Напрочуд дивовижні птахи – руді чаплі – з’явилися в нацпарку «Тузлівські лимани» ще навесні. Увесь період розмноження птахи провели на Кордоні «Тузлівська Амазонія». А зараз вони разом з молоддю відлітають до Африки. Про це на своїй сторінці в Фейсбук розповів еколог Іван Русєв.
Чапля руда поширена в Африці (крім Сахари), на Мадагаскарі й у південній частині Євразії. Зокрема північна межа ареалу проходить через Україну. Під час гніздування птахи оселяються на заболочених територіях з густими заростями очерету, однак у деяких місцевостях обирають просто вологі місця, оточені чагарником і рідколіссям. На території України руда чапля гніздиться в степовій та лісостеповій зоні, де є відповідні біотопи. Та під час міграцій її можна побачити і в інших місцях.
Чапля руда живиться майже виключно їжею тваринного походження: дрібними ссавцями, плазунами, земноводними, рибою, комахами, ракоподібними. Полюють на здобич птахи на мілководних ділянках лиманів, які поросли трав’янистою рослинністю.
Як і під час полювання, так і зараз – під час осіннього перельоту – чаплі тримаються поодиноко. Летять вночі. Але іноді спостерігається переліт і вдень. Ночують птахи на деревах або на заломах очерету.
У багатьох частинах ареалу зараз спостерігається зниження чисельності цих красунь. Руда чапля охороняється Бернською та Боннською конвенцією, Угодою AEWA та Директивою ЄС щодо охорони диких птахів. Іван Русєв сподівається, що популяцію чапель, попри війну, все ж вдасться відновити.
Фото Івана Русєва