Правозахисники закликають українців не їхати на ТОТ для «перереєстрації» нерухомості за вказівкою рф

Джерело:  vchasnoua.com  /  11:16, 27 Травня 2024

Наприкінці березня 2024 року окупаційна влада рф повідомила, що власники житла на ТОТ мають зареєструвати право власності в «Єдиному державному реєстрі нерухомості» рф. Якщо цього не зробити — майно вилучать «муніципальними органами»

Для перереєстрації нерухомості майна на ТОТ російські окупанти вимагають приїхати й звернутися для внесення відповідних даних до реєстру з паспортом громадянина рф.

На таку заяву вже відреагував Центр прав людини ZMINA. Правозахисники закликали українців не їхати на ТОТ та утриматись від отримання паспорта громадянина рф для перереєстрації нерухомості за російськими законами.

«Така поїздка несе високі ризики для життя та здоров’я, а будь-які видані органами окупаційної влади документи не мають юридичної сили в Україні та є недійсними», — пишуть правозахисники.

У зв’язку з ризиками відібрання окупантами житла, що знаходиться на ТОТ, збільшилася кількість звернень до організацій Коаліції.

Правозахисники надали кілька рекомендацій громадянам України, які мають у власності майно на окупованих територіях.

По-перше, право власності на нерухоме майно, що знаходиться на ТОТ, гарантується та охороняється законодавством України й міжнародним правом. Відповідно до закону, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. За фізичними особами зберігається право власності та інші речові права на нерухоме майно, що знаходиться на ТОТ України, а набуття та припинення права власності на таке майно здійснюється відповідно до законодавства України та за межами ТОТ.

«Будь-які зміни щодо правового статусу та титулу житла можуть здійснюватися лише на підконтрольній Уряду України території, за рішенням державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та шляхом внесення відповідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Будь-які дії, вчинені окупаційними органами влади щодо житла на ТОТ України, є недійсними та не породжують жодних правових наслідків», — пишуть правозахисники.

По-друге, Україна не визнає та ніколи не визнає законним вилучення нерухомого майна окупаційною владою рф. Згідно з окупаційним «законодавством», право комунальної власності на безхазяйне житлове приміщення встановлюється за рішенням суду, а після цього підлягає державній реєстрації. Проте будь-які видані органами окупаційної влади документи не мають юридичної сили в Україні та є недійсними.

«Йдеться зокрема й про судові рішення щодо визнання житла безхазяйним. Тож рішення окупаційного суду про визнання житлового приміщення безхазяйним і передача в комунальну власність не створюють правових наслідків в Україні, а також не позбавляють особу права власності на її житло, що знаходиться на ТОТ», — пояснюють правозахисники.

По-третє, дії окупаційної влади рф на ТОТ щодо вилучення нерухомого майна громадян України — злочин. Росія порушила міжнародне гуманітарне право, поширивши своє законодавство на ТОТ та відбираючи житлову нерухомість. Це є грубим порушенням Женевських конвенцій 1949 року.

Крім того, широкомасштабне знищення та привласнення майна, що не викликане військовою необхідністю та вчинене незаконно, становить воєнний злочин відповідно до Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду.

По-четверте, повернення на ТОТ заради «перереєстрації» нерухомості загрожує життю та здоров’ю громадян України. Єдиний пункт пропуску у рф для громадян України — аеропорт Шереметьєво. Повернення на ТОТ через нього супроводжується значними безпековими ризиками. Громадяни України вимушені тривалий час знаходитися в зоні прикордонного контролю Шереметьєво для проходження «фільтрації».

«Особисті речі, зокрема й телефони та інша техніка, ретельно перевіряються, людей допитують про зв’язки та контакти в Україні, про родичів і знайомих. Часто громадяни України не можуть пройти „фільтрацію“, натомість отримують заборону на в’їзд в рф, також це стає причиною для депортації», — додають правозахисники.

Разом з цим на території рф і ТОТ громадяни України можуть бути незаконно затримані окупаційними органами влади та спецслужбами, існує ризик застосування до цивільних осіб катувань, звинувачення в шпигунстві чи співпраці із розвідувальними органами.

«Поїздки на ТОТ не заборонені законодавством України, але можуть спричинити істотні ризики для особистої безпеки, життя та здоров’я громадян України. Передбачити чи запобігати діям окупаційної влади неможливо», — додає Центр прав людини ZMINA.

Правозахисники закликають громадян України утриматися від поїздок на ТОТ та територію рф, отримання паспорта громадянина рф з метою «перереєстрації» нерухомого майна.

З метою належної фіксації та розслідування злочинного вилучення нерухомого майна на ТОТ рекомендується:

— Відстежувати, що відбувається із житлом на ТОТ України та збирати про це інформацію. Варто завести блокнот чи електронний документ із датою вилучення нерухомості та будь-якими іншими фактами, що допоможуть встановити хронологію подій, а згодом — факт порушення права власності на нерухоме майно;

— Перевірити дані про право власності на житлову нерухомість, адже з технічних причин у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно може бути відсутня інформація про право власності. У разі відсутності необхідно здійснити кроки для внесення даних до Державного реєстру України. Водночас наголошується, що відсутність даних у реєстрі не позбавляє особу права власності.

— Звернутися до правоохоронних органів України із заявою про вчинення кримінального правопорушення або повідомити про порушення через сайт.

Вгору