Іпотека під 7% для ВПО, молоді та бюджетників: деталі програми

Джерело:  vchasnoua.com  /  10:20, 4 Лютого 2021

В Україні запустили програму «Доступна іпотека» під 7%: які умови

27 січня 2020 року Кабінет Міністрів затвердив постанову про здешевлення до 7% ставки за іпотечними кредитами. З минулої осені низка банків почала надавати іпотеку під 10%.

Як повідомляє Міністерство фінансів України, скористатись новою іпотечною програмою зможуть громадяни України, які потребують житла, отримавши часткову компенсацію процентів за іпотечними кредитами.

Процентна ставка для них буде складати 7% річних, термін кредиту — 20 років, перший внесок — 15% вартості іпотеки, а кредит буде обмежений максимальною сумою у 2 млн грн. В іпотеку не можна буде придбати житло, яке побудоване до 2015 року.

Нормативна площа предмета іпотеки за програмою передбачає 50 кв. м загальної площі на самотнього громадянина або сім'ю з двох осіб і 20 кв. м на кожного наступного члена родини.

До осіб, які потребують поліпшення житлових умов, порядком також віднесено мешканців гуртожитків або аварійних будинків, внутрішньо переміщених осіб, науково-педагогічних і медичних працівників, працівників бюджетної сфери та молоді сім’ї.

Також нова іпотечна програма передбачає спрощення доступу цільової аудиторії до придбання житла на первинному та вторинному ринку (новобудови).

Нова програма «Доступна іпотека» впроваджується через Фонд розвитку підприємництва. Програма запрацює в межах програми «Доступні кредити 5−7-9%».

Детальний розбір «підводних каменів» програми зробив портал UBR.

Так, банки самі будуть визначати, яке житло купується — буде це «первинка» або «вторинка», теоретично це може бути навіть приватний будинок. У будь-якому випадку мова не йде про покупку на етапі будівництва, а тільки про квадратні метри вже з правами власності.

Остання умова ускладнює придбання квартир в регіонах, адже там не особливо активно працюють забудовники, а значить немає в достатній кількості і відповідного житла.

«КМУ опублікував порядок. На жаль, він на доопрацюванні змінений так, що я не особливо вірю в таку редакцію: житло має бути не старше трьох років. Можливо, КМУ вірить, що забудовники косяками підуть в регіони, а що є у нас такі медики і вчителі, які осилять одночасно оренду, ремонт та кредит — я не вірю», — вважає радниця Президента Україні Вікторія Страхова.

Складність полягає також і в тому, що реалізувати програму на практиці не так просто, як здається. Оскільки всі кредитні ризики несе банк, то саме він і буде оцінювати позичальника і приймати остаточне рішення. Це означає, що коло потенційних споживачів пільгової іпотеки виявиться досить скромним.

Крім того, 7%, швидше за все, буде не остаточною вартістю кредиту. Страхові платежі, наприклад, напевно ляжуть на плечі позичальника. Не виключені і разові комісії при видачі кредиту.

Також банкам невигідно давати кредити військовослужбовцям, адже законодавство забороняє накладати на них штрафи і пені у разі прострочення платежу по кредиту.

При цьому у банків немає довгих ресурсів, щоб забезпечити кредитування на досить довгий термін (20−30 років), а для пересічних українців навіть і 7% річних виллється в підсумку в чималу суму.

Інфографіка: Мінфін

Інфографіка: Мінфі

Вгору