Почайна більше не колектор: яким буде парк біля річки та коли відкриють (ФОТО)

Джерело:  bigkyiv.com.ua  /  10:01, 17 Січня 2022

За відновлення природного русла річки Почайни в Києві та створення парку навколо неї боролися шість років. Восени 2021 роботи стартували – річку почали діставати з бетонного колектора. Уже влітку 2022 року мають відкрити першу частину парку біля Почайни

Яким буде майбутній парк біля річки, пише The Village.

Почайна, яку раніше також називали Йорданською, – це історична річка в Києві. Кажуть, що cаме в Почайні, у місці, де зараз стоїть пам’ятник Магдебурзькому праву, князь Володимир хрестив Русь. Згодом її закували в бетон, і вона стала частиною системи каналізації, у яку стікали води з доріг.

У 2015 році про існування річки Почайни дізналася киянка Анабелла Моріна. Разом з однодумцями вона вирішила повернути річку й ініціювала створення навколо неї парку.

Частину річки, яка була закута в бетон, уже почали звільняти. Наразі від бетону звільнили вже понад 50 метрів русла. Річку тут розширили вдвічі. Загалом планують зняти приблизно 700 тонн бетонних укосів і лотків. Їх замінять на габіони – сітки, наповнені камінням.

Також у межах проєкту мають реконструювати шлюз, що встановили на річці теж приблизно в 50–70-ті роки. Його завданням було регулювати рівень води в Почайні – щоб, коли вода підіймається в Дніпрі, не затопило залізницю.

Автори проєкти парку вважають, що він допоможе перетворенню району – з промислової Петрівки на багатогранну Почайну, де уживуться разом залишки індустріального минулого, залізниця, торгівля, офіси, житло та природа. Крім того, парк стане популярним пішохідним маршрутом із метро «Почайна» до торгового центру Blockbuster, щоб не йти проспектом Бандери, де багато автомобілів.

Парк будуть робити в три черги. Перша черга – територія від проспекту Бандери до шлюзу біля вулиці Вербової. Її хочуть відкрити до 28 липня 2022 року. У цей день уперше в Україні будуть відзначати День української державності (це також День хрещення Русі).

На цій ділянці головним магнітом має стати символічне місце хрещення – це спуск до води з обох боків річки, який зверху нагадує хрест. За задумом, тут можна буде занурюватися у воду під час Водохреща.

Поряд із символічним хрестом буде амфітеатр – місце зустрічі вірян, збору екскурсій або проведення заходів.

Друга черга починається від шлюзу та завершується Набережно-Рибальською вулицею. Це найбільша за розмірами територія, яка охоплює землю за ТРЦ Blockbuster. На озері затоки Вовкувата планують створити дерев’яну набережну, вона буде стояти на воді на палях.

Головним художнім елементом цієї частини стане скульптура змія, який виривається з бетону. Вона буде стояти посеред маленького озерця.

Третя черга – це ділянка, яку приєднали до парку останньою – від Набережно-Рибальської до Північного моста. Це гирло річки – місце, де вона впадає в Дніпро. У цьому місці, під Північним мостом, парк має з’єднатися з парком «Наталка».

Термін реалізації другої та третьої черги парку – два роки.

Зазначається, що це буде так званий «лінійний парк» – він займає довгу витягнуту територію, оточену бетонними парканами та підпірними стінками. Кожну підпірну стіну в межах парку, яку прибрати не можна, планують переосмислити. Наприклад, одну з них перетворять на дзеркальну стіну з абрисами річки.

Створення парку та відновлення русла Почайни допоможе зменшити рівень нагрівання територій поруч. Також це сприятиме очищенню повітря та розвитку біорізноманіття.

Вгору