Рідкісний обряд з Донбасу внесли в перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  17:18, 23 Листопада 2023

Такий обряд зафіксований у селі Іскра Великоновосілківського району Донецької області та Нижньодуванській громаді Сватівського району Луганської області. Знання та вміння передаються від покоління до покоління

Відтепер обряд «Гоніння гадюк» у Національному переліку елементів.

Міністерство культури та інформаційної політики внесло обряд «Гоніння гадюк» в Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України. Про це йдеться в Наказі Міністерства № 650.

Такий обряд зафіксований у селі Іскра Великоновосілківського району Донецької області та Нижньодуванській громаді Сватівського району Луганської області. Знання та вміння передаються від покоління до покоління.

«Обряд присвячений початку Великого Посту. Адже піст — це час покаяння в усіх поганих вчинках. Хоча обряд, скоріш за все, походить з дохристиянських вірувань, але з прийняттям християнства він набув нових рис. Учасники обряду виключно чоловіки. Вони повинні очистити оселю від злих духів, злиднів, лиха, всіляких хвороб та напастей, які називають „гадюками, гадами“. Адже у народних уявленнях гади мали тільки негативне сприйняття. Це можна побачити в народних казках, прикметах та прислів’ях», — повідомляють у Мінкульті.

Хлопчиків пригощали яблуками та пиріжками. Фото: Мінкульт

У селі перший день Великого Посту іменують «жилавим понеділком». Тоді жінкам категорично заборонено ходити по сусідах. Існує повір’я, що в цей день жінка, коли зайде до чужої оселі, приносить в хату лихо, нещастя.

Проте ходять хлопці та чоловіки, вітають господарів із початком Великого Посту і пропонують «прогнати гадюк» з хати та подвір’я. Потім господарі дякують за проведений ритуал, за те, що не минули їхньої хати, і дають гостинці. Дітям горіхи, цукерки, пиріжки, яблука, а дорослим чоловікам підносять чарку.

Завершується дійство за селом в степу спаленням паличок, за допомогою яких виганяли з обійстя змій та загальною вечерею з того, чим пригощали господарі.

Нещодавно Міністерство культури та інформаційної політики України додало до списку об’єктів 5 нових елементів: бджільництво з Луганщини, гуцульська техніка дереворізьблення, святкування Маланки з Франківщини, прикраси з бісеру з Прикарпаття та традиційна вишивка з Гадяча.

Вгору