«Вона зруйнувалась сама», – п’ять фейків росЗМІ про підрив Каховської ГЕС

Джерело:  www.stopfake.org  /  17:44, 7 Червня 2023

Незважаючи на величезну кількість фото та відео-матеріалів, що підтверджують дані української влади про підрив окупантами Каховської ГЕС, спочатку російські ЗМІ намагалися запевнити, що «у Новій Каховці «все тихо і спокійно», а інформація про підрив станції – «маячня»

Україна не руйнувала власну ГЕС, провокуючи техногенну катастрофу на своїй території. Каховська ГЕС перебуває під російською окупацією з 2022 року – це армія Росії замінувала агрегати станції ще восени 2022 року, а 6 червня, одночасно з масованою ракетною атакою на українські міста, здійснила віддалений підрив ГЕС.

Рано-вранці 6 червня, паралельно з черговим масованим ракетним ударом по українських містах, російські окупанти здійснили підрив захопленої ними Каховської гідроелектростанції. За даними президента України Володимира Зеленського, окупаційні війська здійснили внутрішній підрив конструкцій станції о 02:50 ранку. У зоні підтоплення опинилося близько 80 населених пунктів, десятки тисяч людей перебувають у зоні ризику.

Незважаючи на величезну кількість фото та відео-матеріалів, що підтверджують дані української влади про підрив окупантами Каховської ГЕС, спочатку російські ЗМІ намагалися запевнити, що «у Новій Каховці «все тихо і спокійно», а інформація про підрив станції – «маячня». Згодом, коли приховувати факт катастрофи стало неможливо, прокремлівські медіа розповсюдили величезну кількість теорій руйнування Каховської ГЕС – від наративу «гребля зруйнувалася сама» і до тез про «українські ракети, які бомблять Каховську ГЕС». Журналісти StopFake розглянули п’ять основних версій росЗМІ щодо підриву Каховської ГЕС.

Скриншот – iz.ru

Фейк 1: Україна зруйнувала Каховську ГЕС. Удар українськими військами по Каховській ГЕС нанесено із РСЗВ «Вільха».

Факт: Україна не руйнувала власну ГЕС, наражаючи на небезпеку життя сотень тисяч мирних українців і провокуючи на території української держави техногенну катастрофу. Каховська гідроелектростанція перебуває під російською окупацією з 2022 року – саме армія Росії має доступ до стратегічного об’єкта і повністю контролює те, що відбувається на станції.

Першим інформацію про підрив росіянами Каховської ГЕС підтвердило оперативне командування «Південь» Збройних сил України – російські ЗМІ тим часом намагалися зам’яти тему, повідомляючи про «дезінформацію з боку ЗСУ». Поки українська влада оголосила режим надзвичайної ситуації і розпочала екстрену евакуацію населення із зони затоплення, російські окупанти продовжували заперечувати факт підриву Каховської ГЕС.

Президент України Володимир Зеленський наголосив, що підрив Каховської ГЕС здійснювався зсередини станції – через російську окупацію Україна тривалий час не мала жодного доступу до Каховської ГЕС. Також Зеленський нагадав широко відомий факт, про який російські пропагандисти воліють не згадувати: всі ГЕС будуються з урахуванням ймовірності ведення воєнних дій і мають запас міцності, здатний витримати ракетні та інші повітряні атаки.

Секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що Україна вже має у своєму розпорядженні дані про виконавців підриву Каховської ГЕС. За даними Данілова, за катастрофу на українській території відповідальні військовослужбовці 205-ї мотострілецької бригади збройних сил РФ, які контролювали цей об’єкт.

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов наголосив, що українська сторона має вагомі докази того, що російські окупанти дистанційно підірвали українську станцію. У ГУР додали, що Україна неодноразово інформувала міжнародну спільноту про факти переміщення росіянами вибухових речовин та відповідної техніки на Каховську ГЕС.

Ще 20 жовтня 2022 року президент Зеленський повідомив, що «російські терористи замінували дамбу і агрегати Каховської гідроелектростанції» та закликав міжнародну спільноту терміново направити спостерігачів на окупований росіянами об’єкт і забезпечити негайне та професійне розмінування агрегатів ГЕС. Українських попереджень не було почуто, і 6 червня 2023 року Росія підірвала Каховську станцію.

Тепер Україна ініціює скликання термінового засідання Ради Безпеки ООН, винесе питання російського підриву до МАГАТЕ, задіє механізми цивільного захисту Європейського Союзу, звернеться до міжнародних природоохоронних організацій та Міжнародного кримінального суду – все, щоб довести російську провину та притягнути агресора до відповідальності.

НАТО, Рада Європи, Європейська Рада, Великобританія, очільники країн Європейського Союзу та багато інших – на підтримку України масово висловлюються лідери демократичного світу, одностайно засуджуючи російські терористичні дії. У всіх зверненнях українських союзників наголошується: єдина причина катастрофи на Каховській ГЕС – криваве та нічим не спровоковане вторгнення Росії до України.

Фейк 2: «Українці, напевно, заздалегідь готувалися до свого … Вони накопичували воду в Каховському водосховищі досить довго… Києву потрібно було переповнити Каховське водосховище перед підривом станції».

Факт: Дезінформація про «навмисне затоплення Каховської ГЕС» активно поширювалася російськими ЗМІ ще з березня 2023 року – із початком весняної повені в Україні. Керівництво країни не мало жодного стосунку до повені – це антинауковий фейк. Підйом рівня води на Дніпрі в різних областях України навесні 2023 року був продиктований виключно природними чинниками – це був сезонний природний процес, зумовлений накопиченням снігового покриву та льоду взимку.

