Шантажем, тортурами і психологічним тиском. Саме так країна-окупант змушує українців на ТОТ отримувати російські паспорти.
Виклики примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях України обговорили під час круглого столу, який відбувся на днях в Офісі Омбудсмана.
Як нагадала Представник Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України Ольга Алтуніна, питання примусової паспортизації постало критично ще в 2014 році, втім з початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну це набуло загрозливих масштабів.
Загарбники стверджують, що російські паспорти на тимчасово окупованих територіях отримали понад 2 мільйони українців. При цьому окупаційна влада не гребує нічим: використовує методи психологічного тиску та залякування, шантаж і катування, роблять життя людей нестерпним, аби ті погодилися взяти документи. Тим, хто відмовляється, погрожують примусовою депортацією на територію рф, позбавленням соціального захисту і конфіскацією майна. Водночас українців, яких примусили взяти російські документи, потенційно можуть мобілізувати та відправити воювати проти своєї ж держави.
За словами Ольги Алтуніної, до Офісу Омбудсмана надходять десятки звернень щодо примусової паспортизації на ТОТ. Вони скеровуються до правоохоронних органів. Такі повідомлення є необхідними, адже вони будуть юридичним підтвердженням того, що людину примусили отримати російський паспорт. Представник Уповноваженого порекомендувала мешканцям надсилати листи про факти примусової паспортизації. Громадяни можуть звертатись письмово у довільній формі та надсилати на адресу hotline@ombudsman.gov.ua.
Представник Уповноваженого наголосила, що отримання паспорта рф в жодному разі не є підставою для втрати українського громадянства. Така позиція України ґрунтується передусім на положеннях статті 4 Європейської конвенції про громадянство.
Також учасники обговорення зробили акцент на тому, що примусова паспортизація та колабораціонізм - не тотожні поняття, а людей, яких примусили взяти російські паспорти, не мають судити за державну зраду.
В України є чіткі механізми перевірки всіх, хто отримав російський паспорт. І якщо людина не співпрацювала з колаборантами і не вчиняла злочинів – переслідування і цькування таких людей не буде, - наголосив мер Мелітополя Іван Федоров.
Тепер Україна має зробити все необхідне, аби врегулювати ці проблемні питання на законодавчому рівні. Це б дуже допомогло бердянцям у окупації, які вже давно чекають визначення держави з цього питання.