"ЗСУ зазнає великих втрат": як фейки окупантів намагаються підривати моральний дух українців

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:10, 14 Вересня 2023

Нещодавно ворожа пропаганда поширила фейковий ролик нібито від компанії Київстар, яка пропонує відправити смс зі словом «дякую» на номери полеглих солдатів, яких вже «понад 400 тисяч». Чому це фейк, які ще маніпуляції про українські втрати ширяться мережами та для чого такі вкиди — розбираємо далі у матеріалі

Загибель українських військових — одна з тем, на якій спекулює ворожа пропаганда. Дописи про втрати ЗСУ регулярно тиражують на проросійських каналах, де наводять свої гіперболічні здогадки з цього приводу. Східний Варіант проаналізував ворожий контент, який шириться для користувачів тимчасово окупованих територій сходу України, та наводить спростування.

Нещодавно ворожа пропаганда поширила фейковий ролик нібито від компанії Київстар, яка пропонує відправити смс зі словом «дякую» на номери полеглих солдатів, яких вже «понад 400 тисяч». Чому це фейк, які ще маніпуляції про українські втрати ширяться мережами та для чого такі вкиди — розбираємо далі у матеріалі.

Фейк: «Втрати ЗСУ близько 400 тисяч — українська армія розвалюється»

«400 тисяч героїв вже ніколи не зможуть відповісти на дзвінок» — з таких слів починається відеоролик нібито від компанії мобільного оператора Київстар, який шириться проросійськими Телеграм-каналами.

У ролику йдеться про те, що український мобільний оператор пропонує «подякувати героям, що пішли у вічність» через смс повідомлення. Пропагандисти відмічають, що нібито «випадково» викрилась інформація про «реальні» втрати ЗСУ. Та додають, що наразі цей ролик видалений і до нього немає доступу.

Джерело фейку: Телеграм-канал «Z_Горловка_ДНР_Россия»,«СВОДКИ ОПОЛЧЕНИЯ»

скріншон київстар

Крім того, мережею каналів, що зосереджені на жителів тимчасово окупованої Донеччини та Луганщини, шириться інформація, яку просуває колишній радник міністра оборони США полковник Дуглас Макгрегор. Він зазначає, що українські війська «знаходяться в катастрофічному стані» і втрати ЗСУ складають нібито від 300 до 350 тисяч.

Також, той самий Дуглас Макгрегор заявляє, що військові ЗСУ «ведуть розмови», щоб позбавитись від Зеленського через значні втрати.

Джерело фейку: Телеграм-канали «Сводки ополчения», «Донбасс решает»

скрін

Додатково, під час моніторингу проросійських пабліків, можна натрапити на безліч інформації про «страшну правду реальних втрат України на полі бою». Російський військовий експерт Руслан Татаринов нараховує близько 284 тисяч військових, яких ймовірно втратили ЗСУ.

Джерело фейку: Телеграм-канали «ЛуганскИнформЦентр Z»,«Алчевские новости»

скрін фейк

Досить часто окупанти згадують 47 бригаду українських військових, яка нібито потерпає від великих втрат під час контрнаступу і «90% бійців цієї бригади загинуть», а Зеленський при цьому «продовжує війну і не планує зупинятися у своєму контрнаступі».

Джерело фейку: Телеграм-канал «Жизнь в оккупации»

скрін фейк

Спростування

Ролик від українського мобільного оператора є абсолютною вигадкою і маніпуляцією, яку спростувала сама компанія Київстар. Тим більше про кількість загиблих українських воїнів компанія не повідомляла та закликає не поширювати подібні фейки.

«Інформація, що Київстар закликає відправляти SMS-повідомлення на номери загиблих воїнів, є неправдивою, сфабрикованою та, вочевидь, спрямованою на навмисне спричинення страждань родичам загиблих та викликання суспільного резонансу» — йдеться у роз'ясненні на офіційній сторінці Kyivstar у Фейсбук.

Також заступниця міністра оборони Ганна Маляр наголосила на тому, що інформація про втрати ЗСУ під час воєнного стану становить державну таємницю і цими даними володіє «дуже обмежене коло осіб». Це виключає той факт, що компанія Київстар може володіти подібною інформацією та надавати реальні цифри.

Інші припущення про втрати ЗСУ, наприклад, від Дугласа Макгрегора, спростовує той факт, що цей американський полковник відомий своїми проросійськими поглядами. Він, зокрема, поширював дезінформацію про українських дітей, яких ніби то продають в США.

центр протидії

Також Центр протидії дезінформації неодноразово спростовував заяви Дугласа Макгрегора щодо втрат українських військових і техніки. Ці припущення нічим не обґрунтовані та не відповідають дійсності.

центр протидії

Що ж стосується 47 бригади, то поширена інформація на проросійських каналах не несе правдивих фактів, оскільки колишній головний сержант цієї бригади Валерій Маркус спростував твердження про їх «великі втрати» у коментарях для українських ЗМІ та на своїй сторінці в Інстаграм.

«Дуже багато бруду, породженого росіянами, ллється на нашу бригаду, — говорить Валерій Маркус, — Заборонено розкривати цифри по втратах, але мені дозволили назвати відсоток. Якщо усіх наших загиблих за більш ніж місяць бойових дій, більш ніж місяць щоденних штурмів додати до зниклих безвісти, яких зараз порахуємо вже як загиблих, так от ця цифра складе менш як два відсотки».

Також Валерій Маркус додає, що в 47 бригаді «бережуть людей і цей факт підтверджений цифрами», які зараз є секретними, однак згодом їх розкриють і буде можливість перевірити правдивість його слів.

Деякі світові медіа також намагаються «порахувати» втрати ЗСУ, про що нагадує Центр стратегічних комунікацій. Так, у The New York Times заявили, що втрати російських військових «наближається до 300 тисяч», а українські втрати складають нібито «близько 70 тисяч убитих і від 100 до 120 тисяч поранених».

На що секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов відреагував в інтерв'ю Welt, де надав коментар з цього приводу.

«Наша армія не настільки велика, щоб говорити про втрати в 70 тисяч військових. Ті, хто називає такі цифри, очевидно, не володіють точною інформацією про ситуацію в нашій країні», — пояснив Данілов.

***

Отже, фейковий ролик від компанії Київстар — суцільна вигадка, аби посилити психологічний тиск на українців. А заявлені 400 тисяч загиблих — це нічим не обґрунтована інформація, яка поширюється російською пропагандою для населення на тимчасово окупованих територіях аби переконати місцевих мешканців, що російська армія «міцніша».

Подібними заявами росіяни намагаються підірвати моральний дух українців, запевнивши, що українська влада прирекла тисячі військовослужбовців на смерть, відправляючи у контрнаступ. Як результат, окупанти хочуть викликати обурення українців до Володимира Зеленського та до органів державної влади України.

Вгору