резолюції ПАРЄ.

При цьому підґрунтя для трибуналу над російським керівництвом треба готувати саме зараз.

«Знаєте, часто мені ставлять питання щодо Нюрнберзького трибуналу, але він мав трошки інший ґатунок. Та на підтримку цього в менеджменті часу я хочу сказати, що створення Нюрнберга мало тісний зв’язок зі Львовом. Це була першоідея юристів-міжнародників з єврейським корінням. І маємо пам’ятати, що Нюрнберзький трибунал готувався не в 1945-му році, не 8 травня, він готувався забагато раніше, принаймні з 1942-го року, мені здається», — пояснює Мезенцева.

Йдеться про Герша Лаутерпахта та Рафала Лемкіна — вони консультували у 40-х роках британську й американську делегації під час створення трибуналу. Вони зробили значний внесок у розробку законодавства в галузі воєнних злочинів та у формулювання статуту Нюрнберзького міжнародного суду над головними нацистськими воєнними злочинцями. Навчання та юридичну кар'єру правники починали у Львові.

Нюрнберзький трибунал над нацистами / фото: ВВС

Марія Мезенцева додає: путін та його спільники має отримати заслужене покарання за скоєне в Україні. Адже безкарність одного злочинця призводить до наступних злочинів у світі: «Агресія перетворюється в чисельні воєнні злочини: зґвалтування, різання наживо, насильницьке зникнення. Мінімум 210 заручників ізраїльського населення зараз в Газі. На жаль, загинули в тому числі українці. Це все ми переживали з вами в Бучі, Ірпені, Бородянці, Ізюмі, Куп’янську, Маріуполі, не забуваємо».

Вгору