"Ваша Камчатка" та пенсії за паспорт: як російські окупанти маніпулюють жителями сходу України

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:10, 31 Серпня 2023

Як працює ця маніпуляція та які наслідки може принести отриманий російський паспорт згідно із законами України, розбираємо з експертом

Окупаційна влада тимчасово захоплених частин Луганської та Донецької областей створює нові маніпуляції, щоб примусити місцевих жителів оформити російський паспорт. Східний Варіант розбирає, які наративи загарбників чинять підсвідомий тиск на жителів сходу України.

Російська примусова паспортизація порушує норми міжнародного права, однак окупанти свідомо вчиняють такі дії. Те, що не всі жителі сходу України готові стати громадянами росії, стає перешкодою для задумів росіян. Тож, аби переконати «незговірливих», долучається пропаганда, яка «опрацьовує» жителів сходу своїми методами.

Мережею проросійських каналів ширяться відео, де пенсіонерам не виходячи з дому видають російські паспорти та запевняють, що це «правильний» крок. Як працює ця маніпуляція та які наслідки може принести отриманий російський паспорт згідно із законами України, розбираємо з експертом.

Маніпуляція: «Жителі в окупації добровільно зголошуються отримати російський паспорт»

У «мотивуючих» відеороликах, що ширять проросійські канали, інформують про видачу російських паспортів, де вітають пенсіонерів зі словами «з поверненням на історичну батьківщину у велику росію».

Джерело фейку: Телеграм-канал «Общественное Движение», «Донецкая Республика»

фейк паспорт росія

Скріншот з соцмережі

Крім того, у ролику пенсіонери зачитують так звану присягу і повідомляють на камеру, що «добровільно та усвідомлено приймають громадянство росії» та готові захищати «свободу та незалежність російської федерації». Окрім паспорта місцеві мешканці отримують для ознайомлення конституцію росії та газети.

«І Сибір, і Камчатка, і краща у світі атомна галузь — це все тепер ваше з російським паспортом», — говорить у відео російський представник, що видає документи.

Розбір маніпуляції

«Довгоочікувана подія» перевтілення українців в громадян росії з обіцянками про щасливе життя у великій могутній країні — це лише маніпуляційна картинка. Подібні відео поширюються ворожою пропагандою, аби хоч якось змотивувати людей оформити російські документи.

Так звана добровільна паспортизація в окупації відбувається переважно через російський примус. Окупанти користуються вразливістю пенсіонерів та людей з обмеженими можливостями, які не мають іншого виходу, аби не втратити засоби для виживання.

Підтвердженням цьому є скасування пенсій або соціальних виплат через відсутність російського паспорта. Також у місцевих жителів виникають проблеми з працевлаштуванням, якщо на руках лише український паспорт. А з 2024 року росіяни взагалі погрожують депортацією за незгоду оформити ворожий документ.

Крім того, безплатно отримати ліки можна також тільки з російським документом, а з українським доведеться платити. Про це розповіла 16-річна Ілона, яка з братом провела в окупації понад рік. Дітям вдалося повернутися на підконтрольну Україні територію. «Я краще куплю ліки, — говорить Ілона, — ніж піду оформляти російський паспорт».

Житель тимчасово окупованого Сватове Анатолій (ім'я змінено з метою безпеки — ред.) розповів журналістам Східного Варіанта, що під час переміщення по території самопроголошеної «лнр» власників українського паспорта «активніше перевіряють, зокрема дають заповнювати анкети та допитують», що теж спричиняє психологічний тиск. Під такий допит потрапила його дружина Вікторія (ім'я змінено з метою безпеки — ред.), яка досі живе в окупації з українським паспортом.

Що чекає вимушених власників російського паспорта згідно з українським законодавством?

Через тиск та безвихідь місцеві мешканці вимушені приймати умови окупантів і тим самим автоматично визнавати себе громадянами росії.

Ілля Федін

Юрист з питань ВПО БФ «Право на захист» Ілля Федін пояснює:

«Примусове набуття громадянства рф українцями, які проживають на тимчасово окупованій території, нашою державою не визнається. Після деокупації Україна розглядатиме людей, які були вимушені отримати російський паспорт для уникнення переслідувань або для отримання доступу до базових послуг, як українських громадян».

Однак, за колабораційну діяльність доведеться понести покарання, якщо це буде доведено правоохоронними органами. Тож, звичайна примусова паспортизація не має нести наслідків для жителів Луганщини та Донеччини після деокупації.

Чи зможуть українці виїхати з російським паспортом у Європу?

Як пояснює юрист, перетнути кордони країн Європи з російським паспортом буде складно, «оскільки російська сторона буде вважати людину своїм громадянином і може відмовити у перетині державного кордону».

Крім того, європейські країни, з міркувань власної національної безпеки, можуть не пропустити українців, які з російськими документами намагаються через росію в’їхати до країн ЄС. Ілля Федін додає:

«Прикордонники вимагають докази того, що людина жила в окупації й там отримала паспорт, або пояснень, чому людина такий довгий час перебувала в росії та тепер вирішила поїхати до Європи. Ще одним проблемним аспектом є в’їзд з російським паспортом на територію України — який не є безумовним».

Однак, з цієї ситуації є вихід. Україна впровадила спеціальний документ, який допоможе громадянам повернутися з росії — посвідчення особи на повернення в Україну. Щоб його отримати, потрібно звернутися до Державної міграційної служби.

Юрист роз'яснює, що оформлення відбувається на підставі заяви одного з родичів чи законного представника людини, яку примусово опинилась на території росії, або на підставі звернення Мінреінтеграції.

«З цим посвідченням українці зможуть повернутися до України через треті країни, зокрема Естонію, Латвію, Литву, Грузію, — говорить Ілля Федін. — Строк розгляду заяви становить п'ять робочих днів, а посвідчення оформлюється строком дії до трьох місяців».

Якщо ж вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію з російським паспортом на руках, то варто відразу звернутися до відділу Міграційної служби за місцем фактичного перебування, аби відновити український паспорт. Юрист пояснює:

«Якщо в базах даних Міграційної служби є інформація про те, що людина раніше документувалася паспортом громадянина України, то з його відновленням не має бути проблем. В іншому випадку проводитиметься процедура встановлення особи».

У разі виникнення складнощів можна звернутись за правничою допомогою, наприклад, до БФ «Право на захист» або до інших правозахисних організацій.

«Відновлення втраченого внаслідок бойових дій паспорта громадянина України є одним з найпопулярніших запитів про допомогу, що отримує Фонд, тому наші юристи мають успішний досвід розв’язання цієї проблеми», — додає Ілля Федін.

Контакти для консультації з юридичних питань

БФ «Право на захист»: (099) / (068) / (093) 507-50-90 (з 8.00 до 21.00)

Телеграм-канал юридичної допомоги тут

Безоплатний чат-бот з юридичних питань «Юридичний порадник для ВПО»

***

Російські маніпуляційні ролики про «вкрай необхідну» паспортизацію — це частина роботи ворожої пропагандистської машини, яка має на меті переконати, що нібито паспортизація потрібна не росії, а людям, яких «могутня» країна готова прийняти.

Однак, російський паспорт може потішити тільки колаборантів, а решта жителів та жительок тимчасово окупованих територій приймають таке рішення переважно під впливом російських маніпуляцій та психологічного тиску.

Вгору