«росії потрібне нове покоління, яке вміє воювати»: чим загрожує дітям у Криму російський патріотизм?

Джерело:  ua.krymr.com  /  12:26, 1 Листопада 2023

Інтенсивність «патріотичного виховання» розрахована на цілі покоління кримчан і мешканців окупованих південних та східних областей України

У росії влада посилює програму патріотичного виховання. У 2024 році на ці цілі планують виділити у 10 разів більше коштів, ніж у довоєнні роки. Виховуватимуть російських патріотів зі шкільної лави. В експертній спільноті стурбовані: наративи, які насаджуються молоді в Росії, спрямовані на створення нових поколінь російських військових і виборців, лояльних до президента РФ Володимира Путіна та його режиму. Як це позначиться на дітях в анексованому Росією Криму і чи є можливість уберегти їх від токсичної освіти, з'ясовували Крим.Реалії.

Суттєво постраждають від освітньої політики мешканці окупованих та анексованих Росією територій України, вважають експерти. Інтенсивність «патріотичного виховання» розрахована на цілі покоління кримчан і мешканців окупованих південних та східних областей України.

Мільярди – «патріотам»

2024 року в уряді Росії планують виділити на програми патріотичного виховання громадян 45,85 млрд рублів, повідомляє російське видання «РБК» з посиланням на проєкт держбюджету, внесений до Держдуми РФ. Згідно із законопроєктом, кошти хочуть розподілити між молодіжними рухами та громадськими організаціями. Значну їх частину виділять «Руху перших» – майже 17 млрд рублів. Всеросійському конкурсу серед дітей і підлітків «Велика зміна» передадуть 1,3 млрд рублів, ще 270 млн рублів піде на «Юнармію». Також програма для початкової школи «Орлята Росії» отримає 136,2 млн рублів. Усі ці проєкти сприяють залученню російських і кримських школярів до прокремлівської ідеології та мілітаризації, зазначають правозахисники.

Члени «Юнармії» в Ялті, 2019 рік

Члени «Юнармії» в Ялті, 2019 рік

Привертає увагу те, що витрати на патріотичне виховання громадян у Росії істотно збільшують саме під час повномасштабного російського вторгнення в Україну. У 2023 році на ці цілі виділяли 39,7 млрд рублів. А в бюджеті 2022 року, який верстали ще як довоєнний, ця програма отримала лише 4,9 млрд рублів.

Патріотичне виховання дітей і молоді стало основним елементом позакласної роботи в освітніх установах Росії. Перед ними ставлять завдання сформувати в учнів системні знання про місце Росії у світі, її історичну роль і територіальну цілісність. Таким чином, предметом вивчення та обговорення стануть теми російської анексії Криму і збройного конфлікту на Донбасі та повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

«Замість «не кажи, що хочеш» – «кажи, чого не хочеш»

Сергій Громенко

Сергій Громенко

Що являє собою сучасний освітній процес у Росії, докладно описано в дослідженні «Українського інституту майбутнього». Автор документа – керівник програми «Історична та культурна політика» цієї організації, кандидат історичних наук Сергій Громенко.

Він аналізує види та механізми реалізації пропаганди та ідеології в російському освітньому процесі за десятиліття і робить прогноз про те, яким вийде зі школи нове покоління росіян. У дослідженні зазначається, що в Росії з 2013 року почалася різка політизація навчального процесу, а з 2022 року російські школи почали перетворюватися на «фабрики зомбі». Для цього було відроджено радянські практики піонерії, політруків, політінформації, єдиних підручників та мілітаризації освіти.

«Головною причиною наступу держави на школу стала низька ефективність державної пропаганди, переважно телевізійної, у молодіжному середовищі та сплеск популярності альтернативних джерел інформації в Інтернеті. Не маючи змоги змусити школярів та студентів дивитися телевізор, влада спробувала змусити їх вивчати офіційну державну позицію на заняттях. Питання полягає в тому, чи дасть успадкування старих «перевірених» радянських методів впливу на молодь результати, що очікуються Кремлем?» – пояснює Сергій Громенко.

У російській школі за останнє десятиліття активізувалися процеси, що призводять до спрощення викладеної учням картини світу в гуманітарній сфері, замовчування альтернативних інтерпретацій та фактів, неузгоджених з офіційною версією, а також позбавлення вчителів та учнів можливості самостійно обирати альтернативні інтерпретації.

