У переліку нематеріальної культурної спадщини України з’явилися нові обряди, рукоділля та ремесла

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  13:25, 14 Липня 2023

Нагадаємо, що Нематеріальна культурна спадщина (Intangible Cultural Heritage) — концепція, запропонована в 1990-х роках як аналог Світовій спадщині ЮНЕСКО

Цього разу у списку з’явилися бджільництво з Луганщини, гуцульська техніка дереворізьблення, святкування Маланки з Франківщини, прикраси з бісеру з Прикарпаття та традиційна вишивка з Гадяча.

Нещодавно Міністерство культури та інформаційної політики України додало до списку об’єктів 5 нових елементів. Відповідний указ днями підписав очільник відомства Олександра Ткаченко.

Таким чином, перелік нещодавно поповнився наступними видами народних ремесел та звичаїв:

-Традиційне ремесло бджільництва у Сватівському районі Луганської області;

-Традиція гуцульського художнього дереворізьблення;

-Традиційний обряд Маланка с. Белуя Івано-Франківської області;

-Традиційні жіночі прикраси із бісеру на Прикарпатті;

-Традиція і технологія вишивки жіночої сорочки на Гадяччині.

Нагадаємо, що Нематеріальна культурна спадщина (Intangible Cultural Heritage) — концепція, запропонована в 1990-х роках як аналог Світовій спадщині ЮНЕСКО.

Вона означає звичаї, форми представлення і вираження, знання і навички, — а також пов’язані з ними інструменти, предмети, артефакти й культурні простори, — визнані спільнотами, групами й, в деяких окремих випадках, особами як частина їхньої культурної спадщини.

Відповідно до статті 2 Конвенції ЮНЕСКО:

«Така нематеріальна культурна спадщина, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється спільнотами та групами залежно від середовища, що їх оточує, їх взаємодії з природою та історією і формує в них почуття самобутності та спадкоємності, сприяючи тим самим повазі культурної різноманітності й творчості людини.

Важлива тільки та нематеріальна культурна спадщина, яка узгоджується з чинними міжнародно-правовими актами з прав людини та вимогами взаємної поваги між спільнотами, групами та окремими особами, а також стійкого розвитку».

На виконання Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини, яку Україна ратифікувала у 2008 році, з 2018 року ведеться відповідний Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Наразі перелік складається з 74 елементів нематеріальної культурної спадщини України, серед яких — приготування борщу, петриківський розпис, українська писанка, опішнянська кераміка та інші.

У травні цього року, перелік культурної спадщини України поповнили також голубці.

До теми: «Гастрономічна перемога: український борщ внесли до культурної спадщини ЮНЕСКО». Національна страва офіційно під охороною ЮНЕСКО

Вгору