Чи справді росіяни відновлюють Сєвєродонецьк: розбір фейків

Джерело:  tribun.com.ua  /  10:58, 7 Червня 2023

Сьогодні ми розберемо дії окупаційної влади на території міста Сєвєродонецьк, який став адміністративним центром області після окупації Луганська у 2014, а в 2022 російські війська зруйнували всю його критичну інфраструктуру

Російська пропаганда активно працює на окупованих територіях Луганщини, але сьогодні більше уваги нею приділяється саме новоокупованій частині області. Росіяни намагаються якомога швидше управляти свідомістю людей, однак їхні методи не завжди є грунтовними та якісними. Сьогодні ми розберемо дії окупаційної влади на території міста Сєвєродонецьк, який став адміністративним центром області після окупації Луганська у 2014, а в 2022 російські війська зруйнували всю його критичну інфраструктуру.

“Відновлення” Сєвєродонецька

Сєвєродонецьк - чи не єдине місто на окупованій Луганщині, в якому росіяни створюють картинку активної відбудови. Але ми вже наголосили, що це лише ілюзії. Що ж не так у відновленні росіянами Сєвєродонецька?

На початку квітня 2023 року гауляйтер Сєвєродонецька Микола Моргунов в інтерв'ю заявив, що в місті вже відремонтовано 137 будинків та зазначив, що це - саме ті будівлі, які було пошкоджено.

В той же час в дописі так званого “Минстроя России” на початку квітня фіксують відновлення вже понад 200 об'єктів житлового і соціального значення. А 1 червня так званий ватажок “ЛНР” Леонід Пасічник заявив, що на 2023 планується відновити в Сєвєродонецьку “еще не менее 100 домов”. Таким чином, у місті на кінець 2023 року не буде відновлено навіть половини житлового фонду.

Та росіяни недоговорюють, що відновлюють вони лише такі будинки, на ремонт яких піде мінімум коштів, а картина для пропагандистських сюжетів - максимально ефектна.

Місцевий Telegram-канал “Сєвєродонецьк| Луганська область” опублікував скріншот з сєвєродонецького чату:

“В Сєвєродонецьку просто жах. Ремонтуються тільки будинки та квартири, які не постраждали взагалі… Ті будинки, які чорні, просто стоять, якісь зносять. Велика кількість щурів в місті…”, - пишуть люди з окупації.

За словами місцевих, російські будівельники дійсно замінювали вцілілі вікна та труби в будинках, крім того сєвєродончани жаліються на непорядність ремонтників. Жінка в аудіозаписі підтверджує даний факт:

"Нас відбудовують москвичі, руйнують все поспіль. Типу труби, нічого під московський стандарт не підходять. Не має значення - ремонти були, не ремонти".

Також вона зазначає, що після таких ремонтних робіт квартири можуть залишити в неналежному стані:

"Будівельники себе похабно поводять: щось трощать, вивертають все з кишками".

Сєвєродончани публікують фото своїх квартир після ремонтних робіт:

А російські ресурси 30 травня повідомляють, що в Сєвєродонецьку люди повертаються в квартири з розбитими вікнами та не у всіх є світло.

“Ущемление русскоговорящих”

Журналісти російської газети “Курганинские известия” після поїздки на Луганщину випустили статтю, в якій написали: “Они устали бояться. Они устали от взрывов. Они хотят говорить на русском языке”. Так, вони стверджують, що на Луганщині, зокрема в Сєвєродонецьку, жителям забороняли вживати російську мову, але це зовсім не так. Значна кількість мешканців Луганської області (переважно міста) розмовляли російською та жодного разу не чули заборон.

До того ж на вулицях Сєвєродонецька ще до вторгнення можна було побачити вивіски з назвами магазинів чи інших закладів саме російською.

У грі “Сокіл” (“Джура”) вчать ненавидіти

По російському телеканалу “НТВ” журналісти показали сюжет про те, що вони вдерлися до квартири сєвєродончанина Валерія Негматова, який є вчителем історії. Там вони начебто знайшли нацистську літературу, зокрема книгу Адольфа Гітлера “Mein Kampf”. Зазначимо, що саме цю книгу росіяни часто використовують в подібних сюжетах та її друк в основному відбувався в Росії, а масовий - ще в СССР (на території РФ):

То ж дуже ймовірно, що росіяни у всіх сюжетах використовують один і той самий підручник, привезений з території РФ.

Щодо гри “Сокіл” (“Джура”), то на думку пропагандистів, це ніби гурток, на якому дітей навчають “стріляти та ненавидіти”. Насправді ж “Сокіл” (“Джура”) - всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра, метою якої є військово-спортивне і національно-патріотичне виховання нашої молоді на основі традицій українського козацтва. “Джура” є формою позакласної роботи з патріотичного виховання школярів, засобом формування патріотичної свідомості та спортивно-оздоровчої роботи. На таких заняттях діти перевіряють знання з історії України, козаччини, беруть участь в інтелектуальних марафонах, займаються спортом, ходять в походи, ставлять табори, вчаться ходити строєм, володіти зброєю, надавати першу медичну допомогу. Але аж ніяк “Джура” не вчить ненавидіти, навпаки, така гра вчить любити свою країну.

Гуманітарна ситуація

Не зважаючи на красиву картинку в сюжетах росіян про “відновлення” міста, у Сєвєродонецьку досі спостерігається нестача ліків та спеціалістів у лікарнях. До того ж через відсутність мобільного зв'язку та інтернету місцеві не можуть викликати екстрені служби, через це нещодавно загинув чоловік.

Telegram-канал “Северодонецк.Times” з посиланням на місцеві чати повідомив про жахливий випадок в окупації. У тимчасово окупованому Сєвєродонецьку в ніч з 28 на 29 травня сталася пожежа у будинку за адресою: пр-т Хіміків, 44а. Загинув 90-річний чоловік.

“У Сєвєродонецьку горіла 4-поверхівка, загинув чоловік. Через відсутність мобільного зв'язку люди не змогли швидко викликати екстрені служби”, - йдеться у повідомленні.

Глобальною проблемою, що об'єднує великі міста Луганщини, стає нашестя щурів в квартирах та під”їздах. Такі оголошення можна побачити на багатьох будинках:

“Шановні мешканці будинку Курчатова 5 переконливе прохання! Прибрати з квартир крупи та борошно і розкласти отруту, у зв'язку з епідемією мишей”.

Також через недбалість окупаційної влади в місті зникають водойми. Зокрема, Паркове озеро в Сєвєродонецьку майже висохло. Порівняння водойми до повномасштабного вторгнення і зараз:

https://core.telegram.org/widgets

Нагадаємо, що озеро Паркове - штучне, і без підживлення існувати не може. Висихати водойма почала ще з літа 2022 (супутникові знімки кінця червня - початок липня).

Вгору