Містичні історії та здійснення бажань: правдиві чи ні легенди Києва?

Джерело:  bigkyiv.com.ua  /  08:19, 31 Березня 2024

Вічна столиця України має багато цікавих легенд. Чи правдиві ці легенди та де знайти “Код да Вінчі” та “золоту рибку” по-київськи

Киян і туристів лякають містичним трикутником у центрі міста, привидами на Подолі, проклятим Будинком із химерами, монументом “Батьківщина-мати”, яка раз на рік крутиться вночі та б’є мечем у щит. Чи правдиві ці легенди та де знайти “Код да Вінчі” та “золоту рибку” по-київськи – у матеріалі “Великого Києва”.

Будинок із химерами проклятий?

Знамениту будівлю спроєктував головний архітектор Києва Владислав Городецький. З цементу та бетону садибу спорудили у 1903 році (Банкова, 10).

“Будинок із химерами”

Тоді у Києві було мало незвичайних будівель, тому навколо неї і з’явилося багато легенд.

Наприклад, найпопулярніша легенда стверджує, що архітектор особисто прокляв цю садибу. Тому жителі Будинку з химерами будуть нещасливими. Однак цьому немає ніякого підтвердження. Ті, хто там жили не повідомляли про якісь прокляття чи злого привида-архітектора, який їх лякав та заважав щасливо жити.

Друга легенда, що цей проєкт містобудівник присвятив своїй дочці, яка потонула. Цей міф зруйнувала дочка архітектора Олена Городецька. Вона не потонула, а прожила довге життя.

Ще одна легенда пов’язує “Будинок з химерами” з письменником Михайлом Булгаковим. Вважається, що саме споглядання за химерами надихнули письменника до створення образу Воланда у романі “Майстер і Маргарита”.

У центрі столиці містичний трикутник?

Ця легенда відносно молода і з’явилася після виходу книги Олеся Ільченка “Місто з химерами”.

У своїй книзі автор зазначав:

Київ, вся наша земля, як на мене, має два обличчя. Як і в українських жінок щось привабливе і щось відьомське водночас. Клубок потроху почав розплутуватися, коли я побачив містичний трикутник просто на карті Києва хто вірить у це, а хто ні, але такий трикутник є, і в центрі нього Софія стоїть – ось такий-от Код да Вінчі по-київськи…

В основі версії: магічний трикутник утворюють три відомих шедеври київської архітектури, фасади яких прикрашають химерні та демонічні створіння:

  • Будинок з котами (Прибутковий будинок Ягимовського, або Замок Кощія) на Гоголівській, 22;
  • Будинок з горгулею, де за легендами проводили спіритичні сеанси (Велика Житомирська, 8 а);
  • легендарний Будинок з химерами В. Городецького (Банкова, 10), який є вершиною цього трикутника.

Колаж – “Будинок з котами”

Саме ці демонічні істоти на фасадах містичних будинків, об’єднавшись на початку XX століття у магічну геометричну фігуру, значно послаблюють з того часу вплив святині Софії Київської.

Колаж – Будинок з химерами

Можливо, ця легенда дійсно реальна. Адже, коли до влади прийшли комуністи, вони зачинили Софію Київську. При цьому, храм не постраждав під час Другої світової війни і в роки тоталітарної радянської влади.

Наразі минуло понад 30 років від дня Незалежності, святиня продовжує діяти, як музей під патронатом ЮНЕСКО, час від часу там проводяться поодинокі служби на честь великих подій. Однак, як повноцінний православний храм Софія Київська досі не відкрита.

Колаж – “Будинок з горгулею”

До речі, щодо Будинку з горгулею. Сьогодні горгулья стала покровителькою вулиці, вона приносить удачу всім, хто їй подобається, і є справжнім міфічним захисником для щасливців долі.

У Зеленому театрі мешкає полтергейст на ім’я Хазяїн?

Зелений театр, у народі “Зеленка” – відоме місце у Києві, яке овіяно купою різних легенд. Подейкують, що на цьому місці чи поруч із ним було розташоване кладовище для самовбивць та нехрещених немовлят. Потім тут збудували монастир, далі – фортецю, парк та кінотеатр.

До повномасштабного вторгнення РФ в Україну тут часто збиралися у ночі так звані сатаністи й дигери.

Фото – старий Зелений театр

Місцеві жителі стверджують, що помічали таємничі силуети, чули голоси та плач. Подейкують, що під цією стіною знаходиться втрачена бібліотека Ярослава Мудрого.

Дехто навіть запевняє, що знайшов старовинні рукописи. Але не може їх показати, адже у руках вони миттєво розсипалися і перетворилися на пил.

Також кияни говорять, що в “Зеленці” мешкає полтергейст, на ім’я Хазяїн. Щоб не трапилося нічого лихого, з ним обов’язково треба привітатися, завітавши до театру.

Ми не раз були, шукали цього полтергейста, заманювали його солодощами, салом, сиром, виноградом та грошима, однак до нас Хазяїн так і не вийшов.

Фонтан Самсон має цілющі властивості?

Фонтан розташований на Контрактовій площі та вважається одним з найстаріших.

Існує легенда, що на його місці колись було священне джерело, яке текло з гори. Насправді за часів Київської Русі тут дійсно було джерело. За повір’ям вважалося, що воно має цілющі властивості. В середині XVIII століття тут встановили скульптуру Самсона з левом.

