Замість придбання дорогої спецтехніки для размінування фермери Донеччини сконструювали саперну машину з трактора та трала за 10 тисяч доларів.
Після повномасштабного вторгнення в Україні особливо гостро постало питання розмінування деокупованих та прифронтових територій. Черга на виїзд саперів із ДСНС розписана фактично на роки, а сам процес триває надто довго — зважаючи на те, скільки гектарів полів і лісів ще очікує на очищення від вибухівки. Тому на Донеччині місцеві фермери вирішили взяти цей процес у власні руки.
«У нас із Нацгвардійцями вийшов обмін подарунками: ми їм подарували кацапський бронетранспортер, а вони нам — трал для розмінування. Вирішили думати, що з цим робити. Знайшли фермерів у Харківській області, які переробили транспорт по такій технології. Написали їм, щоб порадитися, як це зробити — а вони сказали, що самі все зроблять. За 15 тисяч доларів! Вирішили нажитися на горі, хоч там треба було лише приварити деталь», — розповідає журналістам «Вчасно« Олег, один із працівників сільськогосподарського підприємства «Дружба».
Саморобна саперна машина обійшлася господарству в 10 тисяч доларів, з якої близько п’яти коштував трактор, а ще дві взяв за приварення трала до трактора майстер, якого знайшли фермери. Сам же трал їм подарували військові ЗСУ.
Технічний «Франкенштейн» трактор і трал назвали «Вандервафлею». Іронічна назва від «вундерваффе», що з німецької - «зброя надзвичайно великої сили», розповідає Олег.
Щоправда, вистачило «Вандервафлі» лише на 19 гектарів поля. Кілька разів техніка підривалася — спершу на протипіхотній міні, коли внаслідок вибухів ламалися величезні колеса. А крайній підрив на протитанковій міні став останнім для машини — трактор не лише втратив колесо, а й згорів.
«Шкода дуже. Якби ще ми втратили „Вандервафлю“, розмінувавши 300 гектарів — була б інша справах. А купувати й знову „приварювати“ нову машину — дорого, тим паче скоро вона буде у такому ж стані, після кількох підривів. Бо насиченість вибухівкою тут кошмарна. Тому поки що про дублікат „Вандервафлі“ не думаємо», — зізнається чоловік.
Підприємству, бідкається Олег, також не пощастило — вся будівля потрощена, техніка — знищена. Поля заміновані, ангари та склади (на яких були центнери зерна) згоріли, а людей майже немає. І що робити з трагедією для бізнесу та людей, які спричинила росія — не знають.
Спроби самотужки розміновувати поля аграрії залишили, тому наразі господарству допомагають сапери ДСНС. Про те, як відбувається звільнення землі від небезпечного заліза, читайте незабаром у нашому репортажі.