Як українцям, які проживають на тимчасово окупованих територіях отримати легальні документи

Джерело:  sevdon.net  /  10:26, 26 Травня 2017

Закон є серйозним інструментом для того, щоб українці могли отримувати легальні документи і відчували себе громадянами України навіть у тій складній ситуації, в якій вони опинилися

Як українцям, які проживають на тимчасово окупованих територіях отримати легальні документи

У лютому 2016 року набрав чинності Закон України №990-VІІІ «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України». Нагадую, що відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» тимчасово окупованою територією визначається Автономна Республіка Крим та місто Севастополь. Приймаючи до уваги те, що дана територія межує з нашою областю, українці, які проживають в Криму чи Севастополі, скоріш за все, за отриманням документів про встановлення факту народження чи смерті звертатимуться до органів влади саме в нашій області, так як територіально вона знаходиться найближче.

Крім того, Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» Документ передбачає спрощений порядок встановлення факту народження чи смерті, що сталися на тимчасово окупованій території.

Для того, щоб отримати документи необхідно здійснити наступні дії:

1. Звернутися до будь-якого ДРАЦСу або центру безоплатної правової допомоги, де жителям Криму чи Севастополя нададуть консультацію та пояснять що і за чим робити. Тут також вручать пам’ятку і зразок заяви до суду.

2. Заповнити заяву, додати всі наявні документи, що підтверджують факт народження чи смерті та подати цей пакет документів до суду.

3. Суд невідкладно призначить розгляд справи і, пересвідчившись у правдивості відомостей, прийме рішення про встановлення факту та видасть його заявнику.

4. З цим рішенням треба знову звернутися до ДРАЦСу і отримати відповідне свідоцтво.

Мін’юст розробив просту форму заяви до суду, примірники якої є в усіх без виключення ДРАЦСах та центрах надання безоплатної правової допомоги.

З зазначених питань громадяни можуть звернутися до будь-якого суду по всій території нашої області.

Згідно роз’яснення Вищого спеціалізованого суду України законодавець, надаючи заявникові право вибору, до якого суду звернутись із відповідною заявою, виходив насамперед з інтересів заявника.

Саме тому в цій нормі чітко визначені умови її застосування:

1) заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України

2) може бути подана до будь-якого суду за межами окупованої території України

3) незалежно від місця проживання заявника.

При цьому таке право заявника не ставиться в залежність від того, знаходиться місце проживання заявника на тимчасово окупованій території України чи за межами такої території.

Закон зобов’язує суди невідкладно розглядати такого роду справи. У більшості випадків ця процедура займає не більше 1-2 діб. Так само, закон передбачає можливість звернення з такими заявами близьких родичів. При цьому, суди приймають до уваги дуже широке коло доказів. Доказами на підтвердження слів громадян у суді можуть бути фотографії, покази свідків та родичів, у тому числі письмові та будь-які документи. Після проходження цієї процедури жителі Криму чи Севастополя матимуть на руках легальні українські документи про народження та смерть.

Отримання легальних українських документів не потребує значних фінансових затрат від громадян. Єдине, що доведеться оплатити – судовий збір, а це - 0,2 прожиткового мінімуму для осіб працездатного віку, зараз вказана сума вираховується за формулою 1600*0,2= 320 грн. З

Закон є серйозним інструментом для того, щоб українці могли отримувати легальні документи і відчували себе громадянами України навіть у тій складній ситуації, в якій вони опинилися.

Вгору