Україна стала учасницею ініціативи Тримор'я: що це таке?

Джерело:  rubryka.com  /  16:35, 21 Червня 2022

Україна отримала статус партнера-учасника ініціативи Тримор'я

Країни-учасниці Ініціативи трьох морів створили новий формат партнерства і надали Україні статус партнера-учасника

Про це оголосив президент Польщі Анджей Дуда під час саміту країн Тримор'я в понеділок у Ризі, повідомляє TVN 24.

На відміну від стратегічного партнерства, яке пов'язує країни Тримор'я із США, Британією чи Європейською комісією, нова форма партнерства адресована потенційним країнам-членам ЄС.

"Ми вирішили створити особливий, новий тип партнерства з Ініціативою трьох морів – окрім стратегічного партнерства – партнерство через участь. Це новий тип партнерства, який призначений не лише для України.

Ми сьогодні дали його Україні, але ми виходимо з того, що таке ж партнерство можуть розділити й ті країни, які розташовані в Центральній Європі і не є членами Євросоюзу, але прагнуть до нього приєднатися", повідомив Дуда.

Президент Польщі додав, що країни, які будуть на шляху до вступу в Європейський Союз, зможуть подати заявку на такий формат партнерства з Ініціативою трьох морів.

Дуда підкреслив, що всі країни Тримор'я виступають за надання Україні офіційного статусу кандидата в ЄС.

"Я сподіваюся, що рішення з цього приводу буде ухвалено Європейською радою цього тижня – наприкінці тижня, тому що тоді буде засідання цієї ради", сказав президент Польщі.

Україна неодноразово виявляла бажання приєднатися до Тримор'я.

Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський, якого запросили взяти участь у саміті Тримор'я як гостя за відеозв'язком, заявив, що Україна повинна стати повноправною учасницею Ініціативи трьох морів.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що без незалежної України Ініціатива трьох морів не буде можливою, та натякнув на важливість долучення України до цього формату співпраці.

Довідка

Президент Польщі Дуда та його тодішня хорватська колега Колінда Грабар-Кітарович у 2016 році заснували Ініціативу трьох морів як платформу економічного співробітництва між центральноєвропейськими країнами ЄС.

Вона налічує дванадцять держав Європейського Союзу, що пролягають вздовж осі північ-південь від Балтійського моря до Адріатичного та Чорного морів, звідси й назва.

Вгору