Телемедичні послуги, укладення нових декларацій та пошук лікаря: як працює сімейна медицина столиці

Джерело:  bigkyiv.com.ua  /  13:40, 13 Березня 2023

Після початку повномасштабного вторгнення частина пацієнтів виявили, що їхні сімейні лікарі більше не працюють в амбулаторіях, або тимчасово виїхали за межі міста. Як нині справляються сімейні лікарі Києва розповіла заступник директора КНП «ЦПМСД №2» Дарницького району міста Києва Наталя Шаповал

«На момент початку повномасштабного вторгнення в нашому центрі працювали біля 100 лікарів первинної ланки. Це сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Певна плинність була – деякі медики поїхали і залишаються досі закордоном. У нас, наприклад, 4 лікарі досі не в Україні. Але ми чекаємо на їхнє повернення. На період відсутності – пацієнти розподіляються по інших лікарях, які працюють, і проблем для немає», – розповіла Наталя Шаповал.

Про відсутність сімейного пацієнти дізнаються під час звернення до реєстратури, аби записатися на прийом. Там їм повідомляють, що їхнього лікаря немає, однак на заміні інший фахівець.

«Лікарі для таких пацієнтів – один місяць працює один, другий місяць інший, але постійно є заміна. Так само, як на період відпустки. Лікаря немає – є лікар, який його замінить», – каже Наталя Шаповал.

Частині пацієнтів доводиться заново підписувати декларацію – бо частина лікарів після евакуації закордон повідомили, що не планують найближчим часом назад та звільнилися з закладу.

«Пацієнтам таких лікарів були розіслані повідомлення. Коли не було такої можливості у перші місяці повномасштабного вторгнення – ми на сайті закладу, в реєстратурі розміщували інформацію, що цей лікар звільнився. За рік до 10-ти нових лікарів ми прийняли на роботу. Це і молоді фахівці, і лікарі, які приїжджали з Маріуполя, Краматорська, Миколаєва. Тому медики приходять на роботу – запрошуємо пацієнтів, щоб переуклали декларації, і проблем з немає».

Частина пацієнтів отримують консультації сімейних лікарів онлайн, поки ті перебувають за межами Києва та не бажають підписувати нові декларації.

«У нас був і такий лікар-педіатр, яка виїхала до Львова, працевлаштувалась в іншому лікувальному закладі на пів ставки, але продовжувала консультувати своїх пацієнтів, знаходячись у безпечному місці. Я знаю, що її пацієнти були за це дуже вдячні. Це саме березень, квітень, травень. Коли всі були розгублені, ще не знали, що робити. А вона надавала онлайн консультації. Мені здається, що це її свідомий вибір, така громадянська позиція. Вона повернулася і продовжує працювати», – згадує Наталя Шаповал.

Та додає, що консультації онлайн можна отримувати і за бажанням пацієнта, якого поки немає вдома.

«Чинне законодавство дозволяє отримувати телемедичні консультації – як для пацієнта так і для лікаря. Якщо пацієнт переїхав з Києва в інший регіон, – то теж може звертатися за консультацією онлайн до лікаря за місцем проживання, якщо не хоче укладати нову декларацію за місцем тимчасового проживання».

Поради пацієнтам, які планують гарантовано отримувати послуги сімейного лікаря:

  • Коли у вас немає захворювання, а лише хочете дізнатися, чи лікар досі працює – перевірте в системі Helsi або подібній, з якою працював ваш лікар. Якщо у особистому кабінеті не вказаний ваш лікар – слід укласти декларацію з іншим
  • Маєте потребу потрапити на прийом до сімейного лікаря – дзвоніть в реєстратуру та просіть про запис. Там вам повідомлять, чи ще працює ваш сімейний, чи тимчасово відсутній та хто його підміняє, чи потрібна нова декларація
  • Якщо хочете отримати телемедичну консультацію – запишіться на неї в Helsi. Тоді ви підключитесь з лікарем по відеозв’язку, отримаєте поради щодо стану здоров’я та за потреби направлення до вузьких спеціалістів
  • З отриманим онлайн направленням ви можете піти до вузького спеціаліста як в Києві, так і за межами столиці у місці перебування га території України
  • Не телефонуйте до вашого сімейного лікаря не у бізнес час – наприклад, о 6 ранку або о 23 годині. Зважайте на те, що у вашого сімейного лікаря сотні пацієнтів.

«У нас є багато пацієнтів, які мають статус ВПО та не бажають розривати декларацію, хоч вона була укладена в Бахмуті, чи Краматорську чи деінде. І це їхнє право – ми беремо їх на обслуговування і надаємо всю необхідну медичну допомогу. А якщо вони бажають – можуть переукласти декларацію», – каже Наталя Шаповал.

Вгору