Відбудова, відновлення та допомога мешканцям: чим живуть сьогодні Лиман та Святогірськ

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:45, 28 Лютого 2023

За цей час міста відбудовувались, за можливості відновлювались комунальні послуги, не припинялась допомога місцевим мешканцям

Наскільки безпечно зараз у Лимані та Святогірську? Чи повертаються люди додому? Та яка допомога надається громадянам від міської влади? Східний Варіант знає відповіді

Майже пів року минуло з моменту звільнення Збройними силами України Лимана та Святогірська від російських окупантів. За цей час міста відбудовувались, за можливості відновлювались комунальні послуги, не припинялась допомога місцевим мешканцям.

Східний Варіант поспілкувався з представниками міських адміністрацій та дізнався більше про те, чим сьогодні живуть звільнені Лиман та Святогірськ.

Як відновлюється місто Лиман

Сьогодні Лиман продовжує обстрілюватись російською армією, цивільне населення зазнає поранень. Так, 13 лютого під час чергового обстрілу 14-річний хлопчик отримав поранення, про це повідомляла пресслужба Офісу генерального прокурора. Місяць тому у Лимані затримали чоловіка, який передавав окупантам інформацію про розташування об’єктів інфраструктури та позиції Збройних сил України. Робота з виявлення зрадників та навідників кожного дня продовжується у різних містах Донеччини Службою безпеки.

Лиман

Лиман. Фото: Східний Варіант

У Лимані залишається близько 13 тисяч мешканців. Усі вони перебувають у небезпечних та виснажливих умовах. До повномасштабного вторгнення тут проживало понад 41 тисяча українців.

Мер міста Олександр Журавльов повідомляв, що 80-90% будівель у місті були пошкоджені або зруйновані. Наразі проводиться їх фіксування для складання подальшого плану відновлення та відбудування.

На початку лютого для північних мікрорайонів Лимана почали пускати газ. Як результат, абоненти 36 вулиць сьогодні мають газ у своїх домівках.

“Лиманщина зараз – один з пріоритетних напрямків для газовиків. Багато людей повертаються або вже повернулись, а у напівзруйнованому місті блакитне паливо – чи не єдиний спосіб вижити для населення у зиму”, – повідомляє голова правління АТ “Донецькоблгаз” Вадим Батій для Східного Варіанту.

Спосіб опалення приміщень у Лимані – дров’яна піч

Спосіб опалення приміщень у Лимані – дров’яна піч. Фото: Східний Варіант

Також вдалось відновити електропостачання в більшій частині міста та деяких навколишніх селах. Водопостачання у громаді немає. Воду мешканці отримують з колодязів або пунктів гуманітарної допомоги.

Мешканка Лимана несе воду додому

Мешканка Лимана несе воду додому. Фото: Східний Варіант

До Лиманської громади вже повернулось 46 магазинів, про це повідомляв мер міста Олександр Журавльов. З них 18 продуктових працюють безпосередньо у місті, ще 13 крамниць та 6 виїзних точок розташовуються по території усієї громади.

“Знищена комунальна інфраструктура, викрадене обладнання, обстріли, які постійно завдають руйнувань нашій громаді – все це ускладнює повернення нормального життя на деокуповану територію. Переважно працюють підприємства, які надають населенню критично важливі послуги”, – говорить Олександр Журавльов.

Лиман

Лиман. Фото: Східний Варіант

У громаді працюють банки та банкомати, поштові відділення, перукарні, СТО та АЗС. Є мобільний зв’язок та доступ до Інтернету. Спільно з “Укрпоштою” та соціальними службами одразу після деокупації були організовані пенсійні та інші виплати для населення.

“Поступово громада повертається до життя, проте треба розуміти, що ситуація залишатиметься напруженою, тому треба бути відповідальними та дотримуватися правил безпеки”, – говорить Олександр Журавльов.

Лиман

Лиман. Фото: Східний Варіант

Поруч з містом відновлює свою роботу й Лиманський лісгосп. За часи окупації тут відбувались пожежі, багато дерев та рослинного світу було втрачено. Через пожежі пошкоджено близько 6 тисяч гектар лісництва. Ще восени ДСНС розміновували дороги та стежки через ліс, які поєднують між собою населені пункти, але походи громадян у ліс поки що категорично заборонені.

За програмою відновлення лісництва приведуть до ладу будівельні підприємства, зроблять ремонт будівлі Лиманського лісництва, розмінують разом з ДСНС ділянки лісу, що найбільше постраждали від пожеж.

У Лимані працюють пункти гуманітарної допомоги та пункти незламності. Мешканці отримують харчові набори, засоби гігієни, питну воду. Щодня волонтери привозять гарячі безплатні обіди для мешканців міста. Додатково у Лиман постійно заводять дрова, які роздають мешканцям для опалення буржуйок або дров’яних печей.

Лиман

Лиман. Фото: Східний Варіант

Продовжують проводити евакуаційні заходи. Мешканці Лиману можуть звернутися до поліції або гуманітарних штабів для виїзду з міста. Додатково працюють евакуаційні групи поліції “Білі янголи”. Їхній номер по Лиманському напрямку +380 66 56 16 102.

