"Повертаємо наших": як ГО "Вивеземо" евакуюють людей з тимчасово окупованих територій

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:33, 23 Квітня 2024

Історія громадської організації «Вивеземо» почалася після повномасштабного вторгнення. Небайдужі волонтери та волонтерки об’єдналися, щоб допомагати евакуйовувати людей із блокадного Маріуполя. Згодом така ініціатива переросла в масштабну гуманітарну роботу

Українські волонтери за допомогою партнерів евакуйовують українців та українок із тимчасово окупованих територій додому. Про те, як це відбувається, розповідає Східний Варіант.

Історія громадської організації «Вивеземо» почалася після повномасштабного вторгнення. Небайдужі волонтери та волонтерки об’єдналися, щоб допомагати евакуйовувати людей із блокадного Маріуполя. Згодом така ініціатива переросла в масштабну гуманітарну роботу.

Маріуполець Денис Мінін 24 лютого 2022 року був у Києв, а його батьки — в Маріуполі. Через кілька днів вони перестали виходити на зв’язок, а Маріуполь опинився в епіцентрі жорсткої та кровопролитної бійні. Денис почав збирати людей, які бажали б проїхати до Маріуполя на власному транспорті, щоб забрати рідних. І йому це вдалося. Невдовзі перша колона рушила із Запоріжжя до Маріуполя. Люди розуміли, що можуть не повернутися.

Вивеземо Маріуполь

Люди, що виїхали з окупації. Джерело: denis_minin в Instagram

Перший час водії заїжджали в блокадне місто, залишали гуманітарну допомогу та пропонували виїхати першим мешканцям, які зустрічалися їм дорогою. Евакуйовувати людей за заявками почали вже в травні 2022 року. Влітку волонтери зареєстрували громадську організацію «Вивеземо», щоби працювати офіційно. Головою став Денис Мінін.

Евакуйовувати людей із тимчасово окупованих територій (ТОТ) через КПП «Василівку» (Запорізька область) було можливо до грудня 2022 року. Потім окупанти закрили «Василівку» наче як до 15 січня, однак більше не відкрили її для проїзду. Волонтерам «Вивеземо» довелося шукати нові шляхи для евакуації людей.

«Наша місія — повертати людей саме в Україну»

Через закриття КПП «Василівка» волонтери «Вивеземо» вимушено брали перерву в евакуаціях із ТОТ. Поодинокі випадки вивезення людей були навесні 2023 року, але більш системно робота налагодилася восени. Під час перерви волонтери не припиняли роботу та активно займалися гуманітарним напрямком: евакуйовували людей на Черкащину, привозили їм гуманітарну допомогу, допомагали прифронтовим громадам.

Вивеземо Маріуполь

Ілюстративне фото. Джерело: mig.com.ua

Наприклад, прифронтова лікарня в Гуляйполі (Запорізька область) потребувала генератора великої потужності, вартість якого складала 10 тисяч доларів. За допомогою партнерів ГО «Вивеземо» знайшла такий генератор для лікарні. Для мешканців Оріхівської громади привозили місткості для води та генератори.

Волонтери постійно думали про те, як повернутися до евакуації українців із тимчасово окупованих територій. Денис Мінін каже, що вже була довіра від людей, час-від-часу приходили заявки на вивезення, отже це питання залишалося актуальним.

Повернутися до налагодженого процесу евакуації з ТОТ «Вивеземо» змогла восени минулого року. Але для цього довелося піти на зміни та прийняти нові виклики. Якщо раніше за одну поїздку могли вивезти 18–20 людей, то зараз — 4–6 людей. Використовуються менший транспорт, інші маршрути, різні логістичні ланцюги.

«Ми користуємося шляхом через Новоазовськ. Через Крим — це окремі випадки, які я передаю колегам, які більше мають досвіду в роботі із цим напрямком. Проходити кордон у Криму — важче, ніж у Новоазовську. Там ще прискіпливіше дивляться на людей з українським паспортом, і навіть із російським. Потім через росію на КПП “Колотилівка — Покровка”, або через Білорусь на КПП “Мокрани — Доманове”. У нас принципова позиція, про яку я кажу кожному. Наша місія — повертати людей саме в Україну. Бо ми є українська громадська організація», — розказує Денис Мінін.

«Намагатимемося допомогти всім, хто цього потребує»

25-річна Ксенія пережила блокаду Маріуполя. Виїзд з окупації ускладнювали татуювання, які мала дівчина. Восени 2022 року Ксенію в Маріуполі жорстоко побили російські військовослужбовці. Побили наче як за «нацистські татуювання». Можливо, це були чеченці. Їхніх облич Ксенія не запам’ятала.

Вивеземо Маріуполь

Ксенія з родиною. Фото: denis_minin в Instagram

Ксенія боялася виїжджати з окупованих територій. Волонтери «Вивеземо» заспокоїли її. Запевнили в безпеці. Порадили ознайомитися зі значенням татуювань у пошукових системах. У жовтні минулого року Ксенія виїхала на підконтрольну територію України. Зараз вона вже зі своєю сім’єю.

