"Вивезла вісім безпритульних собак з Луганщини". Де шукати допомогу тим, хто рятує тварин

Джерело:  v-variant.com.ua  /  16:59, 31 Березня 2023

Олена Асташова — мешканка Луганщини, що майже все своє життя присвятила порятунку безпритульних собак

Олена Асташова — мешканка Луганщини, що майже все своє життя присвятила порятунку безпритульних собак. Коли у 2014 році частину області окупували російські окупанти, деякий час жінка вимушено жила під окупацією. Та навіть тоді вона не зраджувала свою справу — продовжила підгодовувати тварин та навіть захищати від вбивств, до яких вдавались озброєні люди, що звали себе бійцями «ЛНР».

Згодом Олені вдалося виїхати з-під окупації. Разом з собою забрала і вісім безпритульних тварин. Оселилася жінка в Тернополі та продовжує рятувати собак, хоча й має чимало побутових проблем: будинок, в якому живе — аварійний, а коштів на годування собак не вистачає.

«Східний Варіант» вирішив знайти рішення, що робити людям, які вважають своїм покликанням рятувати безпритульних тварин. Де їм самим шукати допомогу та підтримку?

У чому проблема?

Вперше з насильством щодо безпритульних собак Олена Асташова зіткнулася ще на Луганщині. Тоді, каже, тварин просто масово відстрілювали. Деякі собаки не помирали, а поранені шукали порятунку у людей.

Олена Асташова та Федір Солонецький

Олена Асташова та Федір Солонецький - чоловік, який також довгий час рятує тварин. Фото з сайту “20 хвилин”

Кинути поранену тварину Олена Асташова не могла. Так назбирала понад десять собак, що постійно приходили на одне й теж місце, очікуючи на Олену, яка підгодовувала їх практично щодня.

Декого з поранених собак жінка забирала додому, там лікувала. А коли вирішила їхати з окупованої Луганщини, знала чітко — тварини без неї не виживуть. Так забрала з собою вісім собак.

«Хотіла більше, але машина була маленька, вони просто всі не влізли», — говорить Олена.

Переїхавши до Тернополя, вона почала шукати житло. З собаками орендувати будинок було складно. Один з місцевих мешканців дозволив Олені пожити у квартирі, що йому належить. Однак, ця квартира в аварійному будинку.

Попри складнощі й необхідність іти на жертви, жінка не відмовилася від тварин, а навпаки, збільшила їхню кількість.

«У мене таке враження, що вони мене самі знаходять. То біля ринку побачу якусь покинуту собачку, то ось нещодавно приблудилася — постійно приходить до будинку», — розповідає Олена.

Одна із врятованих Оленою собак

Одна із врятованих Оленою собак. Фото з сайту “20 хвилин”

Деяких тварин жінці доводиться буквально рятувати від смерті. Якось вона розмуровувала цегляну стіну, в якій застряг пес.

«А взимку, 21 грудня, знайшла цуценя. То так його і назвала, «21», — розповідає з посмішкою Олена.

Деяких тварин знаходять і місцеві та приносять їх Олені, знаючи, що там вони будуть в безпеці. Жінка не відмовляє, хоч і на утримання безпритульних собак у неї йдуть майже всі кошти.

«Годую звичайною їжею, купляю для них спеціально, варю каші, — розповідає Олена. — Волонтери ж приносять сухий корм. Його я даю дозовано, коли треба «побалувати», або ж приборкати агресію».

Своїх собак Олена лікує у місцевій ветеринарній клініці — там погодилися допомагати безплатно.

Собаки

Без волонтерської допомоги, каже Олена, було вкрай тяжко утримувати собак. Фото з сайту “20 хвилин”

Та зараз жінка в скрутному становищі — з будинку, де вона тимчасово мешкає, потрібно з’їхати вже найближчим часом. Нове помешкання знайти доволі складно, а залишати собак вона не планує. Упевнена, що знайдуться люди, які їй допоможуть.

Яке рішення?

Як допомагати тваринам в складних умовах, знають у бахмутському товаристві захисту тварин «Лада». Майданчик створювався як стерилізаційний, але поступово переріс в так званий реабілітаційний центр, де допомагають тваринам, які потрапили в халепу.

Волонтерка Лади

Волонтерка «Лади» з мешканкою притулку

Основні напрямки діяльності: гуманне регулювання чисельності безпритульних тварин, захист тварин від жорстокого поводження, виховання гуманного ставлення до тварин.

Майданчиком опікуються три волонтери, у кожного з яких є своє постійне місце роботи, а тваринами вони займаються на волонтерських засадах. Організація працює лише на донати небайдужих людей та не має державного фінансування.