Дніпровський каскад, що складається з шести гідроелектростанцій, дозволяє контролювати та регулювати процес весняної повені на Дніпрі. У пік підйому води в Дніпрі повінь у плановому режимі пропускали лише п’ять із шести ГЕС на Дніпрі, через які й здійснювалися контрольовані скидання води. Шоста – Каховська ГЕС – фактично не працювала і не регулювала рівень води через російське захоплення ГЕС та пошкодження окупантами гідротехнічної споруди.

Саме тому жодної мови про «навмисне переповнення Києвом Каховського водосховища» не може бути. StopFake докладно розглядав цей російський фейк у матеріалі «Фейк: Україна навмисно затоплює Каховську ГЕС та Запорізьку АЕС».

Фейк 3: «Гребля Каховської ГЕС зруйнувалася не внаслідок підриву, а через отримані раніше пошкодження».

Факт: Звичайний прохід води не міг призвести до руйнування греблі Каховського водосховища – споруда будувалася з урахуванням усіх можливих ризиків природного характеру. Гребля за роки свого існування неодноразово витримувала тиск водяної маси на великих швидкостях.

У коментарі StopFake гідролог, кандидат географічних наук Костянтин Данько пояснює: якщо не додавати будь-якої фізичної дії на саму греблю ззовні за допомогою атак і ударів, не руйнувати її фізично із застосуванням сили, то з природних причин вона не могла зруйнуватися. Причиною руйнування могли стати лише збройні атаки російських окупантів – що й трапилося рано-вранці 6 червня.

Також варто зазначити, що навіть пошкоджена Каховська ГЕС, яка була частково підірвана росіянами під час відступу з правого берега Дніпра на лівий восени 2022 року, витримала пік проходу весняної повені і не зруйнувалася, впоравшись із максимальним тиском води. Що вкотре доводить фейковість російського наративу на тему «ГЕС зруйнувалася сама».

Фейк 4: «Руйнування тіла греблі Каховського водосховища малоймовірне, поки нічого надкритичного, щоб можна було піднімати паніку».

Факт: Згідно з даними компанії «Укргідроенерго», в чиєму віданні знаходиться Каховська ГЕС, підірвана російськими окупантами станція повністю знищена і не підлягає відновленню. За оцінкою відомства, внаслідок російського підриву машинного залу ГЕС було зруйновано 16 затворів, будівлю самої станції та земляну греблю між будівлею ГЕС і шлюзом, адмінкорпус (дані на 11.00 6 червня). До полудня 6 червня Каховська ГЕС повністю пішла під воду. До обіду на Херсонщині вода досягала рівня дахів будинків, штучно створений росіянами паводок почав зносити приватні будівлі.

У коментарі StopFake гідролог Костянтин Данько назвав заяви російських ЗМІ про «відсутність руйнувань греблі Каховської ГЕС» сміховинними та цинічними.

«З огляду на численні фото- та відеоматеріали, що розповсюджуються користувачами соціальних мереж і ЗМІ, можна з упевненістю констатувати факт абсолютної руйнації греблі Каховської ГЕС. Внаслідок руйнування відзначається поступове затоплення територій, руйнування, пошкодження капітальних будівель та споруд нижче за течією. Після проходження піку штучної паводкової хвилі слід очікувати на поступове зниження рівнів води, яке відбудеться протягом тижня. Після чого стік Дніпра на ділянці руйнування Каховської ГЕС забезпечуватиметься режимом експлуатації Дніпровського водосховища та роботою Дніпровської ГЕС», – сказав Данько.

Фейк 5: «Загрози припинення подачі води Північно-Кримським каналом немає… Криму нічого не загрожує».

Факт: Внаслідок руйнування російськими окупантами греблі Каховської ГЕС виникла загроза порушення умов функціонування низки енергетичних, промислових, комунальних, сільськогосподарських та інших комплексів, виробничо-технологічне забезпечення яких залежало від експлуатації Каховського водосховища. Це стосується південних областей України, включно із тимчасово окупованим Кримом. Незабаром після підриву росіянами Каховської ГЕС усі господарства, що працювали на дніпровській воді, стануть аварійними – ця катастрофа безсумнівно торкнеться півострова, що негативно позначиться на його природі та соціально-економічному потенціалі.

«Такі умови зберігатимуться доти, доки рівень води в річці Дніпро, на ділянці колишнього Каховського водосховища, не знизиться нижче за позначку рівня мертвого обсягу водосховища (12,7 м). Після цього умови функціонування будь-яких господарських комплексів, які забезпечувалися водою з Дніпра, слід вважати аварійними, тобто не здатними забезпечувати належний виробничий процес. Це стосується промислових підприємств, комунальних служб, іригаційних систем тощо. Очевидно, руйнування греблі Каховської ГЕС вкрай негативно вплине і на умови роботи Запорізької АЕС, наслідки чого поки що важко оцінити. Водночас після зниження рівнів води на ділянці руйнування Каховської ГЕС перестане функціонувати і Північно-Кримський канал, який забезпечував півострів дніпровською водою з Каховського водосховища», – резюмував Костянтин Данько.

В Офісі президента України також підкреслили, що підрив Каховської ГЕС росіянами – це удар і по глобальній продовольчій безпеці, і екоцид України. У Зеленського окремо зазначили, що руйнування греблі Каховської ГЕС може позбавити Херсонську область та Крим питної води.

Вгору