Які комунальні послуги вдалось повернути у місто? Чи достатньо допомагають мешканцям з харчовими продуктами та паливними матеріалами? Та як місто долає проблему відсутності води? Східний Варіант дізнався відповіді з місця подій
Наші журналісти побачили, як Святогірськ живе та відновлюється після семи місяців деокупації.
Місто, яке вчиться жити наново
Святогірськ – одне з наймиловидніших міст Донеччини, яке розміщено поруч з Національним парком “Святі гори” та річкою Сіверський Донець. Колись привабливе для туристів, а зараз – зруйноване та змучене, місто намагається повертатися до життя. Як і його мешканці.
Фото: Східний Варіант
Сьогодні у Святогірську є сталий мобільний зв’язок, у домівку громадян повернули електроенергію, вже тривалий час вивозять сміття.
Відкритим залишається питання водозабезпечення, адже місто поки що не може відновити постачання води. Та навіть на це знаходять рішення – привізна вода та місцеві колодязі.
Фото: Східний Варіант
Нещодавно у центрі Святогірська встановили мобільну баню, тепер мешканці можуть приходити та митися. Все це, звісно, безплатно.
Вокзальна станція “Святогірськ”. Фото: Східний Варіант
У місті працюють магазини, відділення “Укрпошти”, банкомат “Ощадбанку”. Потрохи відкривається малий бізнес – вже є місця, де можна поснідати або випити кави.
Фото: Східний Варіант
Звичайно, місто досі є зруйнованим, відновлювальні роботи йдуть поступово. Мешканці, у яких зруйновані домівки, подають заяву на проведення відновлювальних робіт.
Свою заяву вже подала жителька Ольга Василівна. Вона розповідає, дві бомби прилетіло їй у город, ще одна – перед будинком. Тоді її не було вдома, та вона навіть не хоче уявляти наслідки, якби вона була там.
Фото: Східний Варіант
“Вибиті вікна, зруйнований сарай, зруйнований лічильник на електроенергію. Вибиті вікна я самотужки затулила фанеркою, подала заяву у міськраду. А далі… чекаємо. Не знаю, коли вони почнуть усе робити”, – розповідає Ольга Василівна.
Ольга Василівна з однією зі своїх собак. Фото: Східний Варіант
Ольга Василівна каже, мешканцям зараз добре допомагають – харчовими продуктами, засобами гігієни, паливними брикетами та дровами. Пенсійні виплати находять вчасно, їх можна отримати на пошті або у банку.
Черга за талонами на гуманітарну допомогу. Фото: Східний Варіант
“І життя вже краще стає. Пенсію дають добре, вже можемо купити собі щось. Обстрілів останнім часом мало, Бог милує. Але здалеку чуємо з усіх боків. У завтрашньому дні ми ще не впевнені, розумієте”, – каже Ольга Василівна.
Фото: Східний Варіант
У Ольги зараз п’ять собак, два коти та дві курки. До того ж підгодовує тих, кого залишили сусіди, які виїхали. Та залишати їх навіть не думає.
Інша жителька Святогірська, Юлія, розповідає: “Живемо важко, але впевнено”.
Юлія. Фото: Східний Варіант
Юлія мешкає на п’ятому поверсі. Кожен день самотужки носить воду. Сусідній до неї будинок майже вщент був зруйнований ворожим прильотом.
Приліт поруч з будинком Юлії. Фото: Східний Варіант
Навіть у таких складних умовах Юлія разом з сусідами підтримують порядок та затишок у подвір’ї:
“Бачите, чистоту підтримуємо. Усе обкошене, усе підмітається, усе прибирається. Ось сусідній дім – усюди порядок. У нас гарне керівництво, мер добрий. Є у нас й пральня, й де помитися. А води поки немає, та я не ображаюсь. Ходжу на водомір, там є бочка. А так… Підтримуємо чистоту, ходимо до поліклініки, отримуємо безплатні ліки”, – розповідає Юлія.
Фото: Східний Варіант
Юлія поки що не писала заяву на відновлення вікон у квартирі. Та збирається зробити це найближчим часом. Під час окупації вона разом з сусідами жила у підвалі. Разом вони скидалися, а Юлія готувала на усіх їсти. Так і виживали.
Фото: Східний Варіант
Мінування – велика проблема Святогірська
Як ліс національного парку, так і саме місто досі є замінованими. Про це Східному Варіанту розповіли спеціалісти ДСНС у Святогірську, які якраз збирались на виїзд по двох новим заявкам.
Кажуть, це вже третя ротація ДСНС у Святогірську після деокупації. Й досі кожного дня рятувальники отримують заявки щодо виявлення вибухонебезпечних предметів.
“Сьогодні у нас (17 квітня – ред.) дві заявки. Зараз по приїзду будемо орієнтуватися, чи можна перевозити їх (вибухонебезпечні предмети – ред.), чи знищити на місці. Та 80% вибухонебезпечних предметів знищуються на місці. Вони йдуть як касетні елементи, краще не перевозити, а знищувати на місці”, – розповідає капітан служби цивільного захисту ГУ ДСНС України у Чернівецькій області та начальник відділу групи піротехнічних робіт Сергій Логвіненко.
Сергій Логвіненко. Фото: Східний Варіант
Головне завдання ДСНС у Святогірську зараз – це обстеження ліній електропередач з представниками ДТЕК, щоб відновлювати світло у населених пунктах.
“Якщо представник ДТЕК бачить, що треба лагодити опору, ми робимо обходи біля неї, щоб могла під’їхати машина чи техніка, щоб могли підійти люди. Велика частина Святогірська забруднена касетними елементами протипіхотних мін ПФМ-1 та ПФМ-1С. І кожен день люди щось знаходять, викликають, подають заявки”, – каже Сергій Логвіненко.
Фото: Східний Варіант
Пан Сергій нагадує основні правила для мешканців Святогірська – не ходити до лісу, бути обережними, а при виявленні підозрілих предметів – звертатись на 101 або 102:
Фото: Східний Варіант
“Якщо побачили вибухонебезпечний предмет – не чіпайте його руками. Якщо знайшли – по тій же траєкторії, по якій підійшли, відходимо. Якщо є можливість помітити – помічаємо. Якщо немає – не чіпаємо. Відходимо на безпечну відстань, телефонуємо 101 або 102. Це може бути навіть не вибухонебезпечний предмет, але краще, щоб група приїхала та перевірила. Але в ніякому разі не перевіряти самостійно”, – резюмує Сергій Логвіненко.
Більше світлин з міста дивіться у галереї:
Фото: Східний Варіант