"Крейда" замість ліків: дефіцит медикаментів на тимчасово окупованих територіях сходу України

Джерело:  v-variant.com.ua  /  17:29, 21 Травня 2024

Ситуація з ліками на тимчасово окупованих територіях сходу України стала критичною, адже більшість медикаментів, які привозять з росії, використовують для потреб окупантів у місцевих шпиталях

Окупанти не в змозі забезпечити місцеве населення базовими потребами для виживання. З кожним днем загострюється проблема з ліками, адже більшість аптек закрилися після приходу загарбників. Ті російські препарати, які є в наявності, відзначаються поганою якістю. Люди змушені шукати медикаменти самотужки. Докладніше про це розповість Східний Варіант далі у статті.

Ситуація з ліками на тимчасово окупованих територіях сходу України стала критичною, адже більшість медикаментів, які привозять з росії, використовують для потреб окупантів у місцевих шпиталях. Місцевим жителям виділяють ліки за залишковим принципом, то ж далеко не у всіх є можливість їх отримати.

За даними Центру національного спротиву, більша частина сільського населення зазнає труднощів з отриманням необхідних лікарських засобів. Для того, щоб дістатися найближчої аптеки, іноді доводиться подолати сотні кілометрів без належного транспортного сполучення.

“Російська держава має випадковий характер й не спрямована на забезпечення гідних умов життя. Саме тому на ТОТ немає необхідних ліків в аптеках, а ті що є, місцеві називають крейдою”,пишуть в Центрі національного спротиву (ЦНС).

дефіцит медикаментів ТОТ

Фото: росмедіа

Місцеві жителі та жительки тимчасово окупованого Луганська повідомляють, що в аптеках відсутня велика кількість життєво важливих препаратів.

“Підкажіть, що відбувається в аптеках міста? Немає половини життєво важливих ліків, сьогодні об'їздили все місто, не змогли купити кардіоблокатори”, — скаржиться чоловік в місцевій спільноті Луганська.

Цивільне населення позбавлене уваги лікарів. За даними Луганської ОВА, пацієнтам приписують медикаменти, поставок яких на територію Луганщини не надходить. Навіть за наявності значних фінансових ресурсів, їх неможливо придбати в аптеці. Єдиний спосіб отримати ліки — замовлення з російської федерації та довге очікування.

дефіцит медикаментів ТОТ

Фото: росмедіа

Важкою ситуація залишається на тимчасово окупованій території Луганщини, яку росіяни захопили у 2022 році. Про це повідомив голова Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор у програмі “Суспільне новини”.

За його словами, медичну та фармацевтичну сфери на окупованих територіях росіяни зруйнували ще на початку 2022 року.

“Зараз агресор нічого не відбудовує, а ситуація з постачанням ліків стала ще більш важкою, тому що у людей за цей час, звісно, стало менше грошей. Пенсіонери вже не мають змоги оплачувати доставки тих препаратів, які потрібні”,каже Лисогор.

Зокрема, в місті Рубіжне, місцеві мешканки та мешканці змушені шукати потрібні медикаменти у сусідів та через оголошення. Знайти ліки для аптечки першої допомоги майже неможливо. Відповідні повідомлення щодо пошуку ліків рубіжани розміщують на під’їздах і парканах, оскільки в місті відсутній доступ до Інтернету.

дефіцит медикаментів ТОТ

дефіцит медикаментів ТОТ

Текстове повідомлення мешканців Рубіжного про пошук ліків на дверях під’їзду одного з будинків. Фото: телеграм-канал “Сєвєродонецк ЛХС 1934"

Схожа ситуація відбувається і на тимчасово окупованих територіях Донеччини. Місцеві мешканці та мешканки повідомляють про закриття аптек і відсутність необхідних лікарських засобів.

“Питання до охорони здоров'я чи адміністрації міста Макіївки: чому закрили аптеку в дитячій інфекційній поліклініці? Якщо лікар прописує якісь ліки для дитини, то треба їхати або до Центру, або Східного. Усі аптеки на Совколонії позакривали, які тільки були. Все для народу”, — скаржиться мешканка Донеччини в місцевому чаті.

У Маріупольській міській раді також повідомили про те, що окупанти не можуть налагодити нормальну медичну систему, а відтак в місті проблеми з ліками проти певних хвороб.

“Зокрема, маріупольчанка Тетяна повідомляє, що своєму сину у якого з дитинства епілепсія закуповує ліки у росії. Шукає перевізників. Адже до окупованого міста їх не завозять. Важко і людям з цукровим діабетом”,пишуть в Маріупольській міській раді.

дефіцит медикаментів ТОТ

Фото: Ілюстративне / Freepik.com

Ті аптеки, які залишилися, не завжди працюють за графіком. Місцеве населення тимчасово окупованого Донецька повідомляє, що цілодобові аптеки часто виявляються зачиненими у ті моменти, коли це дійсно найбільше потрібно.

“Хотів би залишити скаргу на Аптеку №4 або №2, вони самі не визначилися. Берегиня ТОВ Медстайл, що на бульварі Шевченка в районі Марії Ульянової. Вчора у дитини була температура висока, поїхав до чергової аптеки, дзвонив, стукав 15 хвилин, взагалі не хтось не вийшов. Час роботи – Цілодобово. Перші двері у них відчинені, бо працюють, а далі вже стоїть домофон”, — розповідає донеччанин в місцевій спільноті.

дефіцит медикаментів ТОТ

Фото: телеграм-канал “Жизнь в днр”

Водночас з нестачею ліків виникла ще одна проблема — їх якість. Так, місцеві жителі розповідають, що російські препарати, які здебільшого завозять з Москви та області, є малоефективними та не всім підходять.

дефіцит медикаментів ТОТ

Скриншот із соціальної мережі Вконтакте

Раніше мешканка Луганська Тетяна (ім'я змінено з міркувань безпеки — ред.) в коментарі Східному Варіанту розповідала, що медикаменти не є доступними для всіх, і вони не завжди ефективні. Ціни надто високі, навіть на звичайні препарати для лікування застуди.

“Я російським лікам не довіряю. Проте, днями захворіла й довелось зайти в аптеку. Дивлюсь, є антигрипін, терафлю, але ціни ж шалені. Я купила амізон та аміксин противірусні, три таблеточки — майже тисяча. 890 рублів. Уявіть собі, при пенсії в 10 тисяч рублів”, каже вона.

Російська окупація призвела до настання чергової гуманітарної кризи на тимчасово захоплених територіях сходу України. Незалежно від обіцянок окупантів про поліпшення та відновлення медичної системи, місцеве населення залишається сам на сам із своїми проблемами.

Вгору