У столиці перевірили 33 водойми: що відбувається на річках та озерах міста

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  17:01, 15 Листопада 2023

Нині у столиці тривають роботи на літописній Либеді. Проте у міста є два плани щодо ріки

Про те, якою буде Либідь по завершенні робіт, що зараз роблять на озері Вербному і який пляж серед киян найпопулярніший, — «Вечірній Київ» розпитав у директора КП «Плесо» Вячеслава Савицького.

Нині у столиці тривають роботи на літописній Либеді. Проте у міста є два плани щодо ріки. Один з них масштабний й розрахований на втілення на 12 черг.

— Розкажіть, будь ласка, які роботи проводяться нині на річці Либідь та яка подальша доля ріки у баченні «Плеса» та міста?

— Річка Либідь тече майже через весь Київ. Біля Саперно-Слобідської маємо 2 кілометри її підземної (колекторної) частини. Там за роки накопичувалося різне сміття, що наносилося під час злив потужною течією й перешкоджало стоку води. Це викликало локальні підтоплення.

Згідно з рішенням ТЕБ та НС від липня цього року, ми розпочали розчищення річища. «Плесо», без залучення додаткових коштів і в рамках своїх асигнувань на поточний рік завдяки економії, оголосило тендер на роботи у колекторі. Потрібно звільнити закриту частину ріки від майже 3 тис. кубів (або 4600 тонн) сміття закриту частину й вивезти непотріб.

Вячеслав Савицький

Робота ця небезпечна, адже коли починається злива, то річка за хвилини перетворюється в бурхливий потік, що підіймається до самого верху колектора.

— А люди, які працюють на розчищенні, встигають вийти з колектора?

— Вони працюють з додержанням всіх правил безпеки. Забезпечені зв’язком, проінструктовані, там зроблена вентиляція та проводиться відкачування води. За 10 хвилин вода дійсно може піднятися до стелі. Це все передбачено.

Фахівці, що проводять роботи, мають їх завершити до 1 грудня, але враховуючи погодні умови, можуть бути затримки.

Щоб зайти в підземну частину, воду з річища довелося розвернути на променаду й огородити дамбою з мішків та піску. Вже тричі зливова вода змивала цю дамбу. На сьогодні з підземної частини вилучили близько 2,5 тонни сміття. Це замулений ґрунт, біота, а ще старі холодильники, велосипеди, меблі…

Бачимо, що на початку грудня зможемо завершити цю роботу й маємо на меті за хорошої погоди запросити туди громадськість, щоб показати результат.

— У 2021 році на березі Либеді знесли незаконно встановлені гаражі, щоби розчистити заїзд для техніки. Що це було?

— На Либеді у нас дві історії. Перша — поточне розчищення річища, яке періодично засмічується. Друга історія — «Плесо» розробило техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) реконструкції всієї гідроспоруди, адже річка наразі вважається гідроспорудою.

У проєкті по всій довжині річища, а це 11 кілометрів, передбачені роботи з очищення, капремонту, і ревіталізації. Й відкриття доступу людей для відпочинку на мальовничих ділянках ріки. Зараз ми проходимо стадію отримання документів з коригування ТЕО тому, що історія ця дуже дорога й велика, й без ТЕО не можна братися до виконання проєкту. Роботи маємо провести у 12 черг.

На розчищеній відкритій ділянці Либеді

У першу чергу хочемо зайти на ділянку, де розташовані гаражі — на вулицю Борщагівську, 95. Там поруч проходить колія Укрзалізниці й ситуація тут неодноразово фіксувалася як аварійна. Зауважу: гаражний автокооператив — це самобуд на річкових бетонних спорудах, що призводив до аварійних ситуацій на річці.

Ми перш за все виписали акти вимоги, надали роз’яснення власникам гаражів щодо їх демонтажу, і у 2021 році демонтували 55 споруд. Надалі туди планують зайти будівельники. Що місто могло зробити своїми силами — зробило.

— Будівельники що там будуть робити?

— Згідно з проєктом вони зроблять укріплення річища, замінять бетонні лотки, встановлять локальні очисні споруди, демонтують й затампонують незаконні каналізаційні врізки.

— А які роботи заплановані на озері Вербному?

— Озеро Вербне на Оболоні має статус заказника. Департамент захисту довкілля КМДА розробив положення про заповідання, яким передбачається, зокрема, роботи з підтримки рекреаційних ділянок. Тому, що доріжки вздовж частини озера прокладені ще у 70-х роках минулого століття. Вони вже криві й косі.

Вербне — дуже популярне місце відпочинку у киян. Тому за ініціативи депутата Київради Ганни Свириденко (фракція ВО «Батьківщина» — прим. ред.) були започатковані роботи з благоустрою.

З урахуванням побажань громади передбачено таке: відновлення пішохідного сполучення зони відпочинку, відновлення східців. В цьому році відновимо близько 400 метрів старої доріжки, облаштуємо пандуси, встановимо 18 лав для сидіння й урни.

Вже підсипали пісок на дитячий майданчик, найближчим часом висадимо 21 дерево на місці, яке визначили фахівці. Поки полагодимо не велику аварійну ділянку. І, якщо, ситуація в державі буде налагоджуватися, то так само в рік по 300 — 400 метрів навколо озера ми зробимо благоустрій з додержанням всіх стандартів безбар’єрності. Буде осучаснена й пляжна інфраструктура.

На одному з берегів озера-заповідника є балансові об’єкти енергетиків, через які у нас виникають суперечності. Ми розуміємо, що їм потрібно підтримувати там порядок. З минулого року ми почали тісно контактувати — нагадувати, що це місцевий заказник й енергетики після своїх робіт мають залишати чисту територію.

