У нацпарку Голосіївський розповіли про земноводних та плазунів, які мешкають у столиці

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  09:52, 15 Червня 2023

Киян просять не шкодити плазунам

Науковці відмітили високу активність багатьох видів амфібій та рептилій.

Багато людей з певних причин часто недолюблюють представників двох класів холоднокровних наземних хребетних — земноводних та плазунів.

Науковці Національного природного парку Голосіївський заспокоюють, що у нашій місцевості крім гадюки звичайної (яка є отруйною), всі інші види жаб, ящірок та змій ніякої шкоди людині нанести не можуть, а натомість усі ці тварини є важливими складовими компонентами екосистем. Вони є природними регуляторами чисельності різноманітних видів комах та мишоподібних гризунів.

«Під час останніх польових виїздів співробітниками науково-дослідного відділу НПП Голосіївський в різних його частинах було відмічено досить високу активність багатьох видів амфібій та рептилій», — зазначають в Нацпарку.

Ящірка. Фото: НПП Голосіївський

У різних частинах парку надзвичайно вражає зустріч з такими видами як вуж звичайний (Natrix natrix), а на більш сухих ділянках — ящіркою прудкою (Lacerta agilis). Досить часто можна також зустріти й безногу ящірку — веретінницю ламку (Anguis fragilis), яка є досить звичайним видом, однак через нехарактерну для інших ящірок форму тіла її часто плутають зі змією.

Так, бурі жаби (Rana spp.) вже закінчили відкладання ікри, а у зелених жаб (Pelophylax spp.) шлюбний сезон якраз перебуває у розпалі.

На території Лісниківського ПНДВ науковцями парку були відмічені рептилії, занесені до Червоної книги України — ящірка зелена (Lacerta viridis) та мідянка (Coronella austriaca).

Болотяна черепаха. Фото: НПП Голосіївський

Увагу привертають і такі види, виявлені у Голосіївському парку імені М. Рильського та у ставку Карачун на річці Котурка у Пуща-Водиці як черепаха болотяна (Emys orbicularis), яка згідно з класифікацією Міжнародного Союзу Охорони Природи має статус «близький до загрозливого». Також все частіше трапляється північноамериканський вид — черепаха червоновуха (Trachemys scripta), яка занесена до «Списку інвазійних чужорідних видів, що викликають занепокоєння Європейського Союзу» (List of invasive alien species of Union concern). І хоча підтвердження того, що вона утворила стійкі популяції на території Голосіївського НПП немає, однак варто проводити моніторинг ситуації щодо даного інвазійного виду, щоб вчасно виявити та убезпечити виникнення можливого негативного впливу на довкілля.

Науковці продовжують моніторинг тваринного світу Парку.

Вгору