Квітне у лісах, парках, на клумбах та узбіччях доріг: те, чого ви не знали про проліски

Джерело:  bigkyiv.com.ua  /  12:45, 29 Березня 2023

Проліски дволисті спеціально вирощуються з 16 ст. Їх використовують для оздоблення альпійських гірок, садків та газонів

Кілька фактів про рослину розповіли у Національному науково-природничому музеї НАН України.

Повна назва квітки – проліска дволиста – Scilla bifolia L.

Належить ця рослина до родини Холодкових (Asparagaceae), хоч з першого погляду вона не дуже нагадує спаржу (Asparagus officinalis). Раніше проліски відносили до родини Лінійні або до Гіацинтових.

Ще кілька назв для пролісок – небовий ключ, скоролісок, проліска, проліс, просерен (просерень), підсніжка, первоцвіт, синьоокі. Іноді це призводить до плутанини з справжніми підсніжниками (рід Galanthus) та першоцвітами (рід Primula), але ніхто не казав, що використовувати побутові назви рослин – це просто.

Найчастіше квітки забарвлені у синій чи блакитний колір, одначе можна зустріти й білі та рожеві форми. На базі них і була відібрана кульурна форма, яка й описана під назвою ‘Rosea’

Запилюють ці квітки комахи, але проліски особливо не розщедрюються на винагороду для них – якщо рослина утворить нещасні 4 мг нектару – і то добре.
Після запилення у рослини утворюється плід – коробочка, яка містить насінинки, які цікаві для мурах своїми жирними сполуками. Тому ці фахівці з логістики розносять ці структури лісом та сприяють поширенню пролісок. Коли мурахи працюють в службі доставки насіння рослин – це називають чудовим словом “мірмекохорія”.

Проліски дволисті – весняні ефемероїди. Вони використовують короткий період часу, допоки на деревах не розпустились листка і весь безцінний ресурс сонячного світла потрапляє до них. Проліски розпочинають щурячі перегони з часом – швидко квітують, швидко плодоносять, швидко запасають поживні речовини і йдуть з роботи чи ж то пак вегетаційного сезону пораніше.

Відоме також використання цибулин проілсок у медицині. У їхньому складі постулюється наявність серецевих глікозидів – сцилорозидів, з-поміж яких у цій рослині нібито найбліьше просциларідину А. Однак, дослідження 2013 року показало, що цієї сполуки в рослині дуже мало та й міститься переважно вона у надземній частині, а не в цибулині (Journal of Medicinal Plant Research 7(42):3131-3138), як очікувалось.

Відомі техніки використання свіжих квіток для створенян фарби, якою малюють по натуральних тканинах.

В Україні в ряді областей рослина входить до регіональних переліків рідкісних рослин. Хоч це загалом і не найрідкісніший вид, одначе його популяції страждають через збір ніжних суцвіть на букети та знищення природних оселищ.

Вгору