— «Плесо» активно бере участь в роботах на озерах Йорданському та на річці Почайна…

— На цих водоймах наше підприємство є замовником деяких робіт, бере участь й у заходах, що проводить громада. На Почайні зараз тривають роботи на ділянці від проспекту Бандери до шлюзу. Річище розширили з 2 до 4 метрів, береги виклали габіонами та проклали прогулянкові доріжки до шлюзу. На шлюз зараз отримуємо документи на запуск в роботу. В цьому році ми свій обсяг робіт на Почайні плануємо виконати. Якщо будуть сприятливі умови, то надалі робитимемо ділянку від шлюзу до затоки Вовкувата.

Крім того, на острові Оболонський також просуваються роботи, які має провести «Плесо». Гадаю, якщо все буде добре у державі, то до наступного Дня Києва ми зможемо представити свою роботу — 300-метрову сучасну й комфортну пляжну зону на острові. А вкупі з пішохідним мостом-хвилею, велодоріжками, спортивними та дитячими ігровими майданчиками, без торгівлі, це буде великий рекреаційний магніт для киян.

— Наприкінці зими розпочалися роботи з перевірки озер на Оболоні за допомогою водолазів. Чи вдалося перевірити всі 9 водойм, що були в плані на цей рік і що саме виявили?

— У нас в плані було 9 озер, але обстежили вже 33 водних об’єкти. З них озер та ставків — 29, річок та струмків — 4.

Почали з каскаду з шести озер системи Опечень — Йорданське, Кирилівське, Богатирське, Пташине, Біле, Лугове. Потім пішли на Троєщину — Вигурівщину. Там також є кар’єри — 7 штук. Потім дослідили Осокорки — озера Тягле, Небреж, Підбірна, Мартишів, Вирлиця. Це великі озера. Вивчили підводну частину каскаду водойм по проспекту Бажана — Срібний кіл, Лебедине, Синятине. Далі зайшли в Бортничі та первірили озеро Заплавне й 6 озер, що не мають назви.

Річки Почайна, Либідь, Віта й річка в Коцюбинському також перевірені. Брали воду та ґрунт на аналіз, щоб знати чим вони забруднені. Встановили додаткові решітки для виловлювання сміття на 6 водоймах. Обстежили три підземні перепускні колектори. Встановили та відремонтували шандори на Осокорках для перепуску води.

До обстеження водойм звичайно ж залучали інспекторів, які виписали 33 акти, знайшовши порушення. Виявили сміття, незаконні врізки. Таким чином у співпраці з нашими водолазами та фахівцями ми перевірили низку водойм. Обов’язково розмістимо про цю роботу докладний звіт. Це потрібно робити постійно, щоб кияни бачили, що відбувається на столичних річках та озерах.

Цього року після водопілля, встановили топштоки — прилади для вимірювання рівня води. Це для «Плеса» актуально. Ми з нашим геодезістом на гідроспорудах зробили відмітки, завдяки яким тепер не заходимо на сайт Укргідрометцентру, щоб розуміти який рівень води в Дніпрі за балтійською системою, а самі чітко бачимо в онлайн-режимі, що у нас відбувається.

— І що наразі з водністю на київських водоймах?

— Нині вона менша ніж зазвичай о цій порі року. Вдалася в знаки посуха у серпні-вересні й температурні аномалії сезону. Як приклад — всихання озера Синє через кліматичні й техногенні причини та озера Голубе.

— Що зазвичай знаходять водолази «Плеса» у воді?

— Незалежно від того, оголошували чи не оголошували купальний сезон, а кияни влітку все одно йдуть до води. Наша задача — очистити акваторії пляжів від сторонніх травмуючих предметів. Набір завжди практично однаковий — старі покришки, арматура, щебінь, побутові відходи, великогабаритне побутове сміття…

Зараз виконуємо доручення підняти з дна пару затоплених катерів. Якщо вони будуть у нормальному стані їх відремонтують й передадуть для потреб армії.

— Скажіть, будь ласка, якими результатами завершився неоголошений купальний сезон у столиці і які пляжі були найвідвідуванішими?

— Не афішували купальний сезон цього року через відсутність на пляжах укриттів. Проте «Плесо» як годиться підготувало пляжну інфраструктуру, забезпечило чистоту, безпеку перебування у воді.

Ми вперше започаткували ведення статистики кількості людей на пляжах. Цього літа на них перебувало майже 700 тисяч громадян. З них — 442 тисячі у воді. Тому були залучені лайфгарди, які супроводжували перебування людей на пляжах. Врятували 71 громадянина. З них 20 дітей віком до 14 років.

Найпопулярнішим серед локацій був пляж «Троєщина», який відвідала 271 тисяча громадян. На другому й третьому місці за відвідуваністю — пляжі Венеція та Тельбін — по 51 тисячі громадян.

Робота столичних лайфгардів. Фото: Олексій Самсонов

Ми врахували статистику пригод на київських водоймах й виставили ще один постійний цілорічний рятувальний пост на озері Райдужне. І буквально через декілька тижнів там врятували жінку.

— Поясніть, будь ласка, як киянам рятувати ноги та лапи собак від карантинних травмуючих рослин на пляжах?

— Крім робіт з дератизації, дезінсекції, підприємство проводить заходи проти карантинних рослин. Киян також просимо в разі їх виявлення повідомляти «Плесо». У нас є договори з фахівцями, які направлять наряд для їх знищення.

«Вечірній Київ» також інформував, що навколо озер на Оболоні створюють парк.

Вгору