За врятованими тваринами щоденно наглядають волонтери

За врятованими тваринами щоденно наглядають волонтери

«У нас немає штату працівників, немає штатного ветеринарного лікаря. Щодо тварин ми консультуємось в клініках у приватному порядку», — розповідає керівниця товариства Марина Шажко.

Протягом 10 років існування «Лада» прилаштувала понад три тисячі кішок та собак, а також простерилізувала понад двох тисяч тварин.

Любов — одна із потреб безпритульних тварин

Любов — одна із потреб безпритульних тварин

«З початком повномасштабного вторгнення кількість безпритульних тварин збільшилась на 60-70 відсотків. Більшість тварин – це домашні тварини, покинуті господарями при евакуації», — додає пані Марина.

Також під час війни стали менш активними стерилізаційні програми, що сприяє розмноженню безпритульних тварин.

При цьому людей, які готові дати притулок покинутим тваринам, дуже мало. Здебільшого, це волонтери, які займаються перетримкою, адаптацією та подальшим прилаштуванням тварин. Або ж люди, які так само як Олена Асташова, вважають своїм покликанням допомагати тваринам.

собаки

Безпритульні собаки, яких волонтери забирають з вулиці, потребують особливого ставлення

Для цих людей Марина Шажко дає поради, як поводитися з тваринами з вулиці:

  • Перш за все тварину потрібно оглянути — у неї можуть бути травми, або якісь чужорідні предмети (наприклад, мисливські петлі).
  • Якщо тварина помітно виснажена та голодна, їй не можна давати їсти досхочу. Відгодовувати варто невеликими порціями через певний проміжок часу. Вода для пиття повинна бути у постійному доступі.
  • Якщо тварина ослаблена, не можна одразу проводити обробки від паразитів, бо на фоні зовнішнього стресу організм може не витримати додаткового навантаження.
  • В ідеальному варіанті показати тварину ветеринарному лікарю для виявлення ймовірних захворювань.
  • Потрібно зробити якісні фото та написати оголошення про прилаштування тваринки. Обов'язково вказати контакти. Розмістити оголошенням можна у своїх соцмережах або на https://www.olx.ua/

«У нашому притулку, коли ми прилаштовуємо тварину, ми складаємо договір з майбутнім господарем для того, щоб мати можливість відстежувати життя тварини після прилаштування методом підтримки зв'язку з новими власниками», — говорить Марина Шажко.

Ще більше корисних рішень

Також Марина Шажко радить звертатися за допомогою до різних українських та міжнародних фондів, які допомагають кормами, медикаментами, засобами догляду за тваринами.

Наводимо кілька з таких організацій:

UA Animals

З початку повномасштабної війни активно допомагає тваринам із зони бойових дій: евакуацією, кормами та ліками для притулків. Організація розпочала відбудову закладів для тварин, які постраждали від російської агресії. Запустили всеукраїнську програму безкоштовної стерилізації безпритульних тварин, яка вже діє в Харкові, Чернівцях, Запоріжжі, Києві, Житомирі, Полтаві, Чернігові, Хмельницькому, Черкасах та інших містах.

Happy Paw

Фонд, що надає щомісячну допомогу притулкам. «У Фонд постійно звертаються організації з усіх куточків країни, яким дуже потрібна допомога у порятунку тварин», — йдеться на сайті. Їжа, медикаменти, побутова хімія, аксесуари для тварин, будки та інші необхідні матеріали — це не повний перелік того, з чим може допомогти фонд. Умови можна знайти ТУТ.

Save Pets of Ukraine

Всеукраїнська ініціатива з комплексної допомоги чотирилапим під час війни. Допомагають зооволонтерам та притулкам, пріоритетно на лініях зіткнення, а також тим, які евакуювалися у безпечніші регіони.

Заявку на отримання корму (раз на кілька тижнів) або знижок на купівлю корму можна заповнити ТУТ.

А зооволонтери можуть отримати допомогу, заповнивши форму ТУТ.

Upaw

Кампанія «Хвостатим заручникам війни» виникла у перші дні війни як відповідь на кризу та об’єднала зоозахисні та волонтерські спільноти, а також бізнес і державні органи країни. «Ми доставляємо у найбільш кризові регіони гуманітарну допомогу, а саме: корми для тварин, ветеринарні препарати, інші товари для щоденного догляду за тваринами, обладнання для ветеринарних клінік та інше», — кажуть ініціатори.

Зареєструватися можна ТУТ.

Hulp voor dieren uit Oekraïne

Нідерландська організація, що збирає та надає допомогу тваринам в Україні. Співпрацюють як напряму з господарями тварин, так і з організаціями та адміністраціями населених пунктів.

Звернутися можна ТУТ.

Вгору