Вирок, який чекали тысячі - історія справи щодо МН 17

Джерело:  suspilne.media  /  14:11, 19 Листопада 2022

Справа МН17: Гіркіну, Дубинському та Харченку суд Гааги призначив довічне ув'язнення

У Нідерландах 17 листопада завершилося засідання, де оголосили заочний вирок чотирьом обвинуваченим у причетності до збиття Боїнга рейсу MH17 над Донбасом у липні 2014. Тоді загинули 298 людей — всі пасажири та екіпаж. Прокурори просили про довічне ув'язнення для обвинувачених.

Літак «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH17 із нідерландського Амстердаму в малайзійський Куала-Лумпур, був збитий над зоною російської гібридної агресії на сході України 17 липня 2014 року. Загинули 298 людей – усі, хто був на борту. За згодою України, на території якої сталася трагедія, міжнародне розслідування – і технічне, і кримінальне – очолили Нідерланди, громадян яких було найбільше серед загиблих.

Справа МН17: Гіркіну, Дубинському та Харченку суд Гааги призначив довічне ув'язнення

Після майже двогодинного засідання суд заочно оголосив довічне ув'язнення трьом підозрюваним — Сергію Дубинському (позивний "Хмурий"), Ігорю Гіркіну (позивний "Стрелков") та Леоніду Харченку (позивний "Крот"). Одного з обвинувачених, росіянина Олега Пулатова, виправдали.

Справа МН17: Гіркіну, Дубинському та Харченку суд Гааги призначив довічне ув'язнення

Зліва направо: Дубинський, Гіркін, Харченко. Колаж, Суспільне

"Доведена провина настільки важка і наслідки настільки серйозні, що може застосовуватись лише найвищий термін покарання, тобто, довічне ув'язнення. Суд усвідомлює, що такий вирок не може зменшити горе родичів. Але суд сподівається, що рідні загиблих можуть знайти втіху в тому факті, що доведена відповідальність винних", — повідомив суддя під час засідання.

У суді зазначили, що обмежене у часі ув'язнення "не було б співмірним наслідком рішення про збиття літака".

На вирок відреагував президент України Володимир Зеленський, який наголосив, що на лаві підсудних мають опинитися й замовники.

"Важливе рішення суду в Гаазі. Перші вироки винним у збитті MH17. Але необхідно, щоб на лаві підсудних опинилися й замовники, бо відчуття безкарності веде до нових злочинів. Маємо розвіяти цю ілюзію. Покарання за всі російські звірства – і тодішні, і нинішні – буде неминучим", — зазначив гарант.

Що встановив суд

Суд визнав версію обвинувачення, що саме Російська Федерація контролювала так звану "ДНР". Крім цього судді визначили на основі підтверджених доказів, що літак MH17 був збитий із ЗРК "Бук" із тимчасово окупованого Первомайська, а також що ракету випустили навмисно вже після ухвалення рішення.

Суд також визнав Дубинського, Гіркіна та Харченка винними у збитті Боїнга рейсу MH17, Пулатова виправдали.

Обвинувачені повинні будуть виплатити €16 мільйонів компенсації родичам загиблих в повному об'ємі. Суд має намір видати окремий ордер на компенсацію щодо кожного окремого запиту.

"Суд вважає що горювання постраждалих не може бути висловлено або обраховано будь-якими сумами, тому обчислення сум здійснюється згідно з практикою українського суду. Таким чином суд вважає, що компенсація не є необґрунтованою чи невиправданою", — йдеться в рішенні.

Суспільне транслювало засідання наживо з українським перекладом.

Хід справи

Шість років розслідування проводила Об’єднана слідча група у складі України, Нідерландів, Малайзії, Бельгії та Австралії. Ще 2,5 роки тривали суди. За цей час ланцюжок подій, які свідчать про роль Росії вдалося встановити досить точно. Під час судових слухань у Схіпхолі суд звертався саме до такої версії подій.

Кремль своєї причетності до збиття Боїнга не визнає, а Нідерланди звинувачує у небажанні співпрацювати.

Вирок суду чотирьом підозрюваним не стане крапкою у цьому процесі, він триватиме поки не будуть названі ті, хто безпосередньо запускав ракету з "Бука" і "замовляв" збиття літака. В Офісі генпрокурора кажуть, що продовжують шукати ймовірних винуватців.

Справа МН17 також буде частиною ширшого процесу притягнення до відповідальності російського керівництва за війну в Україні.

Що відомо

  • 17 липня 2014 року у Донецькій області був збитий літак Boeing 777 компанії "Малазійські авіалінії", що виконував регулярний рейс MH17 з Амстердама (Нідерланди) до Куала-Лумпура (Малайзія). Загинули всі пасажири та екіпаж — 298 людей. За кількістю жертв катастрофа Boeing 777 стала найбільшою в історії України.
  • Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського "Бука". Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирьох підозрюваних – Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрелков"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Крот"). У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі передали до суду Гааги

До слова, як повідомлялося, пасажирський Boeing-777 "Малайзійських авіаліній", що виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав катастрофи на тимчасово окупованій частині Донецької області 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебували 283 пасажири та 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

Міжнародна слідча група дійшла висновку, що літак був збитий із зенітно-ракетного комплексу "Бук", який належить 53-й зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.

19 червня 2019 року слідча група назвала імена чотирьох підозрюваних, яких вважають причетними до транспортування та бойового застосування ЗРК "Бук". Це колишній офіцер ФСБ, колишній "міністр оборони" так званої "ДНР Ігор Гіркін (Стрєлков), генерал, а на час збиття літака полковник ГРУ генштабу збройних сил РФ, глава "ГРУ "ДНР Сергій Дубинський, підполковник гру Олег Пулатов (усі - громадяни РФ), громадянин України Леонід Харченко, який воював на боці так званої "ДНР".

Вгору