***

76-річний Валерій до останнього відмовлявся виїжджати. Боявся, що буде для всіх тягарем. Боявся довгої дороги. І що не витримає здоров’я. За тиждень до евакуації чоловік лежав у лікарні із хворобою серця. Тим часом у Дніпрі Валерія чекали його діти та онуки. Вони не бачилися майже два роки. Волонтерам «Вивеземо» вдалося вмовити Валерія виїхати з окупації та нарешті возз’єднатися з родиною.

Вивеземо Маріуполь

Пан Валерій. Фото: denis_minin в Instagram

Валерія планували везти наступним маршрутом: Маріуполь — Ростов — Бєлгород — кордон «Колотилівка — Покровка». За 30 хвилин до потягу стає зрозуміло, що Валерій забув телефон у тимчасовому прихистку за межами Ростову. Йому встигли передати телефон за 5 хвилин до відправлення, але провідниці російської залізниці відмовилися перевіряти документи через «брак часу». Довелося терміново змінювати маршрут.

Валерій подолав шлях більш ніж у 1300 км через російський Смоленськ та білоруський Брест. До України він потрапив через КПП «Мокрани — Доманове». Валерій витримав дорогу та вже понад пів року перебуває разом із рідними.

Таких історій у волонтерів багато. Пів року ГО «Вивеземо» дотримувалася тиші та не розповідала, що відновила евакуації з ТОТ. У першу чергу, задля безпеки тих, кого вивозили. Тепер Денис Мінін ділиться новинами та історіями з евакуації на своїх особистих сторінках у соціальних мережах. Сама ж евакуація безплатна.

***

Евакуація поділена на декілька логістичних ланцюгів. Частково цей шлях закривають водії з тимчасово окупованих територій, частково — водії з росії. Це люди, які мають бажання допомогти, каже Денис Мінін. Водії не транспортують людей за один рейс до українського кордону. Дорога складається з декількох пересадок та частіше за все може зайняти до 7 днів.

«Є точки, куди водії довозять людей у російській федерації. Потім вони сідають на потяг. Потім із потягу ще один логістичний ланцюжок. Коли людей довозять до кордону, вони пішки переходять кордон “Колотилівка — Покровка” або “Мокрани — Доманове”. Якщо людина є маломобільною — тут уже інший шлях. Їх можна везти через Білорусь до “Мокрани — Доманове”, бо там працює єдина швидка допомога яка має можливість довозити людей у сіру зону. Або довезти до Колотилівки, а там знайти людей, які донесуть цю людину на руках. Ще є шлях через Європу для маломобільних людей. Ми беремо на себе частину шляху, а далі передаємо людину партнерам, які працюють на європейському напрямку», — ділиться голова ГО «Вивеземо».

Вивеземо Маріуполь

Фото: denis_minin в Instagram

Волонтери «Вивеземо» організовують повний супровід людей, які евакуюються з тимчасово окупованих територій. Перше, що робить водій, коли привозить людей у росію, купує їм російську сімкарту. Адже мобільний оператор із так званих «днр» та «лнр» не підтримується на території рф. Далі волонтери дистанційно тримають зв’язок з людьми, підтримують їх інформаційно та логістично.

Коли українці переходять кордон «Колотилівка — Покровка», на Сумщині в Покровці їх зустрічають українські волонтери. Там розташований спеціальний хаб, де люди можуть отримати консультації з приводу пересування чи отримання допомоги в Україні. У хабі можна переночувати, отримати гарячий чай та смаколик. Звідти до Київщини рушає безплатний потяг.

Вивеземо Маріуполь

Перехід кордону. Фото: denis_minin в Instagram

Велике прохання ГО «Вивеземо» до людей із ТОТ — не кидати своїх домашніх улюбленців, а забирати їх із собою. Для цього волонтери допоможуть із пошуком переносок та окремого транспорту. Навіть якщо це 5–10 тварин чи навіть більше, каже Денис Мінін, можна знайти шляхи для їхнього транспортування.

Перед виїздом волонтери «Вивеземо» інформують людей про дорогу, адже багато з них бояться та хвилюються під час поїздки.

«Це дуже важливо, тому що люди довіряють нам своє найважливіше. Вони довіряють нам своє життя, безпеку, безпеку своїх батьків, безпеку своїх рідних. Звичайно, є випадки, коли людей не пропускали на кордоні. З різних причин, які не завжди пояснюють. Можуть бути допити, перевірка телефонів, мотивів», — каже Денис Мінін.

Як звернутися до волонтерів «Вивеземо»?

Звернутися до ГО «Вивеземо» щодо евакуації можна в Instagram

Або в Телеграм: @vyvezemo

Якщо ви бажаєте допомогти ГО «Вивеземо» в евакуації людей та тварин, можете скористатися реквізитами на цій сторінці

Вгору