Українцям "підсовують" фальшиві гривні: які купюри підробляють найчастіше

Джерело:  antikor.com.ua  /  11:58, 28 Березня 2023

Про це повідомили в НБУ

Найчастіше в Україні підробляють гривневі банкноти старого образу (випущені до 2015 року). Найпопулярнішою є підробка купюр у 500 грн – 39% від загальної кількості вилучених підробок та 57% від їх загальної суми.

Про це повідомили в НБУ . Там зазначили, що також часто підробляють:

200 грн – 45% від загальної кількості вилучених підробок 26% т їхньої загальної суми;

100 грн – 8% та 2%.

"В основному вилучені з обігу підроблені банкноти національної валюти мали низьку якість і розраховані на неуважність громадян та касових працівників торговельних закладів. Національний банк ввів в обіг у 2015-2020 роках), мають посилену систему захисту», – йдеться у повідомленні.

При цьому наголошується: загалом рівень підроблення банкнот гривні за результатами 2022 року знизився більш ніж утричі. Так:

за підсумками 2022 року на 1 млн. справжніх купюр припадало близько 2,2 підроблених;

за підсумками 2021 року було близько 7,1 підроблених на 1 млн справжніх банкнот.

Як перевірити справжність банкнот гривні

Перевірити справжність гривневих купюр можна у кілька способів. Зокрема, на дотик.


"Так перевіряється банкнотний папір та рельєфність окремих зображень з лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку", – пояснюють у Нацбанку.

Також можна провести перевірку, розмістивши купюру проти світла. Так перевіряються:

наявність водяних знаків (зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти, а також зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні);
наявність наскрізного елемента (суміщене зображення) – фрагментарне зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьової та оборотної сторін, набуває цілісного вигляду без розривів та зсувів при розгляді банкноти проти світла;

наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла при розгляді банкноти проти світла можна побачити у прямому та перевернутому вигляді зображення цифрового позначення номіналу, написи ГРН та зображення тризубу.

Перевірити справжність купюри можна і змінюючи кут нахилу. Так:

зображення, виконані оптично-змінними фарбами, змінюють колір при розгляді банкноти під різними кутами зору та мають кінетичний ефект (при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки);

частково введена в товщу паперу полімерна захисна стрічка відповідного кольору містить зображення цифрового позначення номіналу банкноти та графічного знака гривні (у банкнотах номіналом 100-500 грн), Державного Герба України та має яскраво виражений кінетичний ефект;

латентне зображення цифрового позначення номіналу стає видимим при розгляді банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом (темне на світлому тлі при розгляді банкноти з довгого боку, світлому та темному тлі – з короткого боку).

Гроші за підроблені банкноти не компенсують

Водночас у НБУ наголосили: підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їхньої вартості. "Про їхнє вилучення Національний банк повідомляє Бюро економічної безпеки, всі підроблені банкноти в установленому порядку передаються уповноваженим працівникам для проведення розслідувань", – розповіли у регуляторі.

Вгору