Що потрібно знати про тестування на коронавірус: пояснення сімейного лікаря

Джерело:  vchasnoua.com  /  11:20, 5 Березня 2021

З лютого 2021 року було змінено алгоритм тестування на COVID-19 на первинній ланці. Головним чином це стосується розширення кола тих, хто підлягає безоплатному тестуванню: лікар може призначити тест на коронавірус пацієнту не лише з симптомами COVID-19 та пневмонії, а й з ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції. Також до пакета первинної медичної допомоги додано тестування методом експрес-діагностики — швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2

Головне, що слід пам’ятати: необхідність або доцільність будь-якого аналізу, швидкого тесту, ПЛР-тесту визначає не пацієнт, а його сімейний лікар, терапевт або педіатр.

Юлія Тріпачова, сімейна лікарка МЦ «Залишайся здоровим» пояснює, які тести та коли використовують для діагностики COVID-19:

По-перше, треба розуміти, що сьогодні використовують такі види тестів:

— дослідження біоматеріалу (мазок з горла, носа) методом ПЛР

— швидкий тест на антиген вірусу SARS-CoV-2 (мазок з носоглотки)

— тестування венозної крові методом імуноферментного аналізу на наявність антитіл (ІФА-тест)

— швидкий тест на наявність антитіл у крові (кров з пальця)

«Золотим стандартом є тестування методом ПЛР, — говорить Юлія Тріпачова. — Він є найбільш чутливим методом діагностики. Відомо, що тест може показувати позитивний результат до 90 днів після захворювання, але це не означає, що людина весь цей час може інфікувати інших, — розказує Юлія Тріпачова. — Тест система може реагувати як на живий вірус, його РНК, так і окремі часточки вже знешкодженого вірусу. Тому повторне тестування проводити недоцільно».

Навіщо тоді потрібні інші тести?

Швидкі тести на антиген вірусу SARS-CoV-2 використовують для попереднього скринінгу. За новими рекомендаціями скринінгове дослідження на визначення антигену SARS-CoV-2 проводять пацієнтам:

— з підозрою на COVID-19;

— з ознаками інших ГРВІ;

— з ознаками пневмонії;

— які підлягають плановій госпіталізації;

— які були у тісному контакті з хворим на COVID-19.

Оскільки швидкі тести використовують для попереднього скринінгу, в разі позитивного результату може знадобитись підтвердити діагноз методом ПЛР:

Результат позитивного швидкого тесту має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту у тому випадку, коли у пацієнта відсутні симптоми COVID-19.

Результат позитивного швидкого тесту НЕ має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту, коли лікар бачить, що пацієнт відповідає визначенню підозрілого або ймовірного випадку захворювання на COVID-19.

Також, якщо швидкий тест показав негативний результат, проте за симптомами пацієнт має підозру на COVID-19, лікар призначить ПЛР-тест.

Більше про симптоми у Стандарти медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)».

Сімейна лікарка Юлія Тріпачова наголошує, що вибір методу тестування залежить також від дня хвороби.

Тестування методом ПЛР та швидкий тест на виявлення антигену SARS-CoV-2 відносять до прямих методів виявлення збудника, тобто дозволяють визначити РНК або антиген вірусу у слизовій оболонці.

«В перші 5−7 днів оптимальним буде швидкий тест на антиген. Це просто, швидко, недорого. Такий тест можна купити в аптеці та провести його вдома. Чутливість тесту залежить від дня хвороби, на який проводять забір матеріал, — пояснює лікарка. — ПЛР-тест можна проводити протягом всього терміну захворювання. Він не завжди доступний, через те, що потребує спеціального обладнання та лаборанта, тому дорожчий за тест на антиген. Під час підвищення захворюваності, навантаження на лабораторні центри зростають, що затримує результат».

Також важливо пам’ятати, що ефективність цих тестів також залежить від правильності забору матеріалу та підготовки до нього. Дізнатись більше про особливості експрес-тесту допоможе відео Центру громадського здоров’я МОЗ.

Тести на наявність антитіл лікарка радить проводити вже після одужання. За допомогою цих тестів можна підтвердити вже перенесене захворювання: вони дозволяють показати відповідь імунної системи на вторгнення інфекції, а не сам вірус.

Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G — то людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.

«Антитіла igM з'являються першими, приблизно на 7−14 день хвороби, але першими й зникають (впродовж 2−3 місяців), антитіла igG з'являються на 2−3 тижні хвороби та зберігаються тривалий час, — пояснює Юлія Тріпачова. — Але, якщо у вас виявлено антитіла igM, це не означає, що ви хворієте зараз і можете бути заразними. „Заразність“ не визначають за антитілами»

Треба пам’ятати, що рівень антитіл і їх динаміка можуть індивідуально варіювати. Швидкі тести на антитіла менш точні, ніж ІФА-тестування, але більш зручні і їх можна провести самостійно вдома.

Вгору