Як відновлюється Святогірськ

Начальник Святогірської МВА Володимир Рибалкін не наводить точних даних про обстріли міста заради подальшої безпеки мешканців. Однак, запевняє, ситуація набагато краща за ту, що була влітку минулого року. За його словами, Святогірськ сьогодні відбудовується й відновлюється настільки, наскільки це можливо.

Володимир Рибалкін зауважує, Святогірськ зараз не у зоні роботи РСЗВ. Але балістичні ракети можуть долетіти. Тому залишатися тут так само небезпечно, як і у будь-якому іншому населеному пункті країни.

Святогірськ

Святогірськ після деокупації. Фото: Східний Варіант

До повномасштабного вторгнення у громаді проживало 9068 мешканців, у Святогірську – приблизно 4300 мешканців.

У місті є райони, які повністю знищені обстрілами окупантами. З жовтня працює спеціальна комісія, яка фіксує руйнування та пошкодження житлових будівель, інфраструктури. У громаді є чотири населені пункти, які майже повністю зруйновані. Це Мазайлівка, Краснопілля, Богородичне і Долина. Район Святогірська “Сахалін” також зруйнований майже повністю, саме з його боку відбувався штурм міста російською армією.

Святогірськ після деокупації12_1

Святогірськ після деокупації. Фото: Східний Варіант

“Ми не можемо заходити у домівки приватного сектору без господарів та дивитися, скільки у них є пошкоджень. Буває, що ззовні будинок цілий, а пів будинку з заднього двору немає, і ми цього не бачимо. Треба розуміти, що війна ще не скінчилась, прильоти можуть бути будь-де. Ми бачимо ще й таку картину, будинку загоряються внаслідок опалення. Це через пошкодження димоходів, через руйнування, але будинки можуть загорітися”, – пояснює Володимир Рибалкін.

Після деокупації Святогірська за сприяння регіональної та державної влади місто відбудовується та потроху відновлюється. Сьогодні на 85% відновили електропостачання, але води та газу поки що немає. Про їх відновлення зараз домовляються з комунальними службами. В пріоритеті для Святогірської МВА — водопостачання.

Зараз водне питання у Святогірську повністю закривають шляхом привізної води. Мешканцям доставляють воду або видають у пунктах гуманітарної допомоги.

Прибирання Святогірську

Прибирання Святогірську. Фото: Святогірська МВА у ФБ

Голова правління АТ “Донецькоблгаз” Вадим Батій повідомив, що з відновленням газопостачання ситуація у Святогірську складніша, ніж у Лимані. Поля, де потрібно проводити ремонт труби, досі заміновані. Сапери туди ще не дістались. Через це ремонт газової труби до Святогірська затримується.

У Святогірську є мобільний зв’язок, працюють відділення “Укрпошти”, а також банкомат “Ощадбанку”, поступово повертаються місцеві підприємці, відкриваються магазини. Працюють освітні пункти для школярів, які залишаються на території громади.

У Святогірську вивішують прапори України

У Святогірську вивішують прапори України. Фото: Святогірська МВА у ФБ

“Ми постійно отримуємо гуманітарні набори й будівельні матеріали, які передаємо мешканцям для того, щоб вони закрили свої потреби. За допомогою міжнародних організацій вже сьогодні маємо змогу вивозити сміття, яке до цього збиралось пів року, у нас не було можливості це робити раніше. Ми можемо казати про повернення наших комунальних підприємств для того, щоб ми могли робити доброустрій міста. Тому ми дійсно можемо казати про відновлення міста”, – розповідає Володимир Рибалкін.

Свято-Успенська Святогірська лавра

Свято-Успенська Святогірська лавра. Фото: Східний Варіант

Кожного дня на території Святогірської громади роздається гуманітарна допомога населенню. Це харчові набори, засоби гігієни, питна вода, а також будівельні матеріали для ремонтних робіт. Протягом останніх трьох місяців кожен день Святогірськ отримує 500 безплатних обідів від міжнародної організації World Central Kitchen.

Працюють пункти незламності, у які мешканці можуть прийти та погрітися, підзарядити свої гаджети, отримати інформаційну допомогу та доступ до мережі Інтернет. Місцеві вже знають адреси пунктів незламності, тому через причини безпеки не називаємо їх адреси.

Отримання гуманітарної допомоги у Святогірську

Отримання гуманітарної допомоги у Святогірську. Фото: Святогірська МВА у ФБ

“У нас чотири пункти видачі гуманітарної допомоги по Святогірську, у кожному населеному пункті громади вони також є. У кожного пункту є відповідальна людина. Вона збирає потреби мешканців, що кому потрібно в якій кількості, передає нам, і ми вже корегуємо, що і куди треба відправити”, – розповідає Володимир Рибалкін.

До того ж у Святогірській громаді теж продовжується евакуація мешканців у більш безпечні регіони. Місцеві жителі, коли хочуть евакуюватися, можуть звернутися до працівників поліції або у гуманітарні штаби. Потім вони можуть виїхати будь-який зручним для них способом.

Щотижня з кожного старостату курсує соціальний безплатний рейс до Слов’янська й у зворотному напрямку. Зі Слов’янська люди можуть рухатись далі евакуаційними рейсами або самостійно.

Мешканці Святогірської громади можуть зателефонувати для евакуації на номер +380 99 073 81 62.

Нагадуємо, гаряча лінія Донецької ОДА з питань евакуації та гуманітарної допомоги — 0 800 408 911

Вгору