Так і з’явився міф, що Самсон пропливав по Дніпру. Потім ступив на берег і побачив величезного лева, якого всі боялися. Він бився із левом і переміг. Ніби тому на знак подяки переможцю на цьому місці встановили фонтан.

Колаж – фонтан “Самсон”

Однак, в реальності, Самсон ніколи не був в Києві, але деякі жителі столиці й зараз вірять, що вода в цьому фонтані додає сили.

До речі, сьогодні краще профільтрувати воду перед вживанням.

Друга легенда – лайфхак для провінціалів. Міф має назву “Пророцтво для Врубеля” – ніби-то хто вип’є воду з фонтану – назавжди залишиться у Києві.

У 1884 році молодий художник Михайло Врубель приїхав до Києва на запрошення київського професора Адріяна Прахова, щоб розписувати Кирилівську церкву (біля Смородинового узвозу).

Перше, що він почув на вокзалі в Києві, коли спитав, як дістатися до Кирилівської церкви: “Вам треба в психіатричну лікарню”. Річ у тому, що Кирилівська церква знаходиться поруч з психлікарнею, на вулиці Кирилівській, 103.

Але почуті на вокзалі слова стали пророцтвом, адже художник закінчив життя саме в київській психлікарні.

Батьківщина-мати раз на рік крутиться у ночі й б’є мечем по щиту?

Є легенда, що в скульптурі передбачена функція обертання навколо осі. Ніби-то Батьківщина-мати один раз на рік, починає крутитися, а металева рука монумента вдаряє мечем по щиту. І цей звук лякає мешканців поруч розташованих будинків.

Фото – Батьківщина-мати

Однак, у монумента “Батьківщина-мати” немає ніяких спеціальних механізмів, які передбачають обертання навколо осі. Тому монумент ніколи не обертався і “Батьківщина-мати” не б’є мечем по щиту.

Чи справді Київ стоїть на семи пагорбах?

Насправді багато хто досі щиро вірить, що столиця стоїть на 7 пагорбах. Але це не так. У Києва близько 15 пагорбів. Їх називають горами. Найвідоміші з них – Андріївська, Лиса, Замкова, Байкова, Старокиївська і Чорна.

Фото: Замкова гора

А якщо копнути глибше, то швидше Київ стоїть не на горах і пагорбах, а на відстані між ярами, тобто на проміжках між ярами.

На Лисій горі можна знайти золото, але там багато злих духів?

“Лиса гора” вважається місцем відпочинку киян. Вона знаходиться на правому березі Києва поблизу станції метро “Видубичі”. Це історичне місце, з яким пов’язують різні містичні історії та легенди.

Фото: Лиса гора

Почнемо з того, що “Лиса гора” не лиса. Колись “лисими” називали височини в різних кінцях міста. Усе тому, що стародавні жителі столиці на всіх височинах вирубували дерева, щоб проводити там ритуали.

За довгі роки на “Лисій горі” виросли рослини й зелені насадження. Зараз це столичний лісопарк. А, як відомо, лісопарки лисими бути не можуть.

За однією з легенд, на горі давньослов’янські жриці проводили ритуали поклоніння Богам. В її підземеллях ховали таємні книги й золото. Після хрещення Русі обряди продовжували проводитися підпільно.

Подейкують, і зараз обряди проводяться тими, хто вважає себе відьмами та відьмаками.

Фото: Лиса гора

Також, ходять чутки, що під горою зробили підземне місто-монастир, з’єднавши гору з Печерською Лаврою підземними ходами. Але це лише міф.

Третій міф: за часів Петра I на горі побудували форт для оборони Києва. Для збереження секретності місця, близько трьох тисяч осіб, які його будували, кинули живцем у колодязь. Крім того, у цьому місці судили вбивць і злочинців. З того часу через гору був відкритий доступ нечистій силі й на горі почали відбуватися “темні справи”. Звідки й пішла погана слава гори і її почали називати “Лисою”.

Однак, у наші дні там досі знаходять залишки людських тіл. Це пояснюють жертвами Другої світової війни.

Решітка з веранди Булгакова золота рибка по-київськи”?

Відомий київський письменник Михайло Булгаков народився з одного боку Лисої гори, а потім 13 років прожив в будинку №13 (Андріївський узвіз) з іншого боку Лисої гори.

Під час реставрації того самого будинку №13 з веранди прибрали стару віконну решітку. Її забрав до себе Музей однієї вулиці, що на Андріївському узвозі 2Б.

І не дарма. Ця решітка стала мало не місцем паломництва, коли з’ясувалось, що вона виконує бажання.

Треба лише потриматись або кинути за неї листочок з прописаною мрією.

Також на Андріївському узвозі, який славиться своїми легендами, нещодавно встановили на виступі будинку № 11 скульптуру кота Бегемота з роману “Майстер і Маргарита” Михайла Булгакова. Він постав у новому образі, тримаючи в лапах примус з написом “Палай москва”.

Багато киян сподівається, що це пророцтво невдовзі справдиться.

Фото – кіт Бегемот

Крім того, автор скульптури Василь Татарський закликав киян потерти котика і загадати бажання, яке має здійснитися.

Вгору