Етнічні українці у Росії на Камчатці. Що змінила війна?

Джерело:  www.radiosvoboda.org  /  12:32, 2 Липня 2024

Про війну Росії проти України тут не люблять говорити

У Росії на півострові Камчатка, що на Далекому Сході, розташовано кілька невеликих рибальських селищ, серед яких і селище Запоріжжя, населення яких майже порівну складають етнічні українці та росіяни. Про війну Росії проти України тут не люблять говорити.

До 9 травня, дня присвяченого перемозі Радянського Союзу над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні, на спорткомплексі селища на Камчатці був вивішений банер з написом: «Перемогли тоді, переможемо і зараз».

«Георгіївська стрічка» у вигляді латинської літери Z (символ підтримки Володимира Путіна і війни Росії проти України) була одним з небагатьох символів, що нагадували про війну, яка ведеться більш ніж за 7000 кілометрів на захід від цього селища.

«Чи багато запоріжців беруть участь у спецоперації? Лише кілька добровольців. Тут не люблять «патріотів», оскільки 50 відсотків населення – це українці», – сказав місцевий житель, використовуючи традиційний кремлівський евфемізм для називання війни.

Це віддалене рибальське селище з населенням близько 650 осіб майже порівну складається з етнічних росіян і нащадків українців, яких на початку 20-го століття вивезли працювати на рибокомбінати.

Така ж ситуація і в сусідньому селі Озерновське.

Ці переселенці походили переважно з південних районів Запорізької та Херсонської областей, які, як і Донеччину, Херсонщину та український Крим, Москва незаконно проголосила частиною своєї території, й за які тривають інтенсивні бої. Переселенці назвали селище Запоріжжям на честь свого рідного регіону.

«Звісно, боляче…»

За майже 850 днів, з моменту початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, мешканці цих сіл не проводили жодних провоєнних «ритуалів», які охопили решту країни. Вони не назвали жодної будівлі на честь «героїв Донецька», не роблять збори на купівлю дронів і не змушують школярів вишикуватися в літеру Z. Їхні школи та пошти не обвішані пропагандистськими плакатами.

Однак неспокій, викликаний війною, відчувається, незважаючи на заяви Путіна і його прихильників про те, що росіяни і українці є «братніми народами» або, як стверджує Путін, «одним народом».

«Як місцеві українці реагують на війну? В цілому, спокійно. Всі займаються рибальством і працюють так, як і завжди. На початку цього року був один інцидент, коли міліція затримала кількох жінок за те, що вони кричали «Слава Україні» на одному з рибокомбінатів», – сказала етнічна росіянка в Запоріжжі в інтерв’ю Радіо Свобода.

А одна з її українських сусідок зазначила: «У багатьох людей в Запоріжжі є родичі, які живуть в Україні. Війна триває, але ми мусимо жити тут. Наше життя зараз в Росії. І ми хочемо жити без конфліктів, бо конфлікти нічого не змінять».

Будівля рибопереробного заводу «Витязь» у селищі Озерновське

Будівля рибопереробного заводу «Витязь» у селищі Озерновське

«Звісно, боляче чути про бомбардування Харкова, Одеси, Запоріжжя і так далі. Але що ми зараз можемо зробити?» – додала вона.

Радіо Свобода вдалося підтвердити загибель лише двох чоловіків із Запоріжжя під час бойових дій в Україні: Дмитра Кіма та Івана Побережника. Третій чоловік, Руслан Громов, вважається зниклим безвісти, хоча місцеві жителі вважають, що він загинув.

«Руслан працював на рибокомбінаті, – розповідає його знайома. – Ми разом ходили в туристичні походи. Хороший хлопець, симпатичний. Ми сподіваємося, що він живий, але кажуть, що весь його підрозділ був розстріляний. Його документи і телефони віддали молодшому братові. Кажуть, що він загинув, але це офіційно не підтверджено. Більше ніхто не знає. Він пішов добровольцем, як і Дімка (Дмитро Кім). Вони хотіли заробити грошей».

«Як пустельники на самотньому острові»

Рибокомбінат № 55 оголошує про наявність постійних вакансій, обіцяючи такі пільги, як житло в гуртожитку та захист від військової мобілізації. Зарплата на підприємстві – 45 000 рублів ($522) на місяць, що складає лише одну п’яту того, що можуть отримати ті, хто підписує військовий контракт.

«За радянських часів також пропонували звільнення від строкової служби, – розповідає чоловік з Озерновського. – Я особисто не служив. Один рік тут рахувався як два роки в армії».

За радянських часів молоді працівники приїжджали в регіон, щоб розпочати свою кар’єру в рибальстві.

Дорога вздовж узбережжя Охотського моря до Запоріжжя часто засипана снігом або розмита сильними штормами

Дорога вздовж узбережжя Охотського моря до Запоріжжя часто засипана снігом або розмита сильними штормами

«Тепер, звісно, ситуація змінилася, – каже чоловік. – Приїжджають ті, кому вже немає куди йти».

8 червня найбільший завод в селищі Озерновське «Витязь-Авто» частково згорів. Робітники евакуювалися самостійно, борючись з вогнем до прибуття пожежників.

«Життя тут складне, – додає чоловік. – Цілу зиму йдуть снігові бурі, і навколо нічого, крім вулканів і гір. Нікуди йти. Реальний світ дуже далеко».

Навіть дорога до адміністративного центру, Петропавловська-Камчатського, розташованого за 150 кілометрів на північний схід від Запоріжжя, вимагає титанічних зусиль.

Щоб дістатися туди автотранспортом, потрібно заплатити загалом 13 000 рублів ($150) за одну машину і подолати численні шляхи через річки. Подорож до Петропавловська-Камчатського на гелікоптері коштує понад 10 000 рублів в один бік.

«Добратися до великої землі дуже складно, – каже інший місцевий житель. – Нещодавно ми заплатили 180 000 рублів (2700 доларів) за квитки на літак на трьох. Ми живемо як пустельники на самотньому острові».

Тим часом, війна в Україні триває.

«Наше завдання – пережити цей жах, – зазначає етнічна українка із Запоріжжя. – Що буде, коли хлопці повернуться зі «спецоперації» (війни – ред.)? Якщо вони вижили, значить, так має бути. Це їхня доля. Але ми не збираємося зустрічати їх з відкритими обіймами».

Написано Робертом Коалсоном на основі репортажу проєкту Радіо Свобода «Сибір.Реалії»

ПРИМІТКА РЕДАКТОРА: Імена людей, згаданих у цьому матеріалі, не вказані з міркувань безпеки через те, що Росія оголосила Радіо Свобода «небажаною організацією».

Вгору