Від початку повномасштабного вторгнення шахраї швидко «адаптувалися» до нових умов і користуються вразливістю українців. Новим полем для шахрайства стала евакуація, оренда житла, продаж військової амуніції.
Поки вся Україна донатить на збройні сили та збирає їжу й одяг для переселенців, з‘являються нові види шахраїв, які вирішили це використати для власної вигоди. Їм у цьому допомагає розгубленість людей та стрес, в якому вони перебувають.
Журналісти «Східного варіанту» послухали вебінар про фінансові шахрайства під час війни. Розповідаємо про основні види шахрайств та ділимося порадами як вберегтися від цього.
Схеми шахрайства на оренді житла
Здати в оренду неіснуюче житло — класична схема для шахрайства. Але в умовах, коли мільйони людей втратили домівки та шукають нове житло по всій країні, це явище масштабувалося.
Працює це так: автор дає оголошення надзвичайно вигідного варіанту для проживання. Коли людина звертається, «орендодавець» просить передплату, щоб забронювати житло, мовляв «дуже багато бажаючих на нього».
Коли гроші перераховані на карту шахраєві — він перестає відповідати на дзвінки.
«Як правило вони не беруть велику суму у якості передплати. Це приблизно від 500 грн до 2000 грн. В умовах війни взагалі не має бути передплати, оскільки обставини щодня змінюються», — говорить експертка Ганна Горленко.
Буває й інша варіація, коли псевдовласники, або «представники власників» показують цілком реальне житло, але ніякого права на нього не мають. Це шахраї, які подобово винаймають квартиру, роблять фото, викладають оголошення і беруть передоплату. Також це можуть бути родичі чи знайомі власників.
«Сьогодні дуже багато покинутого житла. В західних областях багато людей з початку війни виїхали закордон. Вони залишили своє житло під нагляд сусідам, знайомим чи родичам. І люди можуть у злочинний спосіб здати в оренду не своє житло», — пояснює Ганна Горленко.
Як не потрапити на «гачок» квартирних шахраїв?
Найкраще шукати житло на спеціальних платформах, де автор має заплатити за свою рекламу. Такі платформи мають служби безпеки, які стежать за своїми клієнтами. Це, зокрема, ОЛХ.ua, DOM.RIA.com, BESPLATKA.ua.
Також треба перевірити, хто автор оголошення. На спеціалізованих платформах є позначки, де видно, що це, наприклад, ріелтор, який зареєстрований вже тривалий час, має відгуки й тому подібне. Довіри до такого автора більше.
Якщо ж це власник житла, часто на платформах він має додати скан документа, який це підтверджує.
Зазвичай шахрайські оголошення про оренду мають дуже привабливу ціну, ідеальні фото та зручне місце розташування, наприклад, десь в центрі міста або в кроковій доступності до зупинок, станцій метро. Такі фактори мають насторожити.
«Зараз така ситуація, що люди їдуть із зони бойових дій і по дорозі в телефонах шукають житло. Безумовно в них немає ні часу, ні можливостей все перевіряти. Але тим не менше потрібно шукати оголошення, які викликають більше довіри», — радить Ганна Горленко.
Щоб зорієнтуватися чи не занижена ціна, треба моніторити оголошення по певній області де потрібно винаймати житло.
За останні 4 місяці ціна на оренду житла в межах різних областей змінилася в абсолютно — напрямках. Зокрема на Івано-Франківщині ціни зросли більше ніж на 100%, а на Харківщині чи Житомирщині попиту на житло майже немає і, відповідно, ціни знизились або не змінювались.
Зміна цін на оренду житла під час війни у відсотках, скріншот із вебінару
Також переконатись у прозорості оголошення можна за допомогою фотографій. Це можна зробити через Google Пошук — завантажити фото з оголошення і перевірити запропоновані результати наявних об'єктів. Детальніше як це зробити за посиланням.
Ще одна ознака шахрайства, коли умовний власник відмовляється показати квартиру, документи й взагалі плутається у відповідях на прості питання: «коли останній раз робили ремонт?», «що знаходиться поруч з будинком?».
Якщо ж вдалося оглянути квартиру, не потрібно віддавати передплату без укладеного договору оренди. Також не буде зайвим попросити паспорт власника житла і сфотографувати першу сторінку.
Спекуляції на евакуації
Сьогодні в небезпечних районах України оголошення про перевезення та евакуацію розміщуються не на офіційних сайтах. Це зазвичай Телеграм канали, Viber-групи та інші соціальні мережі. В такому випадку є ризик віддати передоплату і не дочекатись перевезення.
Варто знати, хто займається офіційною безкоштовною евакуацією та перевезеннями із зони бойових дій. Це можуть бути:
- органи місцевої влади;
- працівники ДСНС;
- поліція;
- працівники Червоного хреста;
- обласні військово-цивільні адміністрації.
Існує чат-бот Евакуація 2022 в якому можна повідомити про потребу в евакуації. Також є сайт Укрзалізниці, де можна відстежити евакуаційні рейси евакуаційних перевезень.
«Є випадки, що з деяких містечок на лінії зіткнення взагалі не організовується евакуація. І люди під натиском жаху бомбардування вдаються до того, щоб знайти приватних перевізників. Такі перевізники дійсно існують. Головне відрізнити їх від шахраїв», — говорить Ганна Горленко.
Тут діє те ж саме правило — не давати передплату і віддавати гроші лише під час посадки в транспорт або після того, як вдалося виїхати в потрібне місце.
Але що робити, якщо це умова перевізника і єдиний спосіб виїхати з-під окупації чи із зони бойових дій? Спробувати перевірити доброчесність перевізника.
Заробляють на імені волонтерів та ЗСУ
Продаж військової амуніції та допомога ЗСУ — нові напрямки шахрайства в інтернеті, які виникли під час повномасштабної війни.
Для своєї фінансової вигоди шахраї використовують фото відомих впливових людей. Це може бути як президент Володимир Зеленський, так і міністри чи лідери суспільної думки, волонтери. Або ж поширюють інформацію від імені військових, поліцейських чи лікарів навіть без фотопідтвердження.
Зразок шахрайської сторінки
Також шахраї «прикриваються» назвами відомих організацій чи фондів, щоб люди не вагалися і перераховували кошти.
«Інколи викрадають лейбл, роблять фейкову сторінку і під цим виглядом виманюють кошти. Або ж міняють 1-2 букви у назві, щоб пройти авторизацію сторінки», — говорить медіатренер Олександр Гороховський
Досить часто шахраї проникають в закриті чати, маскуються під «своїх» і спекулюють довірою. Особливою ознакою шахрайства є заклик до дії, наприклад, слова: «терміново», «допомогти можна тільки сьогодні».
Ще однією маніпуляцією є «гра» на емоціях, коли шахраї виставляють чутливі фото поранених бійців чи постраждалих від війни дітей з проханнями надіслати гроші. В такому випадку перш ніж перераховувати кошти важливо пересвідчитись, що це дійсно чиясь близька людина, яка потребує допомоги.
Як зупинити шахраїв?
Тих, хто заробляє на людях під час війни, варто не лише уникати, а й заважати їм це робити. Для цього потрібно:
- блокувати підозрілі оголошення;
- повідомляти адміністраторів сайтів та інтернет-платформ;
- повідомляти кіберполіцію про шахрайства;
- подавати заяви в поліцію.