Школа у Криму. Архівне фото

Школа у Криму. Архівне фото

«Вказані процеси пройшли свої точки неповернення у 2022/2023 навчальному році. Якщо до цього школярі були радше пасивними об'єктами державної пропаганди, то відтепер вони змушені стати її активними відтворювачами – без чого закінчення освіти у школі стає неможливим. Учні більше не можуть мовчки слухати те, з чим не погоджуються, вони змушені ретранслювати це від власного імені. Тобто відбувається перехід від стану «не говорити те, що хочеш» (з 2014 року) до стану «говорити те, чого не хочеш». Школи у новій реальності поступово стануть інститутом виховання не лише дітей, а й їхніх батьків», – стверджує Сергій Громенко.

Стрімка політизація школи, на його думку, необхідна російській владі для підготовки «чергових когорт лояльного населення», які після випуску зі школи матимуть можливість голосувати та служити в армії.

Колона «юнармійців» на параді на честь 9 травня, який у Росії називають «Днем перемоги», в Севастополі. Крим, 2022 рік

Колона «юнармійців» на параді на честь 9 травня, який у Росії називають «Днем перемоги», в Севастополі. Крим, 2022 рік

«Вал масованої пропаганди за кілька років накриє російських дітей, нездатних чинити спротив їй. Саме з них Кремль збирається вербувати солдатів для наступних воєн і виборців для голосувань. Для Путіна, який планує правити Росією, як мінімум, до 2036 року, перспектива отримати вже 2028 року покоління непохитних в ідеології «русского мира» патріотів виглядає прийнятною», – сказано в дослідженні. Все це навряд чи відчутно вплине на перебіг російсько-української війни, вважає Сергій Громенко. Але небезпеку кремлівських «шкільних новацій» він рекомендує враховувати на майбутнє – «наявність сусідньої держави, ресентимент у жителів якої закладено ще зі школи».

«Росії важливо переконати у «священній місії» війни»

У Центрі громадянської освіти «Альменда», який багато років вивчає ситуацію в освітній та гуманітарній сферах на окупованих територіях України, також бачать у «патріотичних» заходах Росії на окупованих територіях України ознаки підготовки ідеологічно підкованих «універсальних солдатів» і мобілізаційного резерву для російської армії.

Марія Суляліна

Марія Суляліна

«Росії потрібне нове покоління, яке вмітиме воювати і свято вірити в російську пропаганду: «нацистів в Україні», «ворогів зі США та Заходу». Тому бачимо, що дітей на окупованих територіях занурюють в альтернативну реальність. Кінцева мета Росії – знищити повністю українську ідентичність наших дітей та сформувати з них справжніх патріотів Росії. А в концепції Росії бути справжнім патріотом означає бути готовим померти за Росію. Про цей найвищий прояв патріотизму та героїзму дітям розповідають і на уроках, і на позакласних заходах», – повідомила Крим.Реалії голова «Альменди» Марія Суляліна.

За її словами, Росія роками вибудовувала цю систему і тестувала її в анексованому Криму, затягуючи до неї все більше дітей, а в умовах повномасштабного вторгнення в Україну їй особливо важливо переконати нові покоління у «священній місії» цієї війни.

Парад на честь 9 травня, який у Росії називають День перемоги, в Севастополі. Крим, 9 травня 2022 року

Парад на честь 9 травня, який у Росії називають День перемоги, в Севастополі. Крим, 9 травня 2022 року

«Важливо розуміти, що це питання загалом безпеки регіону. Росія вчить кримських дітей, що у них є конкретний ворог – західний світ і США. І чим довше продовжуватиметься цей вплив, тим більше дітей зрештою повірять у це. Тому важливо навіть в умовах окупації Криму не сидіти, склавши руки. Є кроки, здатні загальмувати цю машину знищення ідентичності, яка зараз розгортається. Насамперед, потрібно показати виконавцям, що за це буде відповідальність – як на національному рівні в Україні, так і на міжнародному», – каже Марія Суляліна. Повний порятунок кримських дітей від «російського промивання мізків», на її думку, стане можливим лише після деокупації Криму. До цього моменту Марія Суляліна рекомендує владі України готувати комплексні кроки щодо реінтеграції Криму в освітній та гуманітарній сферах з урахуванням впливу пропаганди, якою Росія «накачує» кримчан дев'ять років.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

Вгору