"Загроза окупації Слов'янська є з першого дня вторгнення": інтерв'ю з Вадимом Ляхом

Джерело:  v-variant.com.ua  /  16:39, 31 Серпня 2022

Про обстріли, евакуацію, гуманітарку та майбутню зиму

Чим живе прифронтовий Слов'янськ? Наскільки близько підібрався фронт? Чи багато у місті посібників окупантів та які є загрози? Про обстріли, евакуацію, гуманітарку та майбутню зиму Східний Варіант поговорив з очільником міської військової адміністрації Слов'янська Вадимом Ляхом.

"Місто обстрілюють практично щодня"

— Як оцінюєте загальну ситуацію в місті? Як зараз працює ВЦА? Що входить до обов'язків міської адміністрації у воєнний час?

Насамперед хочу сказати, що завдання військової адміністрації нічим не відрізняються від завдань, які виконувала цивільна адміністрація.

Вадим Лях Слов'янськ

Військова адміністрація наділена тими самими повноваженнями, якими були наділені міські ради.

Чому військова? Тому що Слов'янськ прифронтове місто. І для ухвалення рішень потрібна насамперед швидкість.

Військова адміністрація дає можливість швидко ухвалювати рішення. Швидше, ніж якби були депутати, міськради тощо.

А ситуація у Слов'янську напружена. Після певної перерви відновилися обстріли. Місто обстрілюють практично щодня. Ба більше, обстріл ведеться з нової для нас зброї.

Наслідки обстрілу Слов'янська, 15.08.2022

Наслідки обстрілу Слов'янська, 15.08.2022. Фото: v-variant.com.ua

Це ракети С-300, призначені для ураження повітряних цілей, але окупанти їх пристосували для обстрілу наземних об'єктів. Вони вкрай руйнівні. На щастя, обійшлося без жертв, тому що переважна кількість людей евакуювалася.

— Наскільки близько підібрався фронт до Слов'янська? Як ви оцінюєте військову ситуацію?

Останнім часом довкола Слов'янська лінія фронту не змінилася. Вона йде з боку Лиману Сіверським Дінцем, Святогірськом. Є сірі зони, до яких періодично заходять то росіяни, чи то наші війська. Ідуть постійні бої. Ворог шукає слабкі місця у нашій обороні, але без успіху.

Вадим Лях Слов'янськ

Вадим Лях. Фото: v-variant.com.ua

— МВС, поліція часто повідомляють про затримання помічників окупантів на Донеччині. Чи багато таких людей у Слов'янську?

З початку відкритого нападу росії на Україну офіційно виявлено понад десять диверсантів. Щодо деяких ще триває слідство. Але найголовніше, те, про що я завжди говорю, це результати їхньої діяльності. На сьогодні у Слов'янську 19 людей, які загинули внаслідок обстрілів російськими військами, та 82 поранених. Це, зокрема, справа рук таких посібників. Вони фактично наводять на своїх же, мирних жителів міста. Адже ми бачимо, де насправді вибухають ці снаряди.

Зима у Слов’янську та евакуація: як готується місто

— Скільки зараз лишилось жителів у місті? Скільки людей зараз офіційно відмовилися від обов'язкової евакуації?

На сьогодні зі 100 тисяч, які проживали до вторгнення росії, залишається близько 20 тисяч. Серед них близько двох тисяч дітей та приблизно стільки ж людей з інвалідністю, які не можуть самостійно пересуватися.

евакуація Слов'янськ

Евакуація. Слов'янськ

Сьогодні ми маємо алгоритм дій, що робити з такими людьми, і плюс форма заяви про відмову. Поки що ми її не запускали. Людям треба дати трохи часу, щоб вони ухвалили рішення для себе. Я впевнений, що ще чимала частина людей виїде з настанням холодів.

Поки тепло, ще не всі замислюються, що буде з настанням холодів.

— Раніше ви повідомляли, що опалювального сезону в місті, по суті, не буде. Як місто готується до цього періоду?

Зараз у розробці програма підготовки до опалювального сезону, точніше до сезону холодів.

Вадим Лях Слов'янськ

Близько 30 млн буде виділено з місцевого бюджету. Це встановлення пелетних котелень у критичній інфраструктурі. Я маю на увазі лікарні. Це закупівля пелет до них. Це організація пунктів обігріву на базі шкіл та дитячих садків. Щоб у кожному районі такий пункт був.

Це на випадок, якщо вимкнеться електрика, і люди взагалі не матимуть змоги обігріватися. Або, наприклад, щоб вони могли перебувати у теплих умовах до евакуації.

— У місті дали воду, багато жителів сприймають це як сигнал для повернення з евакуації. Що ви думаєте з цього приводу?

— Ми робимо те, що має робити адміністрація. Завдання керівника адміністрації — забезпечити критичну інфраструктуру та взагалі усіма видами послуг жителів. Незалежно від того, чи викличе це повернення людей, чи ні. Ми завжди готові максимально швидко відновити й подачу води та газу, якщо це залежить від нас. Просто це входить до наших обов'язків як адміністрації.

"На сьогодні повернути газ нереально"

— У місті з'явилися чутки, що будуть відновлювати подачу газу, правда це чи ні?

— Щоб у місті з'явився газ, ворога треба відігнати за Ізюм. Тому що газопровід йде від Барвінкового через село Долина. А це район бойових дій. Наскільки я знаю, у тому районі вже близько п'яти великих руйнувань газопроводу. І навіть якщо його зараз відремонтувати, цього вистачить буквально на кілька днів, бо обов'язково туди будуть прильоти. На сьогодні це неможливо. Якщо це стане можливим, то цим відразу займуться відповідні служби.

Наслідки обстрілу Слов'янська, 15.08.2022

Наслідки обстрілу Слов'янська, 15.08.2022. Фото: v-variant.com.ua

— Якщо мешканці багатоквартирних будинків, що залишилися, не захочуть їхати на час опалювального періоду, як вирішуватиметься питання їх обслуговування? Чи передбачено якусь допомогу від міста?

— Нині більша частина мешканців багатоквартирних будинків виїхала. Буквально 90%, якщо не більше.

Вадим Лях Слов'янськ

У кожному будинку житлових зараз лише кілька квартир. Навіть якщо в цих квартирах залишаться на зиму люди, все одно система каналізації та водопровід розмерзнуться. Тому що цього тепла не вистачить, щоби опалювати й усю систему водопостачання.

Який сенс залишатися людям у такому разі? У будинку просто розірве труби й уся система стане непридатною. Саме тому залишатися людям у будинках недоцільно. Саме тому, зокрема, ми просимо всіх евакуюватися.

— Як справи з гуманітарною ситуацією в місті? Хто з жителів може розраховувати на гуманітарну допомогу і що для цього потрібно?

— Гуманітарної допомоги в місто зараз надходить достатньо. Зараз гуманітарку роздають і від адміністрації, і Червоний хрест, багато інших фондів. Хтось за можливості, періодично. Хтось регулярно цим займається. Їх навіть важко перерахувати. Допомога видається у спеціальних пунктах та доставляється адресно. Все це робиться з комп'ютерним обліком, щоб було видно, скільки видається і кому.

гуманітарка

Гуманітарка у Слов'янську

— Як працюють лікарні Слов'янська? Чи евакуюватимуть їх із міста? Чи є загроза повної відсутності медичної допомоги у місті?

— Я скажу так, загроза окупації міста є з першого дня вторгнення, але ніхто лікарні й не думав поки що евакуювати. Так, багато лікарів поїхало. Ми їх не тримали. Однак є фахівці, які залишилися. Їх залишилося небагато, але найнеобхідніша медична допомога у місті надається.

— Останніми днями місто сильно страждає від обстрілів та руйнувань. Чи є якісь думки про те, коли і яким шляхом відбуватиметься відновлення зруйнованих будівель?

— Дивіться, нещодавно був обстріляний один із житлових районів на вулиці Батюка. Туди прилітає вже вчетверте за останній час. І це не єдиний район міста, який зазнає обстрілів неодноразово. Про яке відновлення можна говорити у такому разі? Так, ми видаємо людям деякі матеріали, щоб швидко закрити, наприклад, вікна. Займаємося консервацією комунальних будівель, які зазнали обстрілів. Але про жодні ремонти поки що не йдеться. Поки що фіксуємо результати обстрілів, вносимо до бази, а вже далі думатимемо, як це все відновлювати.

Вадим Лях Слов'янськ

Вадим Лях. Фото: v-variant.com.ua

— Особисто ви не плануєте зараз покидати Слов'янськ? Що може спричинити евакуацію адміністрації з міста?

— З першого дня російської агресії я на своєму робочому місці. Поки що покидати місто до моїх планів не входить. Доки тут буде Україна, я тут перебуватиму, роботи вистачає.

Вгору