Ми різні, але ми єдині!

Джерело:  v-variant.com.ua  /  17:25, 1 Грудня 2023

"Ми згуртувалися заради єдиної мети": як Добропілля чинило опір окупації та російській пропаганді у 2014 році

Коли у 2014 році на Донеччині та Луганщині розпочався процес захоплення влади проросійськими силами, звичайні мешканці об’єднувалися між собою, щоби протистояти спільному ворогу. Східний Варіант згадує, як це було в Добропіллі

Російська пропаганда активно працювала на жителів сходу ще до 2014 року, каже підприємець та громадський активіст із Добропілля Ілля Єлін. У відповідь на фейк про те, що на сході українці завжди підтримували росію, Ілля відповідає: «Більшість була за українську державність».

«Ми відстояли своє місто»

На початку 2014 року доброполець Ілля Єлін займався підприємницькою діяльністю та був занурений у бізнес. Коли в Києві розпочався Євромайдан, він був певен, що в їхньому місті таких акцій не відбудеться. Але подумки разом із родиною та колегами підтримував ідеї, за які вийшли українці в столиці.

активіст із Добропілля Ілля Єлін

Ілля Єлін. Фото: Східний Варіант

Поступово події напружувалися та дісталися Добропілля. В один момент, пригадує Ілля, стало зрозуміло, що відбудуться певні зміни в суспільстві та управлінні. Але не було ясно, які саме. За словами підприємця, остаточною подією, яка змусила добровольців діяти, стали спроби невідомих людей захопити органи державної та місцевої влади в Донецьку, Краматорську та Слов’янську. Не бажаючи допустити такого в Добропіллі, мешканці почали планувати свою відповідь.

«Коли вже відбувалися безлади та вбивства українських активістів у Донецьку, ми організували масштабний автопробіг. До нього долучилися підприємці, фермери, громадські активісти та просто небайдужі. Це було приблизно 300 автомобілів, якими ми проїхалися колоною через місто, а потім поїхали до наших українських десантників, які тоді стояли біля нашого міста. Ми привезли їм харчові продукти, теплі речі, поспілкувалися трохи, підбадьорили, показали, що ми з ними», — розповідає Ілля Єлін про ті події.

Добропілля, 2014 рік

Автоколона в Добропіллі, 2014 рік. Джерело: кадр із відео «Единая Украина. Автопробег Доброполье. Донецкая обл» на Youtube

Це був перший крок, коли жителі Добропілля показали свою позицію з українськими стягами та патріотичними гаслами. Але проросійських діячів, що перебували тоді в місті, уже було не зупинити.

Коли громадські активісти організовували мітинги на підтримку української державності в центрі міста, навпроти них майже завжди збиралися проросійські сили, які намагалися показати зворотну точку зору: ніби жителі Добропілля підтримують росію та хочуть відокремитися від України. За спогадами пана Іллі, вони намагалися копіювати їхні активності, зокрема автопробіги. Але продемонструвати масштабну підтримку росії не виходило.

«Наші заходи вони знімали на відео й казали, що кожен із нас отримає своє, що будемо сидіти на підвалах. Це були постійні залякування та погрози», — каже Ілля Єлін.

активіст із Добропілля Ілля Єлін_02

Фото: Східний Варіант

У травні проросійські сили почали готувати в Добропіллі «референдум» за відокремлення від України в «молоду республіку». Ілля пригадує, як у день голосування прихильники «днр» привозили на таксі літніх мешканців із віддалених районів міста та приміських сіл, тільки щоб ті віддали свій голос за них:

«Людей тоді просто обдурювали. Вони розповідали їм, що «днр — це наші люди», що вони правильні, що вони за народ, а в Києві сидять бандерівці, що вони не думають про Донбас, що вони будуть шахти грабувати й так далі. Ми тоді, як пам’ятаю, поруч із цим «референдумом» поставили свої урни з голосування щодо приєднання до Дніпропетровської області. Вирішили тоді так показати, наскільки це безглуздо».

Добропольці тоді відстояли своє місто. Добропілля не було окуповано ворогом.

«Ми різні, але ми єдині»

Ілля Єлін пригадує, що під час подій 2014 року ворожа пропаганда працювала дуже сильно. Проросійські сили розповсюджували інформацію, що Євромайдан ніхто із жителів східних регіонів не підтримує, а навпаки — бажають відокремитися або з’єднатися з росією. Звичайно, що це була неправда.

«Щоби показати, що це не так, люди єдналися між собою: підприємці, конкуренти, просто мешканці або люди, які роками до цього не спілкувалися. Але тоді ми були єдиною спільнотою, яка виступала з українським стягом і проукраїнським баченням нашого майбутнього. У нас була активна спілка, певний громадянський рух. Потім ми вже трохи роз’єдналися, кожен пішов своєю дорогою: хтось повернувся в бізнес, хтось занурився в громадську діяльність, хтось потім заснував громадські організації», — розповідає підприємець.

Добропілля, 2014 рік

Добропілля, 2014 рік. Джерело: кадр із відео «Единая Украина. Автопробег Доброполье. Донецкая обл» на Youtube

Ілля каже, що тоді це було для них надважливою місією: зберегти своє місто від хаосу та анархії, які могли б виникнути за возведення маріонеткової держави. І хоча моментами це було небезпечно, жителі Добропілля зробили свій вибір.

«Ще до 2014 року була певна інформаційна війна. І ми, на жаль, програвали в ній. Тому ми втратили тоді частину своїх територій. Росіяни в цій війні дуже гарно розуміються, у них уже дуже міцна ідеологія та машина пропаганди. І ви знаєте, ми, українці, дійсно різні. У нас різні родини, різні історії, навіть культури та релігії. Але ми все одно українці, і зараз ми, як ніколи, єдині, тому що в нас є спільний ворог. І тільки об’єднавшись, ми можемо його здолати», — наголошує Ілля.

***

Нагадаємо, що Східний Варіант системно спростовує російські фейки та історичні маніпуляції в рубриці “Антифейк”. Читайте матеріали нашого спецпроєкту, щоб вміти розпізнавати російську брехню та протистояти їй